Під час воєнного стану Спільнота “Управбуд” повинна звертати особливу увагу на безпеку багатоквартирних будинків. Ми знаємо чимало кризових ситуацій, у яких за час війни встигли побувати голови ОСББ, управлінські компанії, а також мешканці та мешканки багатоквартирних будинків. Проведення аудиту безпеки може частково застерегти руйнацію будинку та зберегти життя. Практика проведення аудитів безепеки в Україні має свою історію, й консультаційна програма Міжнародної фінансової корпорації IFC як інструмент до реалізації п. 15.2 і п. 19 Резолюції Ради безпеки ООН №1325 «Жінки, мир, безпека» підготували продукт, що допомагає провести такий аудит безпеки. Коли ми готували акцію, спрямовану на захист прав жінок, для нас було важливо провести аудити безпеки в різних містах. Ми провели їх у Миколаєві, Дніпрі, Трускавці, Новояворівську та Львові.
Учасницями обговорення стали:
- Ольга Сегер, начальниця управління комунальної власності Трускавецької міської ради.
- Мар’яна Губицька, голова правління громадської організації «Рада голів ОСББ м. Трускавець», депутатка Трускавецької міської ради, гополва правління ОСББ «Центральна, 217».
- Олена Якубович, керівниця управлінської компанії «Місто Нове 2021».
- Світлана Гонтаренко, головна фахівчиня Центру енергоефективності Миколаєва.
Управбуд: Пані Ольго, в чому ви вбачаєте потребу провести аудит безпеки у Трускавці?
Ольга Сегер: Напевне, Трускавець — одне з міст, яке свого часу прийняло найбільшу кількість внутрішньо переміщених осіб на кількість населення, що живе у місті. У нас було більше 15 тис. внутрішньо переміщених осіб, які проживали в нашому місті на початку повномасштабного вторгнення. Ще з 2016 року політика Трускавця була спрямована на перехід будинків до ОСББ чи управлінських компаній. Ми масово створювати ОСББ, протягом року в нас були два управителі — потім на певний період лишився тільки один, «Тепле житло». Зараз у нас є два багатоквартирні будинки, які створили ОСББ або які перейшли на самоуправління, і ще два будинки є в управлінні компанії. Напевне, кожен співвласник відчув себе маленьким господарем свого будинку, коли створилось ОСББ. Те, що співвласники захотіли зробити для свого будинку якомога більше, було дуже видно саме в будинках, де були створені ОСББ. На той момент у нас працювала програма «30 на 70», за допомогою якої можна було проводити поточні ремонти, зокрема й підключення системи відеонагляду. Цією програмою скористалося 80% наших будинків. Також у рамках цієї програми у будинках у місцях загального користування старі вікна замінили на металопластикові. Крім того, замінювали систему водопостачання. Частина будинків зробила ремонти у під’їздах. Ще з 2013 року в нас діяла програма «Трускавець — безпечне місто». У Трускавці завжди є багато відпочивальників, і безпека наших гостей і мешканців є на першому місці. У місті є багато систем відеонагляду, що під’єднані до поліції та міської ради, і багатоквартирні будинки також долучилися до цієї загальноміської системи.
Також кожний голова ОСББ та співвласник багатоквартирного будинку, відчувши себе господарем, хоче зробити біля свого будинку якомога більше. Багато активних голів ОСББ Трускавця брали участь в обласних мікропроєктах, які існували до початку повномасштабного вторгнення. Є голови ОСББ малих будинків, які змогли зробити їх гарними та безпечними для проживання. Аудит безпеки відіграє в цьому дуже важливу роль — особливо зараз, в час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Сьогодні безпека є для нас викликом. Війна стала для всіх шоком і стресом, але ми хочемо зробити безпечними своє житло й місто. Маленький будинок, у якому безпечно та щасливо живуть люди — це початок розвитку здорового та безпечного міста і, відповідно, безпечної України після нашої перемоги.
Управбуд: Ви були й безпосередньою учасницею проведення аудитів безпеки. Із точки зору управління міста, чи рекомендували би ви, щоб усі будинки (або їх більшість) пройшли аудит безпеки? Для чого це потрібно?
Ольга Сегер: Нам потрібно вдосконалюватись, і меж цієї досконалості немає. Під час аудиту я побачила багато чого для себе і як співвласниця багатоквартирного будинку, і як начальниця управління комунальної власності.
Як співвласниця, я була в захопленні від нашого будинку по вул. Стебницькій, 102, де облаштований теплопункт із вогнегасниками й іншим начинням. Як співвласниця, я ініціюватиму облаштування такого пункту і в нашому будинку. Також мене вразило те, що в цьому будинку на поверхах стояли вогнегасники. У Мар’яни Губицької вже зроблена частина вхідних під’їздів, замінені повністю всі двері, що є безпечним для мешканців будинку, зроблені всі виходи у підвали та на горище.
Проблемою для цих та інших будинків у місті є паркування транспортних засобів. Наші будинки не облаштовані парковками й паркомісцями, бо будинки не були розраховані та таку кількість транспортних засобів, яка дедалі збільшується. Через скопичення транспортних засобів є проблема під’їзду швидких та пожених. Це небезпечно. Голови ОСББ частково вирішують це питання, формуючи паркувальну зону на вільній території біля багатоквартирного будинку. Інше вагоме питання — наші домашні улюбленці. У Трускавці майже немає місць для вигулу собак. Ця проблема є у всій Україні, адже наші міста не мають спеціально облаштованих зон для вигулу тварин. Також немає відповідних урн, щоб можна було складати фекалії. Тож я донесла до керівництва, що це питання благоустрою є важливим, і зони для вигулу собак необхідно виділити. Якщо ОСББ має можливість виділити для вигулу тварин якусь ділянку прибудинкової території, це теж дуже добре.
На час, коли ми передавали будинки на баланс ОСББ, були створені дефектні акти. У них був складений перелік витрат на капітальні ремонти, які ми фінансували з місцевого бюджету. На жаль, через Covid та повномасштабне вторгнення ми перестали фінансувати ці програми. Тому в житловому будинку по вулиці Стебницькій, 102 є питання ліфта, сертифікацію якого потрібно пройти. У зв’язку з винесенням постанови Кабміну №590, яка обмежує фінансування, ми не можемо запустити міську програму, яка б підтримувала ОСББ. Так само ми й не можемо закінчити виконання зобов’язань по дефектних актах. Проте ми встигли зробити значну частину ремонтів у багатоквартирних будинках. Я дуже хочу, щоб наші будинки й надалі проводили аудит безпеки. Кожен голова ОСББ і кожен співвласник розумітиме широту діяльності, яку потрібно провадити, й побачить, у що слід вкладатися.
Час війни показав, що наші приміщення не готові до того, щоб ними користувалися люди з інвалідністю, зокрема ті, що пересуваються на колісних кріслах. Наші будинки не облаштовані підйомниками, багато будинків узагалі не мають пандусів. Під час проведення аудиту ми говорили про те, що в нашому будинку немає людей, які пересуваються на колісних кріслах, проте є багато мам із візочками. Для них у нас є кутники, по яких можна з’їхати. Цей засіб не завжди себе виправдовує, він зовсім не підходить для людей на колісних кріслах. Тож перед усіма нами стоїть питання облаштування пандусів у багатоквартирних будинках. Трускавець — це місто-курорт, і в нас є реабілітаційний центр, де є повно військових. Тож банки та інші установи вже облаштували інклюзивні входи з пандусами та підйомниками.
Управбуд: Пані Мар’яно, ви керуєте ГО «Рада голів ОСББ м. Трускавця», є головою ОСББ й до Дня захисту прав жінок організували проведення аудиту безпеки та доступності у своєму будинку. Яка основна цінність вашої ініціативи і який її результат? Як він згодився вам як депутатці міської ради?
Марʼяна Губицька: Перший пілотний проєкт аудиту безпеки й доступності в нащому місті ми запланували на двох будинках до Дня захисту прав жінок. Ця дата була невипадковою, оскільки ми проводили аудит під гаслом «Безпечно для жінки — безпечно для всіх», а більшу частину нашої робочої групи під час аудиту становили жінки. Основною цінністю такої ініціативи було те, щоб згуртувати мешканців будинку, зокрема й внутрішньо переміщених осіб, які також у нас проживають. Також важливо проінспектувати будинок і детально проаналізувати, що саме потрібно зробити для безпеки та доступності всіх категорій населення. До проведення аудиту безпеки ніхто з учасників робочої групи не звертав увагу на такі прості речі як, наприклад, позначки жовтою фарбою на сходинках чи таблички, які сповіщають про те, в кого є ключі від підвалу чи горища, або вказівники про найближче укриття. Таких простих заходів було дуже багато. І виявити їх нам дуже допоміг посібник для проведення аудитів: у ньому дуже чітко та доступно було подано дороговказ, що інспектувати і як рухатися далі, як вирішувати ту чи ту проблему. Такий аудит мотивує на подальші кроки, спонукаючи покращувати життя мешканців будинку.
За результатами аудиту ми сформували перелік заходів у двох будинках. Будинки зовсім різні: мій — 1967 року будівництва, він дуже старий і стоїть у центральній частині міста. Інший будинок, який ми інспектували, значно новіший — 2003 року будівництва. Однак ми побачили, що проблеми всюди однакові. Це, зокрема, уже згадані відсутність паркомісць та місць для вигулу. Ми визначили небезпечні зони, на які насапмеред потрібно звернути увагу. Крім того, ми виокремили й завдання, на які потрібно шукати додаткові шляхи фінансування. Безпека — це основна цінність для збереження життя, тому вона повинна бути пріоритетом для кожного будинку. Дуже добре, що учасниками нашого аудиту буди і зацікавлені голови ОСББ з інших будинків, і внутрішньо переміщені особи, і співвласники, які є членами правління. Аудит мотивує мешканців. ОСББ «Центральна» дуже велике: у нас 179 квартир, це один із найбільших будинків міста. Коли кількість співвласників така велика, стає важко досягти згуртованості, яку ми побачили в меншому будинку, де люди об’єдналися та зробили собі пункт обігріву.
Проводячи аудит, ми побачили, як багато вже зроблено в обох будинках. Я сподіваюся, що аудит безпеки нас згутрував: після його проведення ми писали аналіз та планували наші заходи. Це дуже об’єднує і дає бачення подальшого руху вперед.
Чи «Рада голів ОСББ м. Трускавця» візьме на себе зобов’язання промотувати цей інструмент на постійній основі?
Марʼяна Губицька: Так. Як показує власний досвід, в теперішніх умовах це необхідно і надзвичайно важливо. ГО «Рада голів ОСББ м. Трускавця» налічує небагато учасників — попри те, що у Трускавці близько 30 ОСББ. Тож наша організація має дорадчий характер: ми збираємося, пишемо листи-звернення, щось організовуємо тощо. Це потрібно для всіх. Тому як голова ГО я буду радити провести аудит. В інших голів ОСББ є упередження, що ці аудити дорого коштують. Але практика показує, що це не так: намалювати жовті лінії на сходах чи зробити табличку — це не дорого. Є речі, які можна зробити силами співвласників. Аудит потрібно зробити для аналізу того, як рухатись далі. Тож цей захід і посібник ми будемо популяризувати, бо це потрібно сьогодні.
Розмову вела Ярослава Сорокопуд, менторка та волонтерка, психологиня