Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо пʼятий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче.
Чому це важливо? Переважна більшість людей витрачає всі зароблені за місяць гроші, не залишаючи собі ніякого запасу. Якщо запитати таку людину, чому він не робить заощаджень, то вона скаже, що мов грошей і так не вистачає, ось коли я буду заробляти більше, тоді в мене будуть зайві кошти, а значить з’явиться можливість щось відкладати. Або зроблю ремонт спочатку, а вже після завершення почну відкладати.
Але, життя іноді надає нам неприємні сюрпризи. Ви можете захворіти, або може зламатися пральна машина чи випаде пломба в зубі. Звичайно, коли стає питання лікування, або прання, то навряд чи ви будете думати про те, чи є у Вас зайві гроші, бо проблему треба вирішити негайно, а значить Ви будете спочатку витрачати кошти на лікування, бо це зараз найпріоритетніше завдання, а потім будете купувати інші речі на решту грошей. Можливо ви позичите гроші у друзів, знайомих, або отримаєте позику в банку та потім будете повертати гроші з відсотками, тим самим погіршуючи свою фінансову ситуацію, яка у вас і до цього часу була не найкраща.
Війна принесла нові випробування і форс-мажори. І зараз, як ніколи наявність фінансового резерву буде корисною для сімейного бюджету.
Резервний фонд (подушка безпеки) – це сума грошей, яка відкладена та недоторкана. Вона може спрямовуватися для вирішення проблем у разі настання якоїсь непередбачуваної події. Резервним фондом не є збереження, які розміщені в довгострокових фінансових інструментах. Гроші з резервного фонду мають бути доступні за першою вимогою. Також до фінансових інструментів, які можуть допомагати створювати резервний фонд можна віднести страхування.
Рішення. Резервний фонд повинен бути!
Якщо раніше ви не відкладали гроші собі в резерв, то почніть формувати подушку безпеки. Можна починати навіть з невеличкої суми, але треба це робити регулярно! Для того, щоб почати, просто зробіть налаштування в вашому мобільному банкінгу так, щоб з Вашої зарплатної або будь-якої картки перераховувалося автоматично по 1% на депозит від кожного зарахування на картковий рахунок, або від кожної витратної операції. Зараз таку послугу пропонують більшість банків. Наступного місяця збільшуйте це налаштування до 2% і т.д., збільшуйте кожен місяць, поки не досягнете 10%. Відкладайте гроші в резерв одразу після отримання доходу, а не те, що залишається після регулярних витрат! Зазвичай, якщо протягом року відкладати по 10% від доходу, то сформується сума, якої в більшості випадків вистачить на те, щоб відремонтувати або купити нову техніку, яка раптом зламається, або купити ліки, у разі хвороби.
Також можна встановити якусь фіксовану суму, яку ви будете відкладати щоразу, як будете отримувати дохід. Розмір суми або відсоток від доходу ви встановлюєте самостійно з огляду на вашу ситуацію. При плануванні розміру резервного фонду оцінюється як розмір бюджету так і можливі ризики.
Важливо: гроші, які ви відкладаєте в резервний фонд можна витратити тільки на непередбачувані витрати!
Практичне завдання:
– Згадайте за минулий рік які у вас були непередбачені витрати і скільки довелося витратити грошей. Оцініть ризики настання непередбачених витрат з урахування вашої ситуації зараз і визначте яку суму резервного фонду вам треба накопичити.
– Розрахуйте план дій: скільки щомісячно грошей треба відкладати для того, щоб створити резервний фонд. Сплануйте яким чином ви це будете робити.
Ось деякі практичні поради як це можна зробити:
– Якщо Ви отримуєте зарплату через платіжну картку то скоріш за все в вашому мобільному додатку є можливість налаштування, щоб якийсь відсоток від зарахованих, або витрачених грошей йшов на поповнення депозиту. Налаштуйте, поки всього 1 % на поповнення депозиту.
– Якщо можливості автоматичного відрахування немає, то зробіть для себе за правило, що з кожного зарахування ви спочатку відкладаєте в резервний фонд, а вже залишок грошей використовуйте для запланованих витрат.
– Якщо доходи Ви отримуєте готівкою, а не на карту, відкрийте в банку платіжну карту та створіть собі правило, що будете поповнювати її з кожного отриманого доходу (зараз це не складно, бо є велика кількість терміналів самообслуговування, а з цієї картки ви вже будете відкладати гроші на резервний депозит. Деякі банки пропонують одразу такий продукт, як депозитна картка або поточний депозит на який нараховуються підвищені відсотки, але гроші можна знімати в будь-який час.
- Якщо у вас є резервний фонд і ви відкладаєте регулярно, то перегляньте ще раз систему управління резервним фондом. А може треба придбати чи оновити страхові поліси?