Війна з росією Війна з росією Розселення ВПО

Співзасновник сервісу Dopomagai.org Андрій Таганський розповів, як ОСББ можуть допомогти переселенцям знайти житло

Військова агресія росії спричинила надзвичайно важку гуманітарну ситуацію в Україні. За даними ООН, уже близько 10 млн українців були змушені покинути свої домівки – з них понад 4 млн осіб виїхали за кордон. Водночас чимало українських ОСББ та управителів житлом включилися у волонтерську діяльність. Найактивнішим з-поміж них буде корисно дізнатися, як саме працюють волонтерські ініціативи, які переселенців та тих людей, які готові надати їм тимчасове житло. Адже цей напрямок волонтерства може поєднати цінності та можливості, якими наділені ОСББ. 

Про те, як знайомство біженців із гарячих точок України та власників житла відбувається на практиці та як можна в цьому допомогти, Управбуд поспілкувався із співзасновником сервісу пошуку безкоштовного житла для переселенців Dopomagai.org Андрієм Таганським. У другій частині інтерв’ю Андрій розповідає про те, як саме можуть скористатися сервісом самі переселенці, а також хости – тобто люди, які їм прагнуть допомогти. Також ви дізнаєтеся, як ОСББ можуть допомогти цій волонтерській ініціативі та яких правил мають дотримуватися обидві сторони, щоб убезпечитись від конфліктів. 

Також радимо прочитати першу частину інтерв’ю: “Як починалась та яких результатів досягла ініціатива з пошуку житла для переселенців Dopomagai.org”

Управбуд: Які історії знайомства та спілкування переселенців і тих, хто їх прихистив, найбільше вас вразили протягом історії діяльності Dopomagai.org?

Андрій Таганський: Є різні історії, і сумні, і веселі. Наприклад, нам на гарячу лінію телефонував дідусь, у якого були кози, і він шукав когось, хто міг десь у селі прийняти його і його кіз – і ми знайшли таку людину за 4-5 дзвінків. 

Крім того, з історій людей можна простежити шлях їхньої евакуації: моя сестра із Кривого Рога разом із дітьми та чоловіком евакуювалася за тиждень після початку війни. Їхній шлях був такий: вони добу їхали до Вінниці, ще добу – до Хмельницького, і вже звідти приїхали до Львова. І кожної ночі їм потрібно було шукати місце для ночівлі – спершу у Вінниці, потім у Хмельницькому. 

Людям може бути потрібне житло по дорозі на одну чи дві доби, може бути потрібно на довший термін – і скоро буде зворотній потік людей, тому що люди будуть повертатися, наприклад, на Київщину, і багатьом із них не буде де жити, бо їхні домівки зруйновано. Тож вони будуть шукати житло в Києві або селах неподалік на час, поки відбудовується їхній дім. 

Інша історія – чоловік, який із сім’єю евакуювався із Маріуполя, це було десь три тижні тому. Своєю автівкою він зміг доїхали лише до якогось села за 20 кілометрів від Бердянська, потім у нього закінчилось пальне, якого не було де купити. Він був змушений заїхати в окупований Бердянськ і побув там кілька днів, поки не купив пального. Купував він його за ціною 100 грн/літр, отже, за 30 літрів він заплатив 3 тис. грн. 

Потім він поїхав у напрямку Запоріжжя, провів близько тижня під Токмаком, бо “зелений коридор” не відкривали. Росіяни зупиняли його автівку, перевіряли телефон, і цей чоловік був дуже щасливий, що десь за годину до того згадав, що потрібно видалити всі патріотичні фотографії. І тільки три дні тому він потрапив до Дніпра і знайшов там житло. 

Я надсилав йому посилання на наш сервіс ще два тижні тому, а нагода скористатися ним випала цьому чоловікові тільки зараз. Коли цей чоловік телефонував мені, він хотів їхати до кордону і якось виїжджати, бо був дуже переляканий після Маріуполя. Було складно запевнити його, що він може залишитися у Дніпрі і що тут безпечно – зрештою він все-таки залишився, і зараз [із ним] усе добре.

 

Управбуд: Як людина, яка хоче запропонувати своє житло, має користуватися сервісом? Яка процедура? 

Андрій Таганський: Потрібно зайти на нашу платформу Dopomagai.org та скористатися кнопкою “Створити оголошення”. Після цього слід додати необхідні деталі: місто, в якому ви надаєте помешкання, кого і на який термін готові прийняти. Деталі потрібно описувати якомога повніше, наприклад, вказати, чи є у вас опалення та гаряча вода, душ, пральна машина, чи окремі кімнати тощо. 

