Війна здатна дестабілізувати кожного. Однак люди похилого віку нині потребують особливої підтримки, адже їм складніше, ніж іншим, вдається зараз подбати про себе. Тривога та страх впливають не тільки на їхню емоційну сферу, але й на фізичний стан. Тому радимо приділити особливу увагу в ці складні часи і власним літнім родичам та знайомим, і своїм сусідам літнього віку, особливо – якщо вони самотні.
Нижче ми розповімо, в чому саме може полягати така підтримка стареньких сусідів. І закликаємо проявляти в ці складні часи людяність – адже вона допоможе не лише оточуючим, але й нам самим – знову відчути контроль над власним життям!
Обговоріть потребу підтримки літніх людей за кризових обставин у вашому ОСББ або будинковому чаті
При підтримці літніх сусідів не варто покладатися лише на себе. Краще за все порадитися з тими, хто має про них більше інформації – з представниками управляючої компанії або ОСББ. Так ви отримаєте більше інформації, зможете зібрати ініціативну групу сусідів і навіть узгодити питання збору коштів на підтримку літніх людей, активності (наприклад – купівлю ліків, продуктів, господарських товарів, забезпечення гуманітарною допомогою тощо), дні відвідин абощо.
Для координації зусиль можна створювати окремі групи у месенджерах, куди варто запрошувати тих сусідів, які зголосилися брати участь у ініціативі.
Встановіть або відновіть контакти з літніми людьми, що мешкають по сусідству із вами
Познайомтеся із сусідами літнього віку. Якщо вже знайомі – навідайтеся до них, візьміть номери їхніх телефонів, поцікавтеся їхніми потребами, самопочуттям. Дізнайтеся, чи є у них родичі або друзі, які можуть їм регулярно допомагати та за потреби зв’яжіться з ними, роззнайомтеся. Звісно, ця інформація є чутливою, і ділитися з іншими людьми нею варто лише за згоди зі старенькими та лише з метою координації їхньої підтримки.
Під час розмов із літніми людьми варто бути спокійними та впевненими, не проявляти надмірних емоцій. Покажіть, що ви турбуєтеся про них, однак не нав’язуйтеся з підтримкою. Домовтеся про комфортний для них самих режим спілкування, щоб вони не вважали такі підтримку надто нав’язливою, і водночас – щоб вона не була надто обтяжливою для вас самих.
Домовтеся зі старшими сусідами про плани поведінки під час кризових ситуацій
Дізнайтеся, чи знають вони про найближчі від вас бомбосховища, чи користуються ними. Якщо їм складно спускатися до бомбосховищ – розрахуйте, чи можете допомогти в цьому. Якщо такої можливості ні в них, ні у вас немає – спробуйте продумати альтернативні варіанти, розкажіть їм про правила перебування у квартирі під час повітряної тривоги.
По змозі, скоординувавшись із сусідами, спробуйте забезпечити стареньких речами першої необхідності для перебування у квартирі під час надзвичайних ситуацій.
Акуратно проговоріть із літніми сусідами правила поведінки під час кризових ситуацій – потреби евакуації, завалу будинку абощо. Спробуйте донести до них основні тези, не акцентуючи на самій небезпеці, максимально м’яко, однак упевнено, адже чітко проговорена послідовність дій заспокоїть стареньких.
З’ясуйте та забезпечте потреби літніх людей, у першу чергу – в ліках, їжі та товарах першої необхідності
Фінансова підтримка літніх людей – справа добровільна, тому ви від початку маєте усвідомлювати, що така допомога – також своєрідне волонтерство, не менш важливе, ніж інші види допомоги – на користь армії або біженців. Також це означає, що ділити таку відповідальність варто із сусідами, а іще краще – із родичами або іншими близькими людьми стареньких, які – за різних обставин – самостійно не можуть ними опікуватися. Зрештою, вагомою частиною фінансування такої підтримки може стати пенсія – але тут потрібно бути дуже акуратними, щоб вас не вважали шахраями.
Вирішивши фінансову частину питання, варто налагодити закупівлю товарів першої необхідності: ліків, від яких неможливо відмовитися, продуктів, з яких вони могли би самостійно готувати страви, а також господарських товарів, без яких неможливо було би налагодити стерпний побут в умовах війни.
Зберігайте спокій та не дискутуйте з сусідами літнього віку про політику
Про психологічне самопочуття таких людей також варто дбати не в останню чергу. Життя в невизначеності та невідомості – складне випробування, тому якщо літні сусіди прагнуть мати доступ до новин – не варто їх відмовляти. Однак порадьте їм отримувати новини з якогось одного джерела і в жодному разі це не мають бути ворожі ЗМІ.
Варто утримуватися від дискусій на політичні теми – це може розсварити вас із людьми, яким ви прагнете допомогти, а їх позбавить такої необхідної підтримки. Краще за все спілкуйтеся на нейтральні теми, адже спілкування – вкрай необхідне для будь-якої людини за цих складних і травматичних обставин.