Фінансова грамотність

Візьміть фінанси під контроль: переходимо до середньострокового планування (+ практичне завдання!)

Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо шостий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче. 

Чому це важливо?

Якщо запитати когось про те, на що більше за все він витрачає грошей, то більшість людей скажуть що більшість грошей витрачається на їжу, бо найчастіше ми відвідуємо продуктові магазини та супермаркети.  Але після того, як людина починає вести облік своїх витрат  та,  провівши аналіз витрачених грошей, робить висновок,  що на їжу витрачається насправді менше ніж здавалося. А ще стає зрозумілим, що  витрачати можна ще менше, бо частина продуктів куплена марно, просто тому, що ми часто заходим в магазин після роботи, коли ми голодні і тому купуємо зайві продукти,  які дуже часто навіть не споживаємо, а вони псуються та ми їх викидаємо.

Таким чином, якщо у нас немає чіткого плану відносно наших грошей, то завжди знайдеться хтось або щось, які допоможуть їх витратити. Планування допомагає вам досягати свої цілі і отримувати в результаті таке життя яке хочеться саме вам. Хіба не для цього ми заробляємо гроші?

Рішення. 

Після того, як ви навчилися планували свої витрати на місяць,  почали  вести облік витрат та побачили різницю між тим, тим як ви планували і тим, як ви витрачаєте  фактично, почніть планувати ваші витрати на середньострокову перспективу 3-6 місяців.

Кожного місяця планувати буде все простіше і простіше, бо деякі витрати будуть повторюватися щомісяця: витрати на продукти харчування, на господарчі товари, на комунальні послуги, інтернет та мобільний зв’язок тощо.  Більш повна картина буде, коли ви повністю завершите річний цикл планування.  За цей рік, крім постійних щомісячних витрат, додадуться витрати сезонні (опалення, відпустки) або витрати, які властиві тільки вашій родині (витрати на святкування та подарунки на дні народження ваших рідних, знайомих, друзів, витрати на ваші хобі та інше).

Якщо у вас у зв’язку з війною додалися нові витрати,  як наприклад, оренда житла,  то сплануйте їх, враховуючи  не тільки саму оренду але й комунальні послуги на те житло, яке ви зараз орендуєте.

Важливо: на початку курсу ми говорили, що зараз терміни планування скоротилися через невизначену ситуацію внаслідок війни. Це не означає, що планувати взагалі не треба! Плануйте на такий строк, який буде для вас психологічно прийнятним. Планування допомагає опановувати невизначені обставини та знаходити рішення для забезпечення власного життя.

Практичне завдання:

треба ще раз переглянути таблицю або записи доходів та видатків. Порівняйте планові та фактичні показники. Визначте за категоріями яку суму грошей вам потрібно в місяць для задоволення своїх потреб.

– оцініть вірогідність подій на найближчі 3-6 місяців, згадайте у кого в ці місяці дні народження, або будуть необхідні крупні суми грошей на оплати навчання, тощо. Оцініть розмір очікуваного доходу або його коливання (як в меншу так і в більшу сторону)

– при плануванні враховуйте в першу чергу покриття обов’язкових та важливих витрат,  потім вже бажаних. Не забудьте включити в план створення резервного фонду про який ми говорили на початку уроку!

 

Таким чином, після цього уроку ми з вами починаємо формувати резервний фонд та плануємо наш бюджет да більш довгостроковий період. 

 

Схожі статті