Спільнота “Управбуд” презентувала посібник “Як адаптуватися у багатоквартирному будинку: поради для ВПО”, підготований консультаційною програмою IFC «Енергоефективність та відповідь на кризу в Україні» у партнерстві з Європейським Союзом та Швейцарською Конфедерацією. Над посібником працювала ціла команда експертів. Важливу частку роботи зробили Наталія Ільїна і Марія Осипчук. За це посібник частково відповідальні Андрій Бурий, Богдан-Олег Горобчук та Ярослава Сорокопуд. Завантажити посібник можна за посиланням, а тут пропонуємо ознайомитися із ключовими порадами для ВПО, довкола яких побудовано посібник. Пропонуємо вам перший матеріал на цю тему
Серед мільйонів українців, які через російсько-українську війну були змушені змінити своє місце проживання, не менше мільйона було переміщено з місцевостей, де були поширені приватні будинки. Люди, які живуть на приватній території, рідко замислюються про те, як зміниться їхнє життя після переселення в багатоквартирний будинок. Дехто з внутрішньо переміщених осіб, що мешкали у приватному будинку, й далі шукає помешкання у сільській місцевості, але значна кількість внутрішньо переміщених осіб, зокрема і з сільської місцевості, оселяється в багатоквартирних будинках. До зміни помешкання, особливо якщо йдеться про перехід від приватного будинку до квартири, необхідно адаптуватися. Цю потребу потрібно усвідомити і про неї слід пам’ятати.
Чим відмінне життя в багатоквартирному будинку від життя у приватному будинку? Доволі відчутні відмінності проявляються у стилі життя, взаємодії з людьми, а також користування спільним та індивідуальним майном. Посібник ставить на меті прояснити ці аспекти для людей, які раніше не мали необхідності чи нагоди мешкати в багатоквартирному будинку і чиє життя зараз змінилося під тиском війни.
Один із розділів посібника присвячений користуванню спільним та індивідуальним майном у багатоквартирному будинку. Тут ідеться про певною мірою “технічну” адаптацію, адже у багатоквартирному будинку є низка процесів, що суттєво відрізняються від аналогічних аспектів у приватному будинку. Тож ми розробили чеклист із питаннями, які допоможуть внутрішньо переміщеній особі прояснити всі обставини безпечної та ефективної взаємодії з новим будинком. Чеклист містить питання на всі гіпотетичні теми, які можуть виникнути в новому будинку.
Ці питання можна ставити власникам квартири, яку ви орендуєте, сусідам, членам правління ОСББ та іншим людям, які мають стосунок до будинку й готові ділитися з вами інформацією. До прикладу, питання про водопостачання можуть бути такими: “Якою є якісь питної води? Можна пити воду з крана, чи краще придбати фільтри? Де краще купувати питну воду? Чи є в будинку свій сантехнік?” тощо. Схожа ситуація і з постачанням електроенергії — з огляду на воєнний стан і російські атаки, це важливе питання, і його варто прояснювати. Не слід забувати і про менш очевидні питання, наприклад, що робити, коли вибило пробки. Іноді навіть власники квартир забувають прояснити орендарям певні дрібні обставини, що може призвести до незручних ситуацій. Новоприбулим варто бути свідомими стосовно свого споживання електроенергії, щоб не перевантажувати систему і не вмикати водночас праску, пральну машину, посудомийку та інші прилади. Схожа історія стосується опалення, а також використання побутової та кліматичної техніки. Існує певний перелік питань, отримавши відповіді на які, внутрішньо переміщена особа буде готовою до непередбачуваних обставин.
Крім того, під час з’ясування обставин проживання варто ставити питання, що стосуються і проживання у багатоквартирному будинку, адже життя в будинку не обмежується стінами вашої квартири. Що більшою кількістю інформації про проживання в будинку ви володієте, то безпечнішим і комфортнішим воно буде. Наприклад, завжди варто з’ясовувати специфіку роботи ліфта, адже ліфти відрізняються один від одного. Так само варто з’ясувати, на яких засадах працює консьєрж, адже може статися ситуація, коли ваших знайомих не пустять у під’їзд, бо в будинку існує таке правило.
Для того, щоб налагодити комфортне проживання в будинку, включіться в усі потрібні комунікації. Якщо мешканці мають чати, де діляться корисною інформацією, варто долучитися до них за допомогою сусідів чи голови ОСББ. Подібним чином варто прояснити й господарчі питання, як-от сортування сміття, паркування автомобілів, використання технічних приміщень тощо. Поважаючи правила нового житла, варто виконувати речі, котрі стосуються основних господарських питань.
Крім того, не забудьте дізнатися, де у вашому районі розташовані заклади й відомства, які можуть вам знадобитися, як-от ЦНАП, центр підтримки внутрішньо переміщених осіб, поліклініка, магазин господарчих товарів тощо, Не бійтеся запитувати: люди готові піти вам назустріч і все пояснити. Розпитайте про специфіку соціально-культурного життя міста: можливо, існують курси, на які вам було би цікаво записатися тощо. Цю інформацію можуть вам надати зокрема в центрах підтримки внутрішньо переміщених осіб. Також у посібнику ми нагадуємо про те, чиї контакти варто дізнатися.