Як взяти будинок в управління

Як працевлаштуватися у власній багатоповерхівці під час кризи

У період кризи особливо важливо помічати та використовувати навіть неочевидні можливості. Серед них — можливість знайти стабільний заробіток завдяки фаху, на який завжди є попит. Ви здивуєтеся, але вона — просто перед вами, точніше — навколо вас (звісно, якщо ви залишаєтеся вдома). Це — ваш багатоквартирний будинок. Чому? Справа в тому, що будинок — це цілісна система, яка протягом усього року потребує якісного утримання й залучення різних фахівців. Тож за наявності бажання і відповідних знань у будинку можна знайти як порівняно легку, так і повноцінну та добре оплачувану роботу. Якщо через карантин чи інші обставини ви зараз у роздумах, яку професію опанувати, давайте поглянемо на ваш багатоквартирний будинок як можливість для працевлаштування.

Почнемо з простого: технічні послуги для будинку

Є ціла низка послуг, які завжди потрібні будинку. Наприклад, регулярне прибирання (а зараз – іще й належна дезінфекція), обслуговування електромереж чи водопроводів, послуги слюсарів тощо. Якщо ви маєте відповідні знання, досвід та необхідні дозволи, можете запропонувати свої послуги тим, хто утримує ваш будинок. 

Зверніться до вашого ОСББ (якщо воно вже створене), повірте, кваліфікованих спеціалістів, та ще і “своїх” об’єднання співвласників шукають завжди. Якщо немає ОСББ — зверніться до управляючої компанії, можливо, у них є вакансії. Працювати можете тимчасово чи на постійній основі – вибір за вами. 

Надавати послуги ви зможете як найманий працівник, або як ФОП. Проте, зауважте, що реєструватися як ФОП варто в тому разі, якщо ви ведете реальний бізнес та займаєтеся системною господарською діяльністю. Раджу в такому випадку мати принаймні трьох різних клієнтів.

Як зареєструвати ФОП? Зараз це справді дуже й дуже легко. Ви можете через ПриватБанк оформити свій ЕЦП (електронно-цифровий підпис), це займає 5 хвилин. Після чого на сайті державних послуг https://diia.gov.ua/ відкрити свій ФОП. Як стверджують на сайті, це можна зробити всього за 10 хвилин. Головне — завчасно визначитися із КВЕДами, за якими будете вести діяльність. Повний перелік КВЕДів можна знайти тут: http://kved.ukrstat.gov.ua/. Наприклад, для електромонтажника підійде КВЕД 43.21 «Електромонтажні роботи».

Голова — це ще й руки та ноги правління

З роботою для технічних працівників розібралися. Однак це далеко не єдина можливість зайнятості у вашому будинку. Якщо у вас хороші організаційні навички, якщо ви любите тримати все під контролем та відповідально ставитеся до роботи, а у вашому будинку досі немає ОСББ – саме вам варто його створити! Адже це дасть змогу не лише дбати про будинок, але й забезпечить вас повноцінною роботою, за яку ви будете отримувати заробітну плату. 

Будинку потрібне постійне технічне обслуговування, інакше навіть найсучасніша новобудова за кілька років перетвориться в проблемну нерухомість. Голова правління ОСББ постійно спілкується з підрядниками, порівнює ціни, слідкує за якістю робіт. Якщо мешканці будинку з ОСББ помічають технічну несправність – вони телефонують саме голові правління. Так стається навіть в тому разі, якщо несправність трапилася вночі, а реагувати потрібно терміново. 

Я запитала кількох голів правлінь ОСББ, чи справді їхня посада є повноцінною роботою на повний робочий день? Михайло Каденюк, голова правління ОСББ «Перемоги 71А» коментує: “Так, правда. Ба більше, я скажу, що це ненормований робочий день. Адже голова правління ОСББ хоче бути в курсі всього, що відбувається в будинку; йому потрібно зустрічатися з мешканцями, працівниками, партнерами; слідкувати за чатами в телеграмі та вайбері; постійно розв’язувати проблеми в будинку; займатися питаннями бухгалтерії разом із бухгалтером. У нас в ОСББ бухгалтер веде бухгалтерію в 1С. Я паралельно веду облік у спеціальній програмі для ОСББ. Я завжди знаю, що відбувається в домі з усіх питань. Члени правління говорять, що я взяв на себе забагато обов’язків. Можливо. Але це єдиний спосіб правильно управляти ОСББ.”

Перспективи розвитку вашої власної справи

Нерідко трапляється, що голови правлінь ОСББ, які вже втілили в життя всі необхідні проекти у власному будинку, або оптимізували роботу, розпочинають розвивати власну справу. Розширювати межі своїх повноважень на інші будинки можна по-різному. Наприклад, допомогти всім сусіднім будинкам створити ОСББ та надавати їм послуги в статусі підприємця. Або створити управляючу компанію та вести справи будь-якої кількості будинків.

Якщо ж ваш будинок розташований у житловому комплексі, який складається з кількох будинків, ви можете допомогти сусідам створити ОСББ та об’єднатися в Асоціацію. Асоціація ОСББ — це як звичайне об’єднання співвласників, але збільшене. Вона дозволяє оптимізувати витрати через об’єднання сусідніх будинків, у яких створені ОСББ. Для людини з амбіціями управлінця це підходящий варіант, адже ваша заробітна плата зростатиме завдяки більшій кількості будинків на утриманні Асоціації. Проте зважайте, що Асоціації ОСББ мають утримувати будинки, пов’язані між собою спільною прибудинковою територією, або ж спільними мережами. Адже ви маєте справу з неприбутковою організацією, яка поліпшує стан будинків своїх членів, а не з управляючою компанією.

Саме така компанія може управляти будь-якими будинками в будь-якій кількості, але вона має іншу правову форму, реєструється як товариство з обмеженою відповідальністю і платить відповідні податки. Проте тут уже немає ніяких обмежень як для бізнесу, так і для ваших прибутків. Докладніше на цю тему читайте статтю Управбуду. А про реальні кейси менеджерок багатоквартирних будинків, які починали з роботи у власній багатоповерхівці, до того ж у відпустці з догляду за дитиною, але згодом розширили свій бізнес, читайте у нашому посібнику

***

Криза, яка насувається на Україну, — не час не для паніки, а для вимушеного переосмислення своєї кар’єри та життя. Якщо ви сумніваєтеся у перспективності вашого теперішнього фаху, однак маєте навички управлінця — задумайтеся над створення ОСББ у власному домі. Можете піти іще далі, створювати бізнес та забезпечувати якісними послугами з утримання будинки у вашому місті. В Україні тільки формується ринок управління багатоквартирними будинками. Чим більше людей усвідомить, що за стан свого будинку відповідальні саме вони, тим більшим буде запит на якісні послуги. А отже, створивши такий бізнес зараз, ви почнете працювати на власне майбутнє.

Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом 

Схожі статті