Війна нещадна: через небезпеку для власних життів мільйони українців були вимушені покинути власні домівки. Однак вони не лишаються сам-на-сам зі своїми проблемами. Нині в Україні нині існує чимало волонтерських ініціатив, які прагнуть познайомити вимушених переселенців та людей, які хочуть допомогти їм із житлом, транспортом та іншими потребами. Охопити усі з-поміж них одночасно практично неможливо, тому в цьому матеріалі йтиметься про найпомітніші з-поміж них. Радимо ОСББ та управителям придивитися до діяльності цих ініціатив та ресурсів і повідомити співвласників, що прагнуть допомогти, про такі можливості.
Портал із пошуку житла для внутрішніх переселенців “Прихисток”
Функціонує портал з першого дня війни, 24 лютого. З цього часу на ньому було опубліковано понад 20 тисяч оголошень про готовність прийняти переселенців та запропоновано понад 55 тисяч ліжкомісць. Спершу це була приватна ініціатива, однак з часом він приєднався до державних сайтів України.
Усі, хто бажає запропонувати своє житло, має заповнити відповідну форму. Переселенці можуть обрати собі житло із понад 13 тисяч варіантів в Україні та понад 3000 – за кордоном. При цьому є можливість відфільтрувати інформацію про тимчасові оселі, враховуючи кількість осіб, які потребують поселення, а також склад родини.
Волонтерська ініціатива Центру спільних дій
Ця ініціатива поєднує зусилля понад 200 волонтерів задля пошуку житла внутрішнім переселенцям. Діє з перших днів війни, і за цей час вдалося знайти тимчасове помешкання для тисяч переселенців. Станом на початок квітня волонтери опрацювали більше тисячі звернень про допомогу в пошуках притулку. При цьому пріоритетно обробляли заявки від родин з дітьми, старшими людьми та людьми з інвалідністю. Характерно, що третина заявок надійшла від родин, які взяли із собою в сумні подорожі домашніх улюбленців.
Волонтерська ініціатива “Допомагай”
Ініціатива “Допомагай” сприяє пошуку тимчасового житла в Україні для всіх, хто має таку потребу, з кінця лютого. А вже станом на початок квітня на сайті розміщено 733 перевірених та активних оголошення, які об’єднують інформацію про 4106 доступних місць у помешканнях волонтерів. Завдяки сайту станом на сьогодні вже майже 4,5 тисячі людей знайшли тимчасове помешкання.
Зареєструвати свої пропозиції на сайті можна, заповнивши докладну анкету про доступну оселю.
Для пошуку житла також існує окрема сторінка на сайті, за посиланням можна відфільтрувати наявні варіанти, залежно від регіону, кількості людей та терміну, на який потрібно знайти житло.
Мапи та телеграм-канали для полегшення пошуку житла
На “Мапу самодопомоги” нанесено місця і контакти організацій та людей, де тимчасові переселенці можуть отримати належну допомогу щодо поселення у приватних оселях, а також контакти громадських організацій, що готові допомагати переселенцям.
Телеграм-канал допомоги Help.Ukraine містить велику кількість пропозицій із довгострокової оренди житла, приватних повідомлень з різних регіонів України. А канал SafeHomeUA публікує інформацію про безкоштовне житло, евакуацію, їжу та допомогу для біженців. Перевага надається жінкам та дітям.