Вказавши усі деталі, натисніть “Зберегти”, і ми зареєструємо вас за номером телефону: вам прийде одноразовий пароль, який треба ввести на сайті. Після цього ваше оголошення буде оприлюднене й відображатиметься в розділі “Знайти житло”. Гості, які побачать його, є перевіреними, бо також реєструються за своїм номером телефону. Ті, хто зацікавиться оголошенням, натиснуть кнопку “Дзвонити”, ми відобразимо ваш номер телефону, ви домовитеся і ваше оголошення буде деактивоване. 

 

Управбуд: Як працює сама механіка знайомства? Як воно відбувається?

Андрій Таганський: Коли в гостя є номер телефону власника, він телефонує йому та розповідає про себе. Ми радимо у формі реєстрації і для хоста, і для гостя під час цієї розмови перевірити паспортні дані, пересвідчитися, що людина знає українську та спілкуватися українською. Навіть коли людина говорить суржиком, ми можемо відрізнити суржик українця від суржика росіянина. 

Під час зустрічі біля місця поселення ми радимо власникові та гостеві сфотографувати одне одного та зробити фото документів. За виникнення якоїсь підозри ми радимо хостам відмовитися від гостя і навпаки, а потім залишити скаргу на сайті або зателефонувати на гарячу лінію. Зараз із понад 5 тис. людей, яких ми розселили за допомогою сервісу, у нас жодного разу не було ніяких диверсій. 

За змогою ми намагаємося автоматизувати реєстрацію користувачів та надання механізмів зворотного зв’язку, але багато чого все ще лишається на хостові й гостях – наприклад, довірче з’єднання. У цьому питанні варто подбати про безпеку, і тут можуть дуже допомогти ОСББ. 

Ми співпрацюємо з громадами, адже держава розробила заохочення для людей, які надають житло своїм співвітчизникам – компенсацію комунальних послуг, більше 15 грн на добу за прихищену особу. Щоб отримати це заохочення, потрібно, щоби хост написав заяву до органів місцевого самоврядування й надав копії документів осіб, яких він прихистив, а ці особи повинні стати на облік. 

Зарахування на облік є етапом перевірки, коли люди приходять, залишають свої документи, і їх реєструють. ОСББ має змогу допомогти в цьому процесі: якщо, наприклад, є якась велика будівля і ми знаємо, що 5-6 людей прихистили біженців, цей процес можна зробити централізовано. Щоб у будівлі була відповідальна особа, яка допоможе і тим, які хочуть стати на облік, і тим, які хочуть ділитися житлом, але не мають можливості зареєструватися на сайті – наприклад, літнім людям. 

 

Управбуд: Можливо, ви щось порадите задля покращення комунікації власників житла та гостей?

Андрій Таганський: Коли ми знайомимося з кимось на вулиці, ми розуміємо, що вірогідність того, що ми одразу одне одному сподобаємося і зможемо зав’язати цікаву розмову, невелика. Тому моя перша порада – зрозуміти, що всі ми маємо свої кордони. Ми повинні ці кордони обговорити і не порушувати їх. 

Наприклад, якщо хтось приходить і каже: “Я хочу автоматичну пральну машину”, а у вас її немає, це не означає, що до вас як до хоста є якась претензія. Тому ви кажете: “Я дуже хотів би вам допомогти, але в мене немає пральної машини. Якщо для вас це важливо, то ви маєте шукати інше житло”. 

Або інший випадок: приїжджають гості, які звикли ходити вдома у взутті, а для вас це неприйнятно. Те саме: не треба в собі це тримати, але й не треба агресії та претензій. Ви говорите: “Друзі, пробачте, але в мене така звичка і такі правила: роззуватися вдома”. 

Якщо кожен із самого початку означить свої особливо важливі кордони, це потім допоможе і власникові, і гостям. Якщо ви розумієте, що у вас щось не складається і ви не зможете жити разом надалі – не треба в собі це довго виношувати, щоби ваші емоції не вибухнули, як Везувій. Одразу скажіть, спокійно і без претензій: “Пробачте, але ми не зможемо довго жити разом, тому, якщо у вас є така можливість, найближчим часом знайдіть собі інше житло” – і дайте цей час: день, два, три, тиждень. 

 

Управбуд: Чи є у вас досвід співпраці з муніципалітетами? Як міські органи влади можуть співпрацювати із сервісом Dopomagai.org?

Андрій Таганський: Ми співпрацюємо з муніципалітетами, близько двох тижнів тому сконтактували з Міністерством Реінтеграції. Воно підтримало нас, розіславши по громадах усієї України інформацію про наш сервіс. Для частини громад ми провели демонстрацію нашої платформи і показали, як нею користуватися. 

Громади призначають у себе відповідальну особу, до якої звертаються люди, які хочуть надати своє помешкання. Вони приходять, реєструються, і відповідальна особа надає оголошення від їхнього імені. У нас є спеціальний механізм, за яким відповідальний від громади чи ОСББ може зареєструватися за власним номером телефону, а потім додавати необмежену кількість оголошень і вказувати там або свій номер телефону, або номер телефону власника помешкання. 

Інший крок, над яким ми зараз працюємо – надання адміністраторам права бачити всі оголошення, зареєстровані в селі, місті чи за якоюсь адресою. Ми зараз переходимо на сервіс Google, де буде чітка уніфікована адреса. Це допоможе нам фільтрувати оголошення, і ми зможемо призначати осіб, відповідальних за конкретне місто, село чи навіть ОСББ. Для цього нам потрібен зворотній зв’язок, якщо ОСББ хоче долучатися до контролю та допомоги.

 

Управбуд: Яке житло ви розраховуєте побачити на платформі? Люди надають перевагу будинкам і квартирам, чи це може бути й окрема кімната? Що б ви порадили власникам, які хочуть надати кімнату, але сумніваються, чи потрібно це переселенцям?

Андрій Таганський: Житло шукають різні переселенці: це може бути одна особа чи кілька людей, яким буде достатньо окремої кімнати, а може бути й ціла сім’я чи навіть декілька сімей, яким потрібен цілий будинок. Підійде будь-яке оголошення, але що краще ви опишете побутові умови, то легше знайдете людей, яких зможете прихистити. 

Єдине, що викликає питання, це будинки у сільській місцевості, в яких ніхто не живе й де немає опалення та комунікацій. Тут можуть бути питання, адже люди думають, що приїжджають ненадовго, але ніхто насправді не знає, на який термін їм доведеться залишитися, тому гості не готові заселятися в такі будинки. 

 

Управбуд: Які ваші подальші плани щодо розвитку сервісу?

Андрій Таганський: У нас є декілька напрямків діяльності. По-перше, ми шукаємо партнерів, які розповсюджуватимуть інформацію про нас. Якщо за декілька місяців потреба у нашій платформі зменшиться або зійде нанівець, ми шукатимемо хороші руки, в які передамо платформу. 

Ми також розширюємо безпеку, плануємо додати ідентифікацію за паспортом. Крім того, ми зараз додаємо карту, на якій хочемо відображати за кожним населеним пунктом кількість активних та використаних оголошень. На цю мапу ми плануємо накласти рівень безпеки у тому чи іншому районі, щоб допомагати переселенцям правильно планувати свою подорож. 

Зараз є три найпопулярніші напрями: Чернівецька, Львівська та Закарпатська області, які вже переповнені. Але є, наприклад, Черкаська область, де, наскільки я знаю, не було чути жодного вибуху і де багато вільних помешкань. Є Дніпро, місто номер один за кількістю актуальних оголошень – а люди туди не їдуть. 

Ми спілкувалися з декількома громадами й побачили, що компенсації 15 гривень на добу за прихищену людину недостатньо, тому ми хочемо провести фандрейзинг за кордоном за допомогою блокчейну, щоб це було максимально прозоро, і зробити власне заохочення, в 3-4 рази більше за те, що пропонує держава. 

Зараз уже вичерпано механізми пошуку хостів, а житло потрібне мільйонам переселенців. Усі найактивніші люди зараз їдуть за кордон, тому нам потрібно потурбуватися про те, щоб люди знаходили собі помешкання в межах країни. На прикладі Донецька ми побачили, як важливо, щоб люди не виїжджали, адже є велика ймовірність того, що назад вони вже не захочуть повертатися: зараз у Донецьку немає прошарку освічених та ініціативних громадян, немає середнього класу та підприємців, бо вони виїхали. І тепер у нас є ризик, що те саме станеться вже в масштабах цілої країни. 

Дуже багато переселенців повертається додому, бо не знають мови й не можуть адаптуватися за кордоном – а ті активні люди, які виїхали і змогли прижитися закордоном, залишаються там. І вони будуть там працювати і будувати бізнес, а ми як Україна будемо відштовхнуті назад, якщо не зможемо зараз надати цим людям житло.

 

Управбуд: Чи маєте ви інформаційні матеріали про ваш сервіс. Для того, щоб ОСББ могли їх поширити?

Андрій Таганський: У нас є підготовлені листівки з інструкціями для людей, які мають житло або кімнату й готові прихистити переселенців. У нас є матеріали для публікації в соцмережах або групах у месенджерах, і ми готові їх надати. 

Тим ОСББ, які захочуть допомогти нам із організацією, ми допоможемо зареєструватися та розкажемо, як працювати з платформою. Нам важливий також зворотній зв’язок від ОСББ щодо поселення переселенців. Якщо ОСББ бачить шлях, як можна через них централізувати процес, проводячи поселення, ми готові дослухатися і спробувати.

Схожі статті