Відносини оренди Розселення ВПО Юридичні питання

Як уникнути помилок під час оренди житла: опис поширених ситуацій та поради для орендодавця

Питання оренди житла нині в України є чи не найактуальнішим за всі роки Незалежності. Адже під час непростої ситуації у військовій та цивільній сферах мільйони людей потребують орендованого житла. Утім, тут варто враховувати не лише інтереси незахищених верств, якими часто є орендарі. Орендодавці також мають бути готовими до того, що у них виникатимуть певні проблеми під час оренди їхнього житла, та мають знати, що робити в цьому випадку. Відтак, юрист Андрій Бурий наголосив на низці порад, яких варто дотримуватися орендодавцям. Докладніше читайте у посібнику Оренда житла: що варто знати ВПО та власникам житла

1. Орендар не вносить (або несвоєчасно вносить) плату за оренду і/або житловокомунальні послуги

Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення плати за оренду житла й коштів за спожиті житлово-комунальні послуги, здійснювати контроль за використанням житла тощо. Обов’язок оплачувати комунальні послуги та інші витрати на утримання об’єкта оренди визначається сторонами у договорі. Якщо в договорі не визначено сторону, яка несе обов’язок сплачувати за комунальні послуги, такий обов’язок буде покладено на орендаря (ч.3 ст. 815 Цивільного Кодексу України). ʼ

2. Орендар пошкодив орендоване майно

Орендар зобов’язаний використовувати житло лише для проживання у ньому, забезпечувати збереження житла та підтримувати його в належному стані. Орендар несе відповідальність у разі пошкодження як самої квартири, так і майна в ній. У разі руйнування майна або псування житла орендарем або іншими особами, за дії яких він відповідає, орендар має право не лише достроково розірвати договір оренди житла, а й звернутися до суду з позовом про усунення допущених порушень і відновлення житла. У такому випадку суд може зобов’язати орендаря здійснити заходи з відновлення житла (його ремонту) та приведення до попереднього стану, а також стягнути на користь орендодавця кошти за завдану матеріальну шкоду.

3. Орендар заподіяв шкоду майну інших співвласників будинку

Слід зазначити, що орендар несе відповідальність не лише за пошкодження майна або житла, а й відповідальність за шкоду, заподіяну іншим особам, наприклад, шкоду, заподіяну сусідам унаслідок залиття квартири чи спричинення пожежі в будинку. Проте слід пам’ятати: щоб забезпечити реальну можливість притягнення до відповідальності орендаря, слід передбачити умови відповідальності в договорі оренди. Також орендар не несе відповідальності за порушення договору, якщо воно сталося не з його вини (умислу чи необережності). Орендар вважається невинуватим і не нестиме відповідальності за порушення договору, якщо доведе, що вжив усіх залежних від нього заходів щодо належного виконання договору.

4. Орендар вселив у квартиру інших осіб

Відповідно до ч.1 ст. 817 Цивільного Кодексу України, орендар та особи, які постійно проживають разом з ним, мають право за їхньою взаємною згодою та за згодою орендодавця вселити у житло інших осіб для постійного проживання. Отже, якщо інші особи заселяються в житло без згоди орендодавця, той має право вимагати їх виселення. Аналогічне правило діє і щодо наміру орендаря здати квартиру в суборенду: для цього необхідно також отримати згоду орендодавця. Для того, щоб належним чином урегулювати порядок вселення інших осіб у житло та здачу житла (частини житла) в суборенду, орендодавцю слід передбачити відповідні умови в договорі оренди житла.

5. Орендар вирішив утримувати домашніх тварин у квартирі

Трапляється, що коли орендар вселяється в житло разом із домашніми тваринами, яких утримує, тварини можуть пошкодити або зіпсувати майно в квартирі. Це призводить до конфлікту між сторонами. Для того, щоб запобігти конфліктним ситуаціям, пов’язаним з утриманням у житлі домашніх тварин, сторонам слід урегулювати вказані питання в договорі оренди житла. При цьому можна чітко передбачити, яких домашніх тварин можна або не можна утримувати в житлі, або повністю заборонити орендарю вселення будьяких тварин.

6. Орендар не попередив про своє дострокове виселення з квартири

Орендар житла має право за згодою інших осіб, які постійно проживають разом з ним, у будь-який час відмовитися від договору найму, письмово попередивши про це наймодавця за три місяці. Якщо орендар звільнив помешкання без попередження, орендодавець має право вимагати від нього плату за оренду житла за три місяці, якщо наймодавець доведе, що він не міг укласти договір найму житла на таких же умовах з іншою особою.

7. Орендар перешкоджає орендодавцю в огляді стану квартири та майна в ній

Орендодавцю слід подбати про те, щоб договір оренди житла передбачав його право проводити перевірку стану орендованого майна. Якщо договором передбачено право орендодавця на перевірку стану житла, орендарю буде важко відмовити йому в такому праві, адже відмова свідчитиме про неналежне виконання орендарем своїх договірних зобов’язань і передбачатиме притягнення до відповідальності. Рекомендуємо в таких випадках у договорі оренди житла зазначити періодичність проведення такої перевірки й часу візиту орендодавця, а також можливість присутності у житлі орендаря. Також нагадаємо, що під час прийняття житла у володіння орендар зобов’язаний перевірити належний стан житла. Якщо орендар у момент передання житла в його володіння не переконається в його належному стані, житло вважається переданим у належному стані (ч. 3 ст. 767 Цивільного Кодексу України).

Схожі статті