Чи всі ваші сусіди можуть впливати на рішення щодо розвитку вашого багатоквартирного будинку? Чи однакову владу в будинку має бабуся Ліда, яка володіє трикімнатною квартирою та хоче зекономити на опаленні та студенти Коля і Валя, які орендують житло й геть не переймаються майбутнім будинку? Відповіді на ці питання криються у різниці між поняттями “мешканець” та “співвласник” будинку. В чому вона полягає – розбираємося у цій статті.
Чим насправді є багатоквартирний будинок?
Однак перш ніж перейти до визначення цих понять, давайте розберемося, що таке сам багатоквартирний будинок. Згідно з Законом України “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку”, багатоквартирний будинок — це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об’єктами нерухомого майна.
Ніби визначення зрозуміле. Але виникає інше запитання — а що таке житловий будинок? Відповідно до Цивільного кодексу України, житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного в ній проживання.
Визначення поняття “будівля” наведено в “Державному класифікаторі будівель та споруд” (ДК 018–2000), відповідно до якого будівлі — це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів. Можливо, ви ставите під сумнів необхідність всіх цих визначень. Проте, для управління своїм будинком потрібно розуміти, чим саме ви збираєтеся управляти.
То хто такий “співвласник” будинку та чим він відрізняється від “мешканця”?
З наведених вище визначень зрозуміло, що багатоквартирний будинок — це будівля, яка складається з наземних та підземних приміщень. Серед наземних приміщень можемо виділити квартири, нежитлові приміщення та спільне майно — допоміжні приміщення, місця загального користування тощо. До підземних приміщень здебільшого належать підвали та паркінги.
Зважаючи, що багатоквартирний будинок це велика цілісна система, яка складається не тільки з приватної власності (квартир та нежитлових приміщень), а й іншого майна, яке має статус спільної сумісної власності, визначимо, хто ж є співвласником багатоквартирного будинку.
Відповідно до Закону України “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку”, співвласник — це власник квартири або нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку. Крапка. Тобто, приймати рішення про управління спільним майном чи всім багатоквартирним будинком мають право тільки співвласники, тобто ті особи, які володіють певним майном всередині багатоквартирного будинку.
Ті особи, які проживають у будинку, мають в ньому зареєстроване місце проживання, є членами родини власника, не можуть впливати на те, що відбувається в багатоквартирному будинку. Вони є мешканцями, а співвласники це саме ті особи, які вказані власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку у Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Мешканці можуть долучатися до активностей, сплачувати кошти на реалізацію певних покращень у будинку, але право голосу мають тільки співвласники такого будинку.
Відтак, ми з вами розібралися з основними поняттями, які варто розуміти на початку своєї діяльності з організації управління своїм будинком. Якщо ви розумієте відмінність між поняттями “співвласник” та “мешканець”, ви не допустите помилок під час організації зборів, оскільки ви повідомите саме співвласників. А під час голосування, ви будете точно знати, хто з присутніх має право голосу на загальних зборах, а саме співвласники або їхні представники, які мають документи, що підтверджують такі повноваження.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом