Антикризові практики Аудит безпеки та доступності

Практика аудиту безпеки та доступності багатоквартирних будинків і прибудинкової території – досвід Новояворівська та Миколаєва

Під час воєнного стану Спільнота “Управбуд” повинна звертати особливу увагу на безпеку багатