Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо четвертий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче.
Чому це важливо?
Як ми згадували раніше, тримати всі витрати в голові не варто, бо несвоєчасний облік може дати не точну картину вашого фінансового стану. Що це означає на практиці? Зазвичай категорій доходів у нас значно менше, ніж видів витрат, тому облік доходів є значно простішим ніж облік витрат, який треба налагоджувати і підлаштовувати. У разі неточного внесення даних про витрати ваша програма, яка веде сімейний бюджет, або ваша таблиця в Excel буде показувати, що у вас ще багато вільних грошей, хоча реально вони вже можуть бути витрачені. І це буде вводити вас в оману при прийняті фінансових рішень.
Рішення. Для того, щоб облік витрат відповідав дійсній кількості витрачених коштів пропонуємо декілька порад:
– Вносіть витрати регулярно. Визначте для себе, що кожен вечір, або 2-3 рази на тиждень, ви приділяєте 10 хвилин свого часу, щоб внести всі витрати за минулий період (день, декілька днів, тиждень). Рекомендується робити це не рідше, ніж раз на тиждень.
– Оплата банківською карткою спростить вам облік, бо Ви завжди через мобільний або інтернет-банкінг можете зробити виписку за визначений період та побачити куди витрачені гроші. Але зважайте на те, що категорії, які визначає банк згідно кодуванню POS-терміналу продавця можуть не завжди бути точними.
– Для того, щоб не плутатися з декількома банківськими картками, можна “призначити” картки для окремих категорій. Наприклад, з однієї сплачуєте комунальні послуги, з іншої за продукти харчування і окрему для розваг (бажано з встановленим лімітом трат). Розподіляйте гроші між картками одразу як отримуєте гроші. Такий спосіб убезпечить вас на той випадок, якщо якась карта буде заблокована або втрачена.
– Там, де треба розрахуватися готівкою (наприклад на ринку) допоможе таке правило: ви берете з собою певну фіксовану максимальну суму (наприклад 1000 грн) та не можете витрачати більше ніж у вас є. Тому, коли ви прийдете з ринку, то просто подивіться скільки у вас залишилося грошей, різниця – це і будуть ваші витрати. Коли у вас вже буде визначена сума, тоді вам простіше буде згадати, куди ви витратили гроші.
– Фіксувати готівкові витрати також зручно в нотатках в телефоні, або навіть можна зробити фото з цінником товару. Також можна тримати в сумочці маленький блокнот, якщо вам подобається записувати свої витрати.
– Зберігайте чеки та квитанції після покупок, тоді вам буде зручніше розподілити видатки по видам витрат, бо з банківської виписки не завжди можна зрозуміти, на що точно ви витрачали гроші. Наприклад, Ви бачите в виписці, що витрачена сума в супермаркеті, але там можуть бути не тільки продукти, а й господарчі товари, товари з особистої гігієни, корм для тварин тощо. Тому збережений чек дозволить вам розподілити витрати по їх видах більш точно, а ще й може знадобитися для повернення товару.
– Якщо вже так сталося, що різниця між доходами та витратами не співпадає з тим, скільки реально грошей у вас залишилося і ви не можете згадати куди їх витратили, то просто запишіть цю різницю в категорію «Інші витрати».
– В категорію “Інші витрати” можна відносити несуттєві дрібні витрати або різницю грошей, яка з’являється від округлення інших категорій.
Таким чином, важливо приділити увагу до способів регулярного ведення обліку витрат: вам потрібно для себе розробити такий спосіб, який буде для вас зручний і об’єктивний. На цьому етапі будь-які творчі ідеї допоможуть вам отримати корисну фінансову звичку – регулярний облік витрат!