Антикризові практики Моя оселя Розселення ВПО

Безпека, самоорганізація, психологія та критичне мислення: чекліст для мешканців багатоквартирних будинків на час війни

В умовах війни особливо цінними є можливості для місцевої самоорганізації. Взаємодопомога починається із згуртованості у кожному окремо взятому багатоквартирному будинку. Допомога сусідам, психологічна підтримка, високий рівень організації безпеки, інформаційна гігієна у сусідських чатах: усе це протягом останніх тижнів стало актуальним для будинкових спільнот. Також зовсім не дивно, що саме ОСББ, Асоціації ОСББ та громадські організації, що сприять розвитку об’єднань співвласників у багатьох українських містах стали активними учасниками волонтерського руху.
Цими досягненнями працівники будинкових спільнот активно діляться між собою в соціальних мережах, і навіть завдяки ЗМІ. Управбуд зібрав чимало з них в одній статті, яку ви можете прочитати нижче.
 

Подбайте про укриття та безпечні шляхи до них!

Щодня ворог здійснює ракетні та авіа-удари по житлових кварталах українських міст. Мешканці шукають безпеки в спеціально облаштованих укриттях, перевірених бомбосховищах. Якщо вони є у вашому районі – радимо роздрукувати та вивісити на інформаційних дошках і в будинкових чатах схеми найкоротших та найбезпечніших шляхів до них. Якщо ж вони знаходяться далеко, і добігти до них проблематично – варто влаштувати найпростіші укриття, скориставшись порадами, які надають військові адміністрації.
Зараз тривають дискусії в середовищі ОСББ щодо того, чи варто їх облаштовувати, однак варто розуміти, що ситуація, в якій опинилася Україна, вже не допускає суджень на кшталт “Варто було раніше думати!” На жаль, зараз вже варто робили усе, що в силах ОСББ та управителів, щоб уможливити максимальну безпеку мешканців за наявних обставин.
Розповідаючи про власний досвід підготовки найпростішого укриття у підвалі, дніпрянка Алла Клочко написала в коментарях до допису Управбуда: “Робили все це з причини відсутності бомбосховищ. Розумію критику колег і не бажання брати на себе відповідальність. Але подивіться на міста, які піддаються цілоспрямованим обстрілам житлового сектора. Всі, так чи інакше сидять у власних підвалах, бо альтернативи не мають… В такій ситуації вважаю за доцільне провести доступну підготовку укриттів”.
Радимо облаштовувати укриття спільними зусиллями, приносячи килимки, каремати, матраци, автономне освітлення чи опалення, однак координуючи ці активності з відповідальними особами та дотримуючись норм безпеки. Це не лише додасть укриттям затишку, але й залучить сусідів до спільної роботи в складних умовах, що важливо з точки зору психологічної стійкості.

Самоорганізовуйтесь та залучайте сусідів до волонтерства!

Добросусідські стосунки нині виходять на зовсім новий, небачений донині рівень, адже від них напряму залежить наше життя та здоров’я, а також збереження нашого майна.
Варто подбати про сусідів, які найбільше зараз цього потребують – самотніх, маломобільних, літніх людей, які проживають у вашому будинку або поблизу нього. Закупити припаси на тривалий час, купити для них необхідні ліки, принести їм готової їжі та провести до укриття – це той мінімум, який можна для них зробити зараз.
У кожному місті та селищі є власна тероборона, і одна з функцій ОСББ чи управителів нині – координація зусиль з місцевою теробороною. Адже часто виявляється, що військовим потрібно чимало техніки, обладнання та спецзасобів, про які більшість із нас досі навіть не здогадувалась: і мова йде не лише про “броніки” чи тактичні перчатки, але й про більш дороге обладнання – тепловізори або дрони. І збір коштів для місцевої тероборони, або принаймні максимальне поширення інформації про нього, може стати важливим внеском спільноти будинку в безпеку всього міста або району.
Окрім підтримки ТРО, можна організувати та координувати діяльність будинкових патрулів, однак вони не мають виконувати серйозних безпекових функцій. Їхніми задачами може стати протидія мародерам, які намагаються визначити квартири та автомобілі, власники яких переїхали у безпечніші місця. Управбуд вже писав про основні техніки, які застосовують мародери – керуючись ними, можна робити періодичні огляди та інформувати співвласників про можливі небезпеки.
Волонтерську діяльність ОСББ та управителі, разом із активом будинків, можуть спрямовувати не лише на користь тероборони. Наприклад, до західних регіонів України прибуває все більше біженців, яким також варто присвячувати зусилля – і розміщуючи, і забезпечуючи гуманітарною допомогою. Голова правління Асоціації ОСББ Чернівців та управителька Антоніна Ясінська коментує: “Все, що нам передають наші сусіди – в першу чергу військовим, тоді – біженцям. А передають багато. Кредит довіри до голів ОСББ дуже високий… У зв’язку з комендантською годиною є потреба у разовій ночівлі біженців, які рухаються в сторону кордону. Забезпечуємо як можемо всіх”.
Також на базі ОСББ та їхніх об’єднань утворюються волонтерські організації, які займаються збором та розподілом гуманітарної допомоги. Наприклад, волонтери ГО “Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини” прийняли та перенаправили в інші області майже 100 тонн гуманітарної допомоги з-за кордону.

Координуйте із сусідами корисні ініціативи для всього будинку!

Війна значно ускладнює забезпечення, транспортування найпотрібніших продуктів та товарів, а також догляд за місцевими тваринами. Редактори Управбуда неодноразово зустрічали в будинкових чатах повідомлення, які би свідчили про намагання координуватися, щоб забезпечити магазини в мікрорайоні потрібними товарами. Підприємці запрошують сусідів на безкоштовну роздачу гуманітарної допомоги, зокрема – продуктів та товарів першої необхідності у тих районах, де магазини остаточно припинили роботу. Буває й так, що окремі сусіди викликаються стати працівниками закритих магазинів за умови, якщо продавці покинули небезпечний район, а власники хочуть продовжувати роботу.
Також можна інформувати сусідів про додаткові можливості опору окупантам через будинкові чати. Серед іншого, на перевірених майданчиках варто шукати прості завдання для протидії ворогам, які можна виконувати навіть із власного комп’ютера (звісно, якщо є доступ до інтернету). Це можуть бути зусилля для блокування ворожих Тelegram-каналів, або навіть сайтів. Приміром, Міністерство цифрової трансформації інформує, що львівські ІТ-спеціалісти створили онлайн-гру, завдяки якій можна долати ворожі онлайн-ресурси. Один гравець за одну годину гри надсилає близько 20 000 запитів для блокування сайтів, що обслуговують армію РФ. Долучитися до гри дуже просто: зайти на сайт https://playforukraine.life/ (обов’язково потрібно використовувати VPN) та виконати завдання, що вказані на сторінці. За час існування гри вже було атаковано близько 200 ворожих сайтів.

Дбайте про власне психологічне здоров’я та діліться порадами із сусідами!

На жаль, наші вороги прекрасно розуміються на прийомах ведення інформаційно-психологічних воєн. Зараз вони працюють на наше психологічне виснаження. Тому варто дотримуватися деяких порад, що допоможуть зберегти сили на критичне мислення в цей нелегкий час.
Спати варто за будь-якої зручної нагоди, навіть якщо для цього треба випити заспокійливе. Адже ми часто не висипаємося через необхідність спускатися до укриттів – тому якщо буде така нагода вдень – користуйтеся нею! Зневоднений організм не може боротися зі стресом – тому варто пити якомога більше води, варто усвідомити, що зараз вода – навіть необхідніша за їжу. Також необхідно дати собі відпочити від постійного читання новин, хоч як це нелегко зробити. А головне – необхідно дбати про близьких та рідних, проявляти до них любов та турботу. А от жалкувати за матеріальними втратами – навпаки, сенсу немає, адже це нас виснажує.
Якщо ви відчуваєте, що самостійно справитися із психологічними проблемами, викликаними війною, не здатні – зверніться до фахівців. Зараз існує чимало сервісів, які надають безкоштовну психологічну допомогу кожному українцеві. Не соромтеся, жодна людина вас за це не засудить. Навпаки – діліться інформацією про такі сервіси із сусідами.

Проявляйте критичне мислення та користуйтеся перевіреними джерелами інформації!

Варто чітко засвоїти наступне: якщо контент офіційних каналів органів влади або ж авторитетних ЗМІ ретельно фільтрується та перевіряється, то перевірити, наскільки коректним та правдивим є контент у будинковому чаті – практично неможливо. А шкоди фейкові повідомлення у сусідських чатах можуть принести чимало, тому їх адміністраторам важливо зберігати пильність та дотримуватися деяких правил, які у мирний час можна було би й не брати на озброєння.
Нещодавно на цю тему Управбуд в ході стрім-інтерв’ю поспілкувався із журналісткою видання “Детектор медіа” Ольгою Бецою та координаторкою проєкту DisinfoChronicle від видання “Детектор медіа” Ксенією Ілюк. Ознайомитися із записом стріму можна за посиланням.
Зокрема, експертки порадили прибрати на період війни з чатів емоційні повідомлення, адже будинкові чати – це передовсім канали зв’язку, передачі важливої інформації, вони мають цілком конкретну мету, й обмін емоційно забарвленими повідомленнями не входить до цієї мети. Також слід усвідомлювати важливість ролі адміністратора чату. Саме вій впливає на додавання нових учасників, і в часи війни цей процес варто ретельно контролювати. Адміністраторам чатів варто подбати про узгоджені правила поведінки у чаті. Їх можна закріпити вгорі чату у Viber або Telegram, щоб кожен мешканець міг до них за потреби звернутися, а сам адміністратор – апелювати до них у разі порушень.
“Дуже важливо, щоби на “золотий стандарт” правил погодилася більшість. Якщо є чітка домовленість не пересилати у групу повідомлень із офіційних джерел – адже всі, хто хоче, може на ці джерела підписатися – тоді видалення таких повідомлень адміністратором сприйматиметься нормально, адже є закріпленим у правилах. Все, дискусія закрита. Незрозумілі дискусії є зайвими, адже мешканці в таких випадках можуть переходити на особистості, а цього треба уникати. Інформаційний шум у чаті заважає”, – пояснила Ксенія Ілюк. Експертка розповіла іще про одне з правил, прийнятих у їхньому будинковому чаті: заборону поширювати інформацію, яка не має конкретного офіційного джерела. “Як тільки хтось пише “моя сусідка сказала” чи “моя тітка з Києва передала”, такі люди одразу отримують чітке зауваження, а їхні повідомлення з чату видаляються. І ні в кого тут немає образ чи претензій, оскільки є список правил, із яким усі ознайомлені”, – додала медіа-експертка.

Іще одне золоте правило – довіряти лише перевіреним даним із офіційних джерел інформації, які точно не будуть “розганяти” фейки та дезінформацію про поточну ситуацію. Перелік офіційних джерел публікуємо нижче:
– Офіс Президента України: https://www.facebook.com/president.gov.ua
– Генеральний штаб Збройних сил України: https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua
– Кабінет Міністрів України: https://www.facebook.com/KabminUA
– Міністерство оборони України: https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA
– Міністерство внутрішніх справ: https://www.facebook.com/mvs.gov.ua
– Національна поліція України: https://www.facebook.com/UA.National.Police
– Державна служба надзвичайних ситуацій (ДСНС): https://www.facebook.com/MNS.GOV.UA
– Державна прикордонна служба України: https://www.facebook.com/DPSUkraine
– Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки: https://www.facebook.com/StratcomCentreUA
– Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України: https://www.facebook.com/dsszzi
– Сухопутні війська ЗС України: https://www.facebook.com/UkrainianLandForces
– Військово-морські сили ЗСУ: https://www.facebook.com/navy.mil.gov.ua
– Територіальна оборона ЗСУ: https://www.facebook.com/TerritorialDefenseForces
Схожі статті