Власникам житла

ОСББ та управляюча компанія: як побудувати взаємовигідну співпрацю?

Продовжуємо публікувати матеріали, створені на основі стрім-інетрв’ю з Юлією Бородіною – відомою фахівчинею в сфері управління житлом.  Її досвід цікавий тим, що Юлія пройшла шлях від голови правління ЖБК, через надання послуг із утримання будинків як ФОП і аж до створення та розвитку ТОВ “Домолад”, що надає послуги 28 київським багатоповерхівкам. Сьогоднішній матеріал присвячено особливостям співпраці УК “Домолад” та ОСББ, зокрема – додатковим послугам для ОСББ на кшталт підготовки до участі в місцевих програмах співфінансування. Попередній матеріал ““Старі-добрі ЖЕКи” не вимруть, доки на них “з неба падають гроші”” було присвячено показовому професійному шляху Юлії, ролі команди в успіху управляючої компанії, співпраці з ОСББ та конкуренції з комунальними ЖЕКами. 

Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Юлії Бородіної, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:

Про важливість команди для управляючої компанії 

За роки діяльності нашої компанії ми сформували дуже професійний штат. Окрім нас із чоловіком – а ми виконуємо функції загального керування та комунікацій – працюють юрист і бухгалтер, а також низка інших працівників. Це, по факту, професійні керуючі в будинках, які детально координують послуги в будинках. Зараз у нас 5 таких працівників, і деякі мають навіть по декілька вищих освіт. За кожним із наших керуючих ми закріплювали певну кількість будинків. Але зараз ми плануємо дещо змінити цю структуру й перейти до поділу повноважень за напрямками. Також у нас є адміністратор, який проводить комунікації зі всіма підрядниками. Є бот для того, щоб приймати заявки. 

Про успішні кейси вирішення проблем ОСББ, які працюють з УК “Домолад”

Якщо говорити про досягнення конкретних ОСББ, з якими ми працюємо, слід одразу сказати, що хотілося би ділитися новим досвідом. Що я маю на увазі? Наприклад, про ОСББ “Паркові озера”, де є 4 будинки, вже опубліковано низку історій, свого часу ми подолали разом із ними чимало труднощів, вирішили чимало складних задач. Але зараз ми вже вийшли на поточні завдання, вони є здебільшого типовими. 

А от про нові ОСББ хочеться розповісти більше. Наприклад про будинки Донця 2А та Донця 2Б. Ці будинки введено в експлуатацію з різницею в місяць. Вони величезні – там 1,5 тисячі квартир на два будинки. І в них, на жаль, такі ж величезні проблеми: 3 мільйона боргів ДТЕКу, постійні загрози відключення: через день приїздили інспектори. В кожній секції один із ліфтів розібрано на частини, решта 2 ліфти ледь-ледь працюють, і це в 25-поверхових секціях! Зовні будинок виглядає дуже добре, але це – оманливе враження, адже в будинку чимало внутрішніх проблем: пожежна система без оповіщувачів – одна з багатьох… В них дуже масштабні задачі, які необхідно вирішувати. Навряд чи ми би погодилися співпрацювати з цими будинками іще 3 роки тому. 

Але станом на зараз спільними зусиллями ми вже вирішили фінансові питання з ДТЕКом. Просто зараз вирішується їхня крупна проблема з ліфтами. Тому я оптимістично ставлюся до цієї співпраці – думаю, в цих будинків усе буде гаразд. 

Коли ми починаємо співпрацю – завжди дуже прозоро обираємо підрядників. Але я прошу прислухатися ОСББ до того, кого саме ми рекомендуємо. Особливо пожежку або ліфти не можна довіряти будь-кому. А у нас тут є досвід. 

Про те, чому управитель має заохочувати ОСББ брати участь у програмах підтримки енергоефективності 

Допомога ОСББ в проведенні енергоефективних заходів, в участі у програмах підтримки енергоефективності – це прямий обов’язок управителів. Вони мають не лише забезпечувати будинкам “поточку”, але й показувати перспективи, направляти до розвитку. 

В 2020 році ми подали 19 заявок, 19 будинків до участі у київській програмі підтримки ОСББ “30 на 70”. Всі ці будинки – в першій черзі. В 2019 році результат в цьому у нас був значно скромніший, але в 2020 році ми надолужили згаяні можливості, зробивши відповідні висновки. В одному з будинків навіть вже почалися роботи, інші – на черзі. Скажу більше – ми вже навіть почали робити проєкти для участі в програмі 2021 року, підготовка йде повним ходом. 

Загалом я позитивно ставлюся до програми “30 на 70”. Мій будинок, у якому я є головою правління ЖБК, з першого року мого головування бере участь у цій програмі. Я вважаю, що 2019 рік загалом був не дуже вдалим для програми, і це визнають чимало київських ОСББ, однак висновки зроблено – тож 2020 має бути вдалішим. Чимало тут залежало від якості роботи підрядників – але й тут вважати, що всі однаково неякісно робили роботу не можна – у нас був і цілком позитивний досвід в будинку по Шумського 1Б, можете приїхати й пересвідчитися. 

Щодо участі в програмі “Енергодім” Фонду енергоефективності – це є у планах, ми обговорювали ці питання на загальних зборах ОСББ. Однак станом на зараз, зокрема у зв’язку із карантином, остаточних рішень не прийнято. Але в планах це є, таку можливість ми неодмінно розглянемо. 

Важливо розуміти, що за підготовку цих заявок ми ніколи не виставляємо окремого рахунку для ОСББ. Хоча ми на це витрачаємо чимало часу. Це для нас, передовсім, іміджевий проєкт. Щоб показати іншим ОСББ, які приглядаються до наших послуг, що ми привабливіші від конкурентів, оскільки даємо додатковий імпульс для розвитку будинків. 

Про особливості формування суми на винагороду управителю  

Наша послуга, звісно, має певну ціну. Маю на увазі винагороду компанії, тобто суму поверх витрати на утримання будинку. Однак якщо порівнювати із конкурентною заробітною платнею голови правління ОСББ, який забезпечував би всі послуги в будинку, які надаємо ми, це було би значно дорожче. Чому так відбувається? По-перше, у нас обмежений штат, працівники мають справи одразу з декількома будинками – і цілком успішно при цьому справляються. Відповідно, це впливає на те, що тариф на наші послуги менший, винагорода менша. По-друге, ми забезпечуємо будинку більше, так би мовити, доданої вартості. Так, від міста майже 400 тисяч гривень надійшло одному з будинків за програмою “30 на 70”, і участь у програмі була нашою ініціативою. А правління ОСББ у цьому будинку навіть не думало про участь у такій програмі, тож такий здобуток я можу із чистою совістю записати у наш актив. По-третє, співвласники будинків в особі нашої компанії платять за роботу невеликої, але дуже чіткої й цілеспрямованої, ефективної команди, де є адміністратор, де є бот, який приймає заявки, де є звітність і щодо заявок, і звітність від підрядників по кожному з напрямків: пожежка, ліфти, комунікації й так далі. Тобто бюджети на наші послуги не вищі, ніж це працював би менш досвідчений голова правління. 

Тариф тут напряму залежить від величини будинку. У великих будинках – а я вже говорила про те, що є й будинки на 750 квартир – такий тариф дещо менший. В малих він більший – адже це одна юридична особа, з усією бухгалтерією, листуванням, спілкуванням з монополістами й так далі. 

Про важливість комунікацій та реклами послуг управителя 

До останнього часу ми не працювали цілеспрямовано на те, щоб до нас “заходили” нові клієнти. Тільки тепер ми “оживили” нашу сторінку у Facebook, розробляємо сайт. На жаль, ресурсу на таке раніше не було, хоча ми розуміємо, що це дуже важливо. До того частіше за все приходили потенційні клієнти через “сарафанне радіо”, завдяки рекомендаціям. Зазвичай було так, що якщо в якомусь ЖК один будинок з нами працює – то інші придивляються до його досвіду, приходять до нас слідом. Таким чином у нас зазвичай з’являлися нові клієнти. 

Зараз я розумію, що варто вкладатися в рекламу, у продажі послуг. Бо без цього підтримувати сталий розвиток власної справи досить складно.

Схожі статті