Спільнота “Управбуд” презентувала посібник “Як адаптуватися у багатоквартирному будинку: поради для ВПО”, підготований консультаційною програмою IFC «Енергоефективність та відповідь на кризу в Україні» у партнерстві з Європейським Союзом та Швейцарською Конфедерацією. Над посібником працювала ціла команда експертів. Важливу частку роботи зробили Наталія Ільїна і Марія Осипчук. За це посібник частково відповідальні Андрій Бурий, Богдан-Олег Горобчук та Ярослава Сорокопуд. Завантажити посібник можна за посиланням, а тут пропонуємо ознайомитися із ключовими порадами для ВПО, довкола яких побудовано посібник. Пропонуємо вам другий матеріал на цю тему
Для того, аби детальніше пояснити, чому багатоквартирний будинок у своїй суті відрізняється від приватної оселі, в посібнику подано стислу, але конкретну інформацію щодо специфіки багатоквартирних будинків в Україні. Вона покриває зокрема юридичні аспекти управління будинком — наприклад, що належить до спільного майна багатоквартирного будинку і чим ви можете користуватися. Ця інформація може стати вам у пригоді, показавши, що ви можете імплементувати свою діяльність у життя багатоквартирного будинку.
Так само ми пояснюємо, що значить “управління багатоквартирним будинком”, і показуємо, чим платіжка в багатоквартирному будинку може відрізнятися від платіжки в приватному будинку (наприклад, ви не можете відмовитися від послуги прибирання будинку та прибудинкової території. Також у багатоквартирному будинку час від часу можуть проводити санітарно-технічні роботи, ліквідувати аварії тощо — це теж відбивається у ваших платіжках, і для мешканців багатоквартирного будинку це норма). До того ж ми даємо поради щодо взаємодії з ОСББ або управителем багатоквартирного будинку. Знаючи специфіку роботи правлінь ОСББ і розуміючи потреби внутрішньо переміщених осіб, ми пропонуємо перелік питань для людини, яка іде знайомитися з представником чи представницею ОСББ, аби бути в курсі специфіки управління будинком.
Значна частина інформації в посібнику побудована у вигляді інфографік. Однією з таких інфографік є правила використання спільного майна в багатоквартирному будинку. Ці правила стосуються поведінки з особистими речами на спільній власності, гігієнічних моментів, паркування, тютюнопаління й спожиття алкогольних напоїв тощо. Після цього ми подаємо правила користування індивідуальним майном. Ключові моменти —- це режим тиші, який у приватному секторі актуалізований не настільки, як у багатоквартирному будинку, специфіка прибирання та інші моменти, які убезпечать вас від конфліктів з іншими мешканцями багатоквартирного будинку.
Для нас дуже важливо розуміти, що таке правила добросусідства, тож наступний розділ посібника присвячений саме цьому питанню. Багатоквартирний будинок вміщує в собі дуже багато людей, і ті, хто колись мешкав на приватній території, навіть не могли собі уявити, що обмежать себе мешканням у багатоквартирному будинку. Проте виклики, які є перед нами, змусили велику частину людей мешкати в багатоквартирному будинку, тож усім буде легше вивчити для себе правила добросусідства та запобігання конфліктів у багатоквартирному будинку. Мешканці приватного сектору часто навіть не знають, що відбувається в їхніх сусідів, тоді як мешканці багатоквартирного будинку спільно реагують на виклики, які постають перед ними.
Добросусідство — це стосунки між людьми, що проживають поруч, які базуються на повазі, толерантності та взаєморозумінні. Коли в багатоквартирний будинок, який є спільнотою, котра існує вже певний час, заселяються нові люди, їм потрібен час для адаптації. Наш посібник пропонує шляхи, які зроблять цю адаптацію найбільш комфортною. Важливо, аби цей комфорт був необхідний для вас, адже він допомагає подолати наслідки травматичного досвіду. У цьому велику роль відіграють принципи добросусідства.
Під час проживання у багатоквартирному будинку можуть виникати побутові, технічні чи поведінкові конфлікти. Проте їх можна попередити, і наш посібник містить інформацію про те, як побудувати хороші стосунки із сусідами й таким чином уникнути конфліктних ситуацій.
Заселяючись у квартиру, ми звертаємо увагу насамперед на технічні аспекти помешкання, і меншою мірою — на те, хто живе поруч із нами в цьому будинку. Проте на цей аспект також варто звертати увагу, адже ви не знаєте напевне, скільки триватиме ваше проживання в багатоквартирному будинку. Тож насамперед ми рекомендуємо познайомитися із сусідами. Це допомагає в інтеграції, а також надає психологічну підтримку. До того ж конфлікти або напруга часом може виникати від нестачі інформації — цього вам допоможе уникнути саме знайомство із сусідами. Тож навіть якщо ви вважаєте, що приїхали у багатоквартирний будинок лише на деякий час, із сусідами варто налагодити контакт. У нашому посібнику є декілька порад про те, як швидко й ефективно зробити це. Наприклад, можна доєднатися до будинкового чату й представитись там, коротко розказавши про себе та свою сім’ю. Приміром, можете назвати своє ім’я (прізвища можна не називати), сказати, на якому поверсі ви оселилися, а також, якщо у вас є діти, то згадати про це й уточнити їхній вік.
Вітайтеся при зустрічах із сусідами. Найлегший спосіб познайомитися — поставити просте запитання щодо життя в будинку чи в місті: де є хороша школа, дитсадок, перукарня тощо. У нашому посібнику є підказки щодо того, як звертатися до людей і які слова підбирати під час спілкування, аби налагодити з ними приязний контакт.
Найважливіше — познайомитися з найближчими сусідами, тими, хто живе на вашій сходовій клітці. Найчутливішими до вашого сусідства будуть ваші сусіди знизу. На жаль, у багатоквартирних будинках часто погана звукоізоляція, тому все, що стукає, грюкає, падає або бігає, дуже чути, адже ваша підлога — це чиясь стеля. Щоб уникнути конфліктів, особливо якщо у вашій родині є активні діти, варто одразу познайомитися із сусідами знизу та дізнатися їхні обставини. Якщо у вас є особливі потреби в режимі тиші (наприклад, є немовля), то познайомтеся із сусідами зверху та попередьте їх про це. Недотримання тиші в будинку є дуже важливим аспектом, тому не шуміть у визначені години, аби не завдати дискомфорту своїм сусідам і не наразитися на конфлікт.
Своїми діями ви можете не лише запобігти конфліктам, але й не створювати передумов для їх виникнення. Тому уникайте публічного розпиття алкоголю, не куріть у місцях, які для цього не призначені, дотримуйтеся будинкових правил щодо винесення сміття, не смітіть на території будинку та двору тощо. Крім того, намагайтеся не вступати у конфлікти щодо політики й не піддавайтеся на провокації.
Крім того, наш посібник містить інформацію про те, як діяти при виникненні проблемних або аварійних ситуацій у багатоквартирному будинку, адже алгоритм дій, коли такі речі стаються в багатоквартирному будинку, відрізняється від алгоритму, актуального для приватного будинку. Серед таких ситуацій може бути несправність ліфту, прорив каналізації, затоплення, аварійні дерева тощо. Ми запропонували методи, якими можна вирішити ці питання у безконфліктний спосіб. Для нас важливо бути інформаційно підкутими, тож для низки проблем, які можуть виникнути у будинку, наприклад порушення громадського порядку, паління цигарок (зокрема електронних) у під’їзді та порушення режиму тиші, ми подаємо нормативно-законодавчу базу, яка стане для вас влучним аргументом, аби довести правопорушникам свою правоту.
Наостанок ми подаємо розділ, присвячений ролі ОСББ та управителів у підготовці багатоквартирних будинків до складних ситуацій, пов’язаних із військовою агресією РФ. Ми інформуємо про те, як можна разом дбати про безпеку в будинках, допомагати одне одному та розвивати ваше спільне помешкання. Для цього розділу ми взяли інтерв’ю в голів ОСББ та управителів. Примітним є те, що всі вони говорять про внутрішньо переміщених осіб як про близьких людей, повсякчас наголошуючи, що готові їм допомогти.
Проживання в багатоквартирному будинку — це не завжди легко. Але наш посібник може допомогти зробити так, щоб воно було комфортнішим для всіх.
Підготувала Ярослава Сорокопуд