Для багатьох українців війна вже довела цінність добросусідських стосунків та справедливість твердження “Мій будинок – моя фортеця”. Це видно і по швидкості реакції об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на виклики війни. Адже чимало ОСББ в найкоротші терміни після перших повітряних ударів змогли мобілізуватися й облаштувати укриття. А в деяких будинках укриття були організовані іще до початку воєнних дій – у відповідь на заклики місцевої влади. І це – лише один із небагатьох прикладів, які доводять: організованість у будинку – запорука безпеки для кожного мешканця. Які ж іще причини організовуватися мають нині мешканці багатоквартирників та як тут може допомогти досвід ОСББ – читайте далі.
Війна – час для взаємодопомоги в будинку
Те, як змінилися будні ОСББ під час війни, можна легко побачити зі спілкування в сусідських чатах. Адже війна – не час для суперечок та з’ясування стосунків: від сусідів варто очікувати на розуміння та взаємопідтримку. Хоча й дружніх нагадувань про потреби світломаскування та дотримання правил чату ніхто не відміняв.
“Я підписаний на 2 ОСББ і 2 сусідські групи. Якщо до війни там часто виникали суперечки: хто вночі шумить, чий песик загубився чи хто не там припаркувався, то зараз тільки взаємодопомога. Хтось приніс відро капусти і пропонує іншим, хтось привіз дитяче харчування, хто когось вивіз за місто. Просто молодці. Така згуртованість, що аж за душу бере”, – коментує директор з питань науки та розвитку ГО “Інститут громадянського суспільства” Анатолій Ткачук. І це, схоже, – типова ситуація в будинкових чатах.
Адже проблем, які можуть вирішувати співвласники спільними зусиллями – вистачає. Однією з них є погіршення логістики, що ускладнює забезпечення найважливішими товарами і навіть продуктами харчування багатьох районів українських міст, які перебувають в облозі або під обстрілами. Однак в будинках, де склалися добросусідські стосунки та активно ведеться переписка в будинкових чатах, нерідко організовуються “логістичні ініціативи”. Сусіди допомагають привезти на територію житлових комплексів або у двори будинків гуманітарну допомогу та розподілити її між мешканцями, які найбільше її потребують.
У таких випадках стає в пригоді знайомство сусідів із людьми, яких зазвичай не зустрінеш у чатах – старенькими або малозабезпеченими мешканцями будинків. До таких сусідів найчастіше заходять самостійно, щоб попередити про те, що в певний час і в певному місці можна отримати “гуманітарку”.
Сусідські чати стають у пригоді й тоді, коли потрібно терміново знайти працівників на заміну. Нерідко трапляється, що окремі сусіди викликаються стати працівниками закритих магазинів за умови, якщо продавці покинули небезпечний район, а власники хочуть продовжувати роботу, щоб забезпечити мешканців району всім необхідним – від продуктів до товарів для домашніх улюбленців.
Безпека у будинку – спільна справа
Війна кидає нам виклики, до яких співвласники будинків не звикли під час мирного життя. Зокрема йдеться й про потребу координації зусиль для поліпшення безпекової ситуації. Але й тут не варто брати на себе зайвих повноважень. Наприклад, не варто організовувати в кожному будинку озброєну самооборону, якщо в цьому немає нагальної потреби. Ліпше за все це питання узгоджувати з місцевими силами територіальної оборони.
Також радимо дізнатися про потреби ТРО та про можливості, які мають співвласники для того, щоб ці потреби задовільнити. Адже волонтери, які діють у всеукраїнських масштабах та волонтерські фонди найчастіше опікуються потребами підрозділів Збройних сил, які воюють на передовій, тож подбати про ТРО варто саме мешканцям тих міст або селищ, де базуються їхні загони.
Якщо у вашому будинку чимало мешканців тимчасово залишили свої житла через небезпеку обстрілів або окупації – про це знають і злочинці. В часи війни активізуються грабіжники та мародери. Вони “мітять” території житлових комплексів та багатоквартирних будинків, відслідковуючи залишені квартири та авто. В автомобілях кладуть під “двірники” папір, заклеюють клейкою стрічкою замки дверей, клеять наліпки на скло. Тоді як у квартирах вставляють в двері дрібні монетки, “рекламні” візитівки, клеять клейкий папір на замки. Саме тому задля безпеки майна співвласників варто організувати поквартирні обходи та перевірку авто, щоб виявляти та прибирати підозрілі помітки.
Якщо волонтерити – то об’єднуючись із сусідами та іншими ОСББ
Зараз дуже багато українців намагаються допомагати Збройним силам України та людям, які постраждали від війни. Допомагають хто чим може. Хтось збирає по закордонах та сортує гуманітарну допомогу, хтось активно залучає кошти для Збройних сил та загонів Тероборони, інші – прихищають вимушених переселенців. Особливо показовий тут досвід ОСББ, які включилися у волонтерський рух, фактично, з перших днів війни.
Вже понад місяць до західних регіонів України прибувають люди, які евакуюються із небезпечних регіонів. Деякі з них потребують тимчасового прихистку, інші – житла на триваліший період, або ж до завершення воєнних дій. Активісти руху ОСББ залюбки присвячують потребам цих людей свої зусилля – і розміщуючи, і забезпечуючи гуманітарною допомогою.
Голова правління Асоціації ОСББ Чернівців та управителька Антоніна Ясінська розміщує переселенців на ночівлю перед виїздом за кордон
з перших днів їх вимушеного переселення: “Все, що нам передають наші сусіди – в першу чергу військовим, тоді – біженцям. А передають багато. Кредит довіри до голів ОСББ дуже високий… У зв’язку з комендантською годиною є потреба у разовій ночівлі біженців, які рухаються в сторону кордону. Забезпечуємо як можемо всіх”.
Крім того, ОСББ виділяють кошти на потреби Збройних сил, скориставшись можливістю, яку нещодавно
надала держава та вважаючи, що ремонти в будинках можна провести й після перемоги. Нещодавно стало
відомо, що співвласники трьох вінницьких багатоповерхівок, які входять до Асоціації «Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків «Європейська», перерахували на підтримку армії 100 тисяч гривень. Ці гроші люди збирали впродовж кількох років на ремонти у своїх висотках. А впродовж березня співвласники інших п’яти багатоповерхівок замість того, аби проводити у будинках ремонтні роботи, переводили кошти на потреби армії: загалом перерахували вже 200 тис. грн.
Інший напрямок діяльності ОСББ, який відчутно покращує гуманітарну ситуацію в Україні – це збір та розподіл гуманітарної допомоги. Наприклад, волонтери ГО “Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини” лише за перший тиждень березня прийняли та перенаправили в інші області
майже 100 тонн гуманітарної допомоги з-за кордону. Докладніше прочитати про волонтерську діяльність Ресурсного центру можна на їхній
сторінці в мережі Facebook.