Відносини з клієнтами Відносини зі співвласниками Війна з росією Моя оселя Розселення ВПО Управління Юридичні питання

З яких ключових пунктів сладаються правила добросусідства для багатоквартирного будинку?

Проживання у багатоквартирному будинку передбачає постійну взаємодію та ефективне спілкування між його мешканцями. Адже взаємна повага та взаємна підтримка між сусідами покращують якість життя в будинку, допомагають забезпечити належне його утримання, комфорт та безпеку проживання. Добросусідські відносини роблять життя в будинку приємним та комфортним, а взаємодія мешканців підвищує еефективність та якість утримання будинку, покращує діяльність ОСББ та згуртовує будинкову спільноту. Пропонуємо вашій увазі Практичний посібник для мешканців, співвласників, ОСББ,  менеджерів та управителів багатоквартирних будинків – “Правила добросусідства та безпека проживання у багатоквартирному будинку. Про цей посібник ми поговорили з юристом Андрієм Бурим. Пропонуємо ознайомитися з другою частиною цієї розмови. 

Наскільки строгі обмеження стосовно безпеки можуть бути закладені в правилах? Чи може відповідальність порушників бути більш суворою?

Питання безпеки станом на зараз є ключовим. Недотримання правил безпеки може призвести до завдання шкоди життю та здоров’ю людини та інших негативних наслідків. За це може бути передбачена навіть кримінальна відповідальність: наприклад, якщо людину залишили в небезпечній для життя ситуації чи коли внаслідок порушення стався травматизм або каліцтво. Тому дотримання правил безпеки є надзвичайно важливим елементом. Але потрібно не лише вимагати від співвласників та мешканців будинку дотримуватися затверджених правил безпеки, але і вчиняти дії, які сприятимуть безпечності проживання в багатоквартирному будинку. Важливо, щоб ОСББ забезпечило наявність у будинку засобів пожежогасіння, укриття, аптечки, інклюзивності будівлі тощо. Значна частина безпекових правил стосується застосування аудиту безпеки та доступності в будинку, тому ми радимо застосовувати цю методику, аби виявити усі потреби, які є у вашому багатоквартирному будинку.

Посібник “Правила добросусідства та безпеки проживання у багатоквартирному будинку” розроблений командою фахівців. Він говорить про те, як правильно та безпечно побудувати умови проживання в багатоквартирному будинку.  Він створений за Програмою сприяння IFC “Енергоефективність в Україні та відповідь на кризу”, яка здійснюється у співпраці з ЄС. Посібник містить практичні рекомендації щодо формування і затвердження правил добросусідства. Посібник цікавий також тим, що ми розмістили в ньому список правил добросусідства, який можна застосовувати на практиці в ОСББ. Особливу увагу при формуванні добросусідства слід надати також питанню безпеки, адже до 2022 року практично ніхто не зачіпав цих питань.

Крім того, посібник посилається на інші продукти програми IFC, зокрема на продукт, що стосується аудиту безпеки у багатоквартирних будинках, тому що для того, аби зважено сформулювати правила безпеки в будинку, потрібно провести аудит і дослідити, які речі в будинку можна покращити у плані безпеки та інклюзивності.

Також важливою є сама можливість застосування таких правил. Адже одна річ — затвердити правила, а зовсім інша — дотримуватися їх.  У посібнику ви знайдете відповідь на те, як реалізовують правила добросусідства і що робити, якщо ці правила порушують. Крім того, ми надаємо інформацію про вирішення спорів, пов’язаних із тематикою добросусідстіва.

Правила складаються з кількох основних частин. 

  • Загальні положення
  • Права та обов’язки співвласників / користувачів будинку
  • Правила користування спільним майном та прибудинковою територією. Найбільше непорозумінь виникає щодо питань з користування спільним майном: ми знаємо численні випадки, коли хтось самовільно здійснює перепланування чи перешкоджає іншим співвласникам користуватися спільним майном. Це стосується і неправильного паркування, і самовільного розміщення об’єктів на прибудинковій території, утруднення в доступі до будівлі тощо.
  • Правила користування квартирою чи нежитловими приміщеннями, які є в будинку. Ми всі розуміємо, що квартира перебуває в приватній власності, і те, що відбувається в нашій квартирі, це наша справа. Але потрібно розуміти, що співвласник під час користування своєю квартирою не повинен порушувати права та інтереси інших співвласників. 
  • Правила проведення ремонтних робіт у квартирі чи нежитловому приміщенні. Коли хтось проводить у будинку ремонтні роботи, це супроводжується шумом та пилом, і на цьому ґрунті також виникають непорозуміння та конфлікти. Тож час проведення ремонтних робіт треба врегулювати: встановити визначені години, в які можна проводити ремонт. Ці вимоги є в чинному законодавстві, але їх варто продублювати у правилах добросусідства. 
  • Правила утримання домашніх тварин. Важливо передбачити, в який спосіб здійснюється вигулювання собак на прибудинковій території, як дотриматися санітарних вимог щодо утримання домашніх тварин, як дбати про те, щоб вашим улюбленцям було комфортно проживати в будинку. 
  • Правила безпеки проживання у багатоквартирному будинку. Це вимога нашого часу, і ми неухильно мусимо додержуватися правил безпеки і дбати про засоби безпеки, які є в будинку, щоб захистити своє життя та здоров’я. 
  • Правила поведінки в будинковому чаті. Більшість будинків застосовує сучасні засоби комунікації та має свої чати у месенджерах, тож важливо встановити правила, яку інформацію можна поширювати, а яку ні. На практиці ми бачимо, що спілкування часто переходить на особистості та стає негігієнічним. Тож важливо прослідкувати, щоб у будинковому чаті розглядали лише ті питання, які є актуальними для цілого будинку, а не відображали чиїсь інтереси чи були частиною приватного спілкування. 
  • Відповідальність співвласників та користувачів будинку. Тут ми розмістили алгоритм дій, якими ОСББ може зреагувати на порушення правил, у який спосіб відбувається таке реагування, як розглядають скарги, які рішення приймають тощо. 
  • Вирішення спорів та порядок внесення змін та доповнень, адже правила добросусідства — інструмент, який треба постійно оновлювати та вдосконалювати, бо в будинку завжди можуть виникати нові виклики та питання.
Схожі статті