Внутрішньо переміщені особи (ВПО) в Україні зараз переживають важкі часи через повномасштабне вторгнення Росії. Багато хто з них втратив свої домівки, роботу та звичне життя. Деякі українці, які були змушені покинути свої домівки через війну, можуть безкоштовно отримати житло в нових громадах. Для цього необхідно стати на квартирний облік. Житло може надаватися на певний строк або безстроково з можливістю подальшої приватизації.
Безоплатне житло для ВПО переселенці можуть отримати з комунальної власності громади, де вони зареєстровані в Єдиній базі даних ВПО. Це житло надається безкоштовно на рік із можливістю продовження терміну.
Скористатися цією можливістю можуть ВПО, які не мають власного житла або володіють площею менше 13,65 м² на особу або 35,22 м² на домогосподарство (Постанова №409). Виняток — житло на тимчасово окупованих територіях або в зонах бойових дій.
Право на безкоштовне проживання зберігається під час воєнного стану та ще шість місяців після його завершення. Оплачувати потрібно лише комунальні послуги. Перевага надається багатодітним сім’ям, сім’ям із дітьми, вагітним жінкам, непрацездатним особам і пенсіонерам, чиє житло зруйноване чи непридатне для проживання.
Перебування на обліку ВПО, які потребують тимчасового житла, не є причиною для відмови у подальшому взятті цієї особи на соціальний квартирний облік, облік громадян, що потребують покращення житлових умов, а також облік осіб, які мають право на отримання житла або пільгових кредитів на його будівництво чи придбання за державними житловими програмами для визначених законодавством категорій.
Облік для поліпшення житлових умов передбачає безстрокове користування житлом у будинках державного та громадського житлового фонду з можливістю подальшої приватизації.
Ця можливість доступна обмеженому колу переселенців: учасникам бойових дій, людям з інвалідністю внаслідок війни, родинам загиблих ветеранів або захисників України, а також дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, які досягли 16 років і мають статус ВПО.
Переселенці можуть безкоштовно проживати в соціальному житлі за договором найму, оплачуючи лише комунальні послуги. Тривалість проживання залежить від доходів сім’ї.
Цей облік доступний ВПО, які не мають іншого житла на підконтрольній Україні території або втратили його через бойові дії. Також враховується середній дохід сім’ї за останній рік — він має бути нижчим за прожитковий мінімум і середню вартість оренди житла в регіоні. Пріоритет у наданні житла мають переселенці з інвалідністю I і II груп.
Тривалість очікування житла за будь-якою з трьох категорій квартирного обліку визначається наявністю відповідних приміщень у житловому фонді.
Наприклад, у разі появи вільного житла для тимчасового проживання місцеві органи влади зобов’язані передати його переселенцям не пізніше ніж через три робочі дні після надходження цього приміщення до фонду.
Час очікування житла для безстрокового користування залежить також від порядку черговості, за яким переселенці були поставлені на квартирний облік. Ця ж процедура застосовується і до соціального житла.