Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо двадцятий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче.
Чому це важливо?
Як тільки зростають ціни, люди намагаються скуповувати все підряд, щоб застраховувати себе від зростання цін. Здавалося би саме про створення запасів була попередня порада, але це не зовсім так. Дуже часто можна почути, що люди набрали собі сіль, гречку та інші продукти, а як виявилося в наступному, вони їх споживали в дуже обмеженій кількості. На перший погляд нічого страшного в цьому немає, але це так, якщо у Вас достатньо грошей, щоб купувати зайві речі, але якщо Ви ти тимчасово переміщена особа, то навряд чи у Вас будуть зайві гроші, а значить Ви просто використали гроші, які можна було витратити на більш корисні речі, які Ви дійсно потребуєте.
Яке пропонується рішення? Рахувати!
Так-так, саме рахувати. Якщо Ви проживаєте самостійно, перете речі 1-2 рази на місяць, то навряд чи Вам потрібна найбільша упаковка прального порошку, на 150-200 прань, хоча Ви і отримуєте економію 40%. Але цього порошку Вам вистачить на 3-4 роки а отримати економію в 10% на рік, це не дуже вигідно, якщо не вистачає грошей, та є необхідність купити те, що знадобиться в найближчі 3-6 місяців. В той же час, якщо у Вас велика родина, є діти, відповідно Вам приходиться прати по 3-4 рази на тиждень, то саме купівля найбільшої пачки порошку забезпечить вашу потребу на 10-12 місяців, а мати економію 40% за такий термін, це вдала покупка, бо навряд чи за цей час ваш дохід зросте саме на такому розмірі.
Якщо ви ВПО та проживаєте зараз у тимчасовому місці проживання, то дійсно немає сенсу робити запаси тривалого зберігання. Але принцип порівняння вартості продукту в великій та маленькій упаковці може бути корисним.
Також варто бути обережними з емоційними покупками, щоб не купувати зайві речі. Особливого контролю потребують розпродажі і товари з “червоним цінником”! Порівняйте подібні продукти поряд – можливо вони будуть навіть дешевше, ніж ті, що в “розпродажі”.
Практичне завдання:
- Визначте товари: продукти чи речі які ви споживаєте в обмеженій кількості або можете замінити їх споживанням інших речей. При плануванні закупок, звертайте увагу, щоб ці товари купували в останню чергу, після закупівлі товарів, які ви споживаєте ОБОВ’ЯЗКОВО та в великій кількості
- Також проаналізуйте які товари ви споживаєте найбільше? Які з них краще купувати оптом чи великими упаковками, щоб отримати кращу ціну? Чи робили Ви так раніше?
- Проаналізуйте, чи були у Вас випадки, коли емоційна покупка виявилася невдалою? Згадайте що тоді повпливало на Ваше рішення? Подумайте як можна позбутися в майбутньому невдалих емоційних покупок.