Сотні тисяч українців, які були вимушені покинути свої домівки через війну, знайшли нове, нехай і тимчасове помешкання в багатоквартирних будинках безпечніших регіонів України. І зараз триває складний, але такий необхідний процес їхньої адаптації на новому місці. Значно полегшити його можуть ОСББ та управителі. Адже їхню роль у встановленні позитивної атмосфери взаєморозуміння та добросусідства між новоприбулими та давніми мешканцями будинку складно переоцінити.
Ми зібрали для вас декілька порад щодо того, як допомогти внутрішньо переміщеним особам інтегруватися у життя вашого будинку. ОСББ та управителям варто приділити на першопочатках лише дещицю зусиль — і це вже буде ґрунтовним внеском у ефективну адаптацію переселенців на новому місці та безконфліктне проживання разом із постійними мешканцями у вашому будинку.
У першу чергу, поговоріть з людьми, які живуть у вашому будинку. Ініціюйте безпосередні розмови, або ж спілкування на цю тему в будинковому чаті: саме так ви зможете зрозуміти чи з’явилися у вас нові мешканці, чи потрібна їм якась допомога.
Важливо у місцях загального користування розмістити QR-код, за яким нові мешканці матимуть змогу приєднатися до вашого будинкового чату. Так вони зможуть щоб бути в курсі актуальних подій у будинку, познайомитися із сусідами, звернутися по допомогу, або ж запропонувати свої послуги. Тимчасові переселенці мають розуміти як відбувається комунікація у вашому будинку, щоб ефективно інтегруватися в його життя.
В будинковому чаті ви можете інформувати усіх мешканців про нагальні питання, які стосуються й новоприбулих. Наприклад, сусідів став непокоїть якийсь шум, тоді ви можете написати, що це було: аварійна ситуація, ремонт, або ж необачні люди запустили петарди. Крім того, в чатах варто повідомляти і про якісь регламентні роботи тощо. Немає води, немає світла, немає газу — про все це варто писати, і кожне з цих питань стосується не лише постійних мешканців, але й тимчасових переселенців.
Доброю ідеєю є розміщення у місцях загального користування контактних телефонів, що стануть у пригоді у потребі зв’язатися з ОСББ або управителем, а також у випадку виникнення аварійних ситуацій. Також корисними будуть контактні дані місцевих поліклінік, сервісів, культурних інституцій тощо. Все це покаже новим мешканцям будинку, що їх приймають у громаду та закликають до інтеграції.
Крім того, зараз дуже на часі затвердити загальні правила, яких мають дотримуватися і співвласники будинку, які є орендодавцями житла, і новоприбулі люди, тобто орендарі.
У контексті появи в будинку внутрішньо переміщених осіб — людей, які часто пережили жахливі ситуації та приїхали до вашого будинку у надії на безпеку та взаєморозуміння — інструкції є важливими. Адже вони допоможуть уникнути непорозумінь між ними та постійними мешканцями.
Де викидати сміття, яка в будинку політика стосовно паркування, де можна вигулювати домашніх тварин, в який час можна гучно слухати музику і робити якісь ремонтні роботи: все це та чимало подібного варто прояснити в інструкціях. Вони спростять розуміння новими мешканцями, як жити в цьому будинку, і полегшать їм комунікацію зі співвласниками.
Якщо у вас іще немає таких правил, ми рекомендуємо розглянути це питання на наступних загальних зборах ОСББ, а якщо немає ОСББ – при обговоренні та голосуванні в будинковому чаті. Проте навіть до зборів правління або менеджер будинку може сформувати певні загальнозрозумілі правила спільного проживання і поширити їх в усіх чатах, ознайомивши з ними всіх співвласників.
Так, до моменту затвердження на загальних зборах ці правила не будуть офіційними та обов’язковими до виконання, але вони будуть інструкцією для всіх щодо того, як жити в будинку, аби не дратувати одне одного. Адже війна провокує в нас вир емоцій, які складно стримати.
Якщо в представників ОСББ, членів правління чи компаній-управителів є можливість допомогти людям не конфліктувати між собою, то зараз саме час задуматися про те, що ви можете зробити для того, щоб допомагати новим мешканцям вашого будинку адаптуватися.
З досвіду голів правлінь ОСББ, які зараз активно волонтерять і в чиїх будинках з’являється багато нових людей, ці правила допомагають уникнути багатьох конфліктів та допомогти переселенцям швидше відчувати себе комфортно у нових умовах. І не забуваємо про чати: це ознака довіри, яку новоприбулі неодмінно оцінять!
У школах сервісу кажуть, що треба служити нашим клієнтам. Багатьох це формулювання дратує, але нам воно дуже подобається. Якби ми додали до свого життя трохи турботи про іншу людину, думок про те, що ми можемо зробити, щоб іншій людині було комфортніше — нам від цього стало тільки краще. Адже це працюватиме як правило бумеранга: ви піклуватиметься про комфорт іншої людини, а інша людина матиме всі підстави, щоб не забувати про ваш комфорт. Це і є перше правила добросусідства, яке зараз, у складні часи, стало особливо актуальним.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом