Андрій Саук, досвідчений голова правління ОСББ та старший експерт Офісу підтримки реформ Мінрегіону розповів Управбуду про ключові правила безпечного життя у багатоквартирному будинку. Розмова з Андрієм привернула увагу багатьох глядачів “Управбуду”, тож ми підготували на основі стріму текстовий варіант інтерв’ю! У другій частині інтерв’ю Андрій Саук розповів про обслуговування вентиляційних каналі, необхідність розчищення шляхів евакуації, поводження з пальниками та інші важливі правила безпеки в багатоквартирному будинку.
– Як правильно обслуговувати вентиляційні канали?
Іще один тип небезпечних ситуацій у будинку пов’язаний із вентиляційними каналами. Сьогодні ми бачимо, як багато людей використовують різні засоби, аби розігріти їжу й нагріти своє помешкання. У когось газифікований будинок, у когось — індивідуальне опалення. Будь-що, що горить у вашій квартирі, виробляє чадний газ. Щороку багато людей помирає у своїх квартирах через те, що металопластикові вікна пропускають менше свіжого повітря, ніж дерев’яні, а вентиляційні канали, які виводять продукти горіння, можуть просто не працювати.
Не працюють вони з різних причин, тож раз на рік вентиляцію потрібно перевіряти. Мені дуже не подобається ситуація, коли ти хочеш зробити профілактику вентиляційних каналів, а перше питання від компанії, до якої ви звертаєтеся — “Вам реально чи на паперах? Реально буде дорожче”. Тож замість того, аби подумати про безпеку співвласників, люди замовляють цю послугу на папері.
Чадний газ небезпечний тим, що ви його не бачите й не відчуваєте: в нього немає ні кольору, ні запаху. Тож ви задихаєтесь і не усвідомлюєте цього. Якщо ви користуєтеся обладнанням, яке працює на газу, може бути ризик. Якщо ви чимось не користуєтеся, це не означає, що якийсь не надто свідомий сусід під вами або поруч із вами не має обладнання, котре виділяє чадний газ. Є випадки, коли люди використовують таке обладнання, а страждають їхні сусіди, бо чадний газ потрапляє до них.
Нюанс полягає в тому, що є багато випадків, коли люди переплановують вентиляційні канали, врізаються в них чи взагалі їх демонтують, аби збільшити житлову площу. На жаль, це дуже складно проконтролювати, і в результаті може бути таке, що вентиляційний канал не витягує повітря, а втягує його із сусідньої квартири. Дуже важливо, аби вентиляційні канали працювали, тож пересвідчуйтесь у їх правильній роботі. Так, ви можете піднести до вентиляції папірець чи запальничку, аби перевірити, чи є взагалі тяга — але раз на рік профільна компанія має проводити кваліфіковану перевірку й профілактику вентиляційних каналів. Це смертельно необхідно.
– Що варто знати про шляхи евакуації в багатоквартирних будинках?
Планування багатоквартирного будинку коридорного типу нагадує лабіринт. Проведіть експеримент: вимкніть освітлення в коридорі й спробуйте навпомацки пройти шлях евакуації й дійти до виходу з поверху. Зробити це буде неочікувано важко.
При пожежі має спрацьовувати аварійне освітлення, яке допоможе побачити, куди ви йдете. Але подивитися, як це, можна хіба в американських серіалах — в Україні аварійним освітленням обладнані лише деякі будинки. Ці лампи мають бути обладнані акумуляторами й спрацьовувати лише при вимкненні електропостачання: при пожежі електропостачання треба вимикати, аби не вбити ще більше людей під час пожежогасіння.
Тож зверніть увагу на шляхи евакуації: живучи в багатоквартирному будинку, люди здебільшого їздять ліфтом — але під час пожежі користуватися ним заборонено. Якщо у вас працює протипожежна система, ліфт в автоматичному режимі має спускатися на перший поверх і стояти з відчиненими дверима і блокуватися, аби ним ніхто не скористався. Якщо їхати в ліфті під час пожежі, ви можете згоріти в ньому живцем, або ліфт може обірватися.
Виходячи в коридор багатоповерхівки, ми часто можемо побачити там ґрати, двері, чиїсь велосипеди, санчата, шафи, меблі — будь-що. Уявіть, що світло вимкнули, й ви намагаєтеся скористатися шляхом евакуації. Скоріше за все, вогнеборці знайдуть вас там, де ви впадете. У нашому ОСББ ми час від часу повідомляємо співвласників, що небезпечно лишати речі на шляхах евакуації, і просимо їх прибирати, бо це — ціна життя. Тож проводьте профілактику й розчищуйте шляхи евакуації.
Коли ви проводите таке прибирання, виявляється, що є речі, які навіть власника не мають — просто хтось колись поставив щось і виїхав чи забув про це. Ми оголошуємо в будинковому чаті, що відбудеться розчищення евакуаційних шляхів, і просимо прибрати свої речі. Усе, що є на шляхах евакуації, ми виносимо в ліфтовий хол — тоді частина людей усвідомлює ситуацію й забирає звідти свої речі. Частина людей знову заносить свої речі на шляхи евакуації — тоді ми повідомляємо, що якщо цим речам не знайдуть інше місце, то шляхи евакуації будуть розчищені силами ОСББ. І тоді, якщо ці речі не приберуть, ми виносимо їх на майданчик біля смітників, де вони швидко знаходять нових власників.
Трапляється таке, що люди захоплюють шляхи евакуації, тобто не лише захаращують їх, а саме захоплюють для зберігання своїх речей. Але евакуаційні шляхи — спільна сумісна власність, порядок використання якої визначається загальними зборами. Таке захоплення чи захаращування створює ситуацію, небезпечну для співвласників — і йдеться не лише про пожежу, але й про ситуації, коли немає світла: тоді людина також може отримати травму, пересуваючись у захаращеному приміщенні.
Колись сусіди мого знайомого зберігали на шляхах евакуації кілька мішків курячого посліду. Він жахливо пахнув, але люди чомусь вважали нормальним зберігати його на поверсі. Маємо розуміти: у вас є квартира — зберігайте свої речі там. Є спеціальні приміщення для зберігання — колясочні абощо — зберігайте речі там. Коридори мають бути вільні.
– Що варто знати про правила парковки на прибудинковій території?
Коли ви паркуєте своє авто, спробуйте домовитися із сусідами й розплануйте місця для стоянки у дворі так, аби туди могла заїхати машина вогнеборців і щоб вони мали місце, аби поставити драбину. Це повинно бути можливим із будь-якого боку вашого будинку. Уявіть, що вогнеборці не змогли під’їхати до вашого будинку й розкласти драбину. Результат — це, щонайменше, величезні грошові втрати. У крайньому разі — летальні наслідки.
Українські вогнеборці не будуть діяти так, як їхні колеги з американських серіалів, і не їхатимуть по машинах. У дворах часто стоять не найдешевші автомобілі, і пожежники не хочуть потім мати проблем із їхніми власниками. Тож чекають, поки станеться диво й автомобіль хтось прибере. І їх прекрасно можна зрозуміти: ні зарплата вогнеборців, ні умови, в яких вони працюють, не найкращі в Україні, хоча вони захищають наше життя та здоров’я не менше, ніж хлопці й дівчата на фронті.
– Війна внесла свої корективи в безпеку багатоквартирних будинків. У квартирах нерідко користуються пальниками і навіть газовими балонами. Що варто знати про поводження з ними?
Почнімо з того, що пальники не передбачені для того, щоби тривалий час щось на них готувати. Це туристичні газові плити, призначені для того, щоб у невеличкому посуді розігріти невелику кількість чогось — кави, їжі, води тощо. Багато людей сьогодні використовують їх для того, щоби готувати плов чи робити будь-що інше. І є багато випадків, коли ці пальники вибухають.
Вибухати вони можуть через те, що ми купуємо найдешевші пальники без жодних сертифікатів. Нещодавно я придбав річ в офіційному магазині — жодної інструкції українською, сертифікатів безпеки тощо — тобто вони ввезли цей прилад, користуючись ситуацією. Я повернув цей прилад. А уявіть, яку якість ви можете отримати, купуючи річ десь на базарі. Тож купуйте лише сертифіковані прилади. Якщо ви користуватиметеся чимось дешевим і неякісним, це може призвести до непередбачуваних ситуацій.
Те саме питання із балонами для пальника. Я бачив в інтернеті, що деякі люди перезаряджають ці балони. Вогнеборці молили не робити цього й не користуватся перезарядженими балонами — але ж ми намагаємося зекономити скрізь, де можна, і в результаті готові знищити все найдорожче, що маємо, — включно з нашим життям — просто для того, щоб зекономити п’ятдесят, сто чи двісті гривень. Пальник згодиться вам ще не раз, ви будете користуватися ним п’ять, десять, двадцять років — не пошкодуйте купити якісну сертифіковану продукцію. Те саме з балонами: не намагайтеся зекономити. Якщо балон вибухне, наслідки будуть дорожчими за вашу економію.
Інший випадок: пальники дуже часто ставлять на плити. Є випадки, коли люди забували вимкнути плиту після того, як вимикалось електропостачання. Люди ставили на вже холодну плиту пальник і не прибирали його після того, як приготувати їжу. Електропостачання повертали, невимкнена плита нагрівалася, газ у пальнику розширювався, і балон вибухав. Тож будь-які газові прилади у квартирі мають встановлюватися за проєктом.
Люди тягнуть собі у квартири газові балони. У Броварах я бачив, як людина чистить болгаркою заіржавілий газовий балон. Я підійшов запитати, звідки людина його взяла. Виявилося, що такий балон був придбаний на прийомці металобрухту. Я запитав, чи був цей балон заправлений — слава Богу, ні. Запитую: “Що ви будете з ним робити?” — “Я зараз на фарбу посаджу газовий кран, а потім буду його використовувати.” — “А ви будете його якось перевіряти, відносити до спеціалізованих організацій, щоб убезпечитися?” — “Навіщо? Ніколи не взривалося.” — “А як ви думаєте, чому ніколи не взривалося? Тому що якби такий балон розірвався, я би з цією людиною вже не розмовляв.”
Тому ми зараз припускаємося “помилки вцілілого”: ми не можемо говорити з людиною, в якої цей балон вибухнув. Сила вибуху такого балона може досягати потужності 120-мм снаряда для гаубиці. І ви не можете бути застраховані, що ваш сусід не принесе такий балон додому. Я мовчу про те, що люди купують нові балони — несертифіковані, неперевірені — заправляють їх на АЗС і несуть додому. Заправка газового балона на АЗС заборонена, є спеціалізовані заправки, де ви це можете зробити. Колеги жартують:якщо ви все-таки заправляєте балон на АЗС, важливо, щоб між ним і вами стояв заправник. Деякі мої друзі кажуть, що краще, аби між вами був ще й автомобіль. Тож використання газового обладнання у квартирі, де це не запроєктовано, заборонене. І якщо ви бачите, як це порушують, викликайте поліцію, бо в кращому разі постраждає житло тільки цієї людини, а в гіршому — щось може статись і з вашим житлом.
– Розкажіть іще, будь ласка, про датчики чадного газу.
Візьмемо для прикладу 2 датчики, один із яких можна придбати на “Розетці”, а другий — це AJAX, дорожчий . Обидва вони працюють від акумуляторів, і вони вловлюють чадний газ. Датчик з “Розетки” вловлює лише чадний газ, AJAX виконує декілька функцій: реагує на температуру, задимлення й чадний газ. Важливо, аби бодай якийсь датчик чадного газу у вас був. Незалежно від того, чи готуєте ви щось на газовому приладі, це може робити ваш сусід, і ви не будете від цього захищені.
– Навіщо потрібне реле контролю напруги?
Навіть коли в наших будинках не було відключень електропостачання, ми бачили стрибки напруги. Ви знаєте, як від цього горить техніка. Реле напруги в три-чотири рази дешевше, ніж стабілізатор, тому я раджу поставити його в кожну квартиру вашого будинку: ви зможете виставити обмеження найвищого й найнижчого показників струму, аби техніка у вашому будинку не згоріла. Так вона не лише залишиться справною, але й не стане джерелом займання або удару струмом. У старих будинках, де споживання на квартиру визначалося в 3 кВт (ясно, що сьогодні цього не досить), люди починають встановлювати автомати вищого струму, і в результаті горять або коридорні, або загальнобудинкові щитові. Відновлення цього обладнання коштує сотні тисяч гривень.
Є обов’язкова вимога щороку перевіряти ваші з’єднання — дехто при цьому використовує тепловізори, аби подивитися, чи не гріються електродроти у стінах. Робити профілактику електричної системи потрібно щороку, і це мають робити кваліфіковані люди. Безпека — це найважливіше, а квартира — одна з найдорожчих речей у вашому житті, і не варто її втрачати через те, що ви хочете зекономити декілька гривень.
– Чи варто встановлювати “буржуйки”?
Є міста, де люди розказують, як вони встановлюють “буржуйки”. Якщо ви хочете встановити якесь обладнання у своєму будинку, запросіть представника ДСНС, який розкаже вам, як мінімізувати ризики від того, що ви робите. “Буржуйки” у житловому будинку — незалежно, де: у підвалі, на першому поверсі, у квартирі — заборонені. Це надзвичайне джерело небезпеки.
Якщо ви вже встановлюєте “буржуйку”, то встановіть її на металевій поверхні. Димовивідний канал також має бути зроблений таким чином, щоби не стати джерелом пожежі. У приміщенні, де буржуйка стоїть, обов’язково має бути датчик. Якщо ви вже пішли на порушення і встановили “буржуйку”, зробіть ситуацію якомога безпечнішою.
Не треба облаштовувати димовивідний канал уздовж газової труби: це дуже небезпечно. За законом, труба має виходити вище від даху будинку. Ясно, що коли війна, є певні обмеження — але як мінімум, вона має виходити на торець будинку, де немає вікон, адже по трубі йде дим і чадний газ, якими ви просто отруїте своїх сусідів.
Заборонено зберігати будь-яке паливо поруч із джерелом опалення: генераторами, “буржуйками” тощо. Паливо має бути щонайменше в сусідній кімнаті. Не треба встановлювати “буржуйки” у підвалі: туди може відбуватися злиття ваших систем водо-, теплопостачання, водовідведення. Ви будете використовувати буржуйку в ситуації, якщо щось сталося із системою теплопостачання вашого будинку. Тож якщо ви поставили “буржуйку” в підвалі, то куди зливатимете системи тепло- та водопостачання? Якраз у підвал. Ви можете зробити пункт обігріву між будинками: поставити намети, а в них — це обладнання. Це набагато краще й безпечніше. Готувати їжу можна так само на мангалі на вулиці. Так у вас немає жодних ризиків спалити свій будинок. А коли ми переможемо у війні, біля цього мангалу можна буде збиратись і святкувати.
У разі зникнення водопостачання можна обладнати колодязь із механічною та електричною помпами: якщо у вас не буде електропостачання, ви зможете отримати воду. Головне — пам’ятати, що всі поверхові води в Україні сьогодні забруднені, тож без кип’ятіння чи якоїсь хімічної обробки таку воду краще не вживати, бо можна отруїтися.
– Як правильно встановлювати електрогенератори?
В інтернеті можна побачити багато прикладів, як люди встановлюють генератори на балконах, замість кондиціонерів тощо. Уявіть, що ви поставили генератор замість кондиціонера, а потім подумайте, як ви будете заливати в нього паливо чи міняти мастило. Я вже не кажу про пожежну безпеку й ризики отруєння димом. Будь-який генератор має стояти як мінімум за шість метрів від будинку, дверей і вікон — із міркувань пожежної безпеки, а також через ризик отруєння чадним газом.
Вадим Литвин зі Всеукраїнської асоціації енергоаудиторів розповідає про безпечне користування генераторами, і це набирає тисячу-дві переглядів. Зате ролики, як поставити генератор у квартирі й вивести вихлоп у вікно, набирають сотні тисяч переглядів. У жодному разі не ставте генератор у багатоквартирному будинку: є вже чимало випадків отруєння людей чадним газом від генератора.
– Чи впливає воєнний стан на відповідальність управителів або голів правлінь за безпеку будинку на юридичному рівні?
На жаль, відповідальності ні в кого немає. Я кажу не про законодавчий план, а про практичний — я зіштовхувався з цим декілька разів. Нічого не буде, бо за порушення цих приписів керівника підприємства зазвичай просто штрафують. Ці штрафи, на жаль чи на щастя, невеликі — хоча ОСББ не є суб’єктом господарювання й перевіряти його неможливо, адже перевірка призначена лише для суб’єктів господарювання. Але я спеціально запрошую до себе представників ДСНС, бо намагаюся підтримувати з ними зв’язок і співпрацювати з ними.
Я вважаю, що ДСНС — не каральна служба, а сервіс, який допомагає нам вирішувати наші питання. Тому, на жаль, відповідальності не буде. Якщо управитель вас не влаштовує, почніть створювати ОСББ, бо навіть ініціатива його створення дуже часто змінює підхід управителя, і якість управління будинками підвищується. Звичайно, можна створити ОСББ і найняти ту саму компанію управляти вашим будинком — але вже з можливістю контролю управління. Тоді ви зможете обговорювати всі нюанси.
– На яких інформаційних ресурсах можна знайти інформацію про безпеку в будинку, яку можна поширити в будинковому чаті?
Сайт ДСНС. Запрошуйте представників ДСНС до спілкування зі співвласниками. Були випадки, коли люди запрошували співробітників ДСНС до себе у двір і проводили з ними навчання для дітей. Раніше можна було домовитися, щоби приїхав пожежний автомобіль і вогнеборці провели демонстрацію. Через дітей інформація добре доходить до дорослих.
Зробіть день сусіда, запросіть вогнеборців і дайте всім навчитися користуватися вогнегасником. Якщо просто давати людям інформацію, вони її не читатимуть, бо думають, що з ними нічого такого не станеться. Або люди в паніці, і з ними немає сенсу говорити. Аби зацікавити людей, підходьте до них, як до дітей: грою, речами тощо. ДСНС — єдине джерело інформації, яку ми можемо використовувати. Крім того, ви також можете підписатися на Управбуд, там теж є корисна інформація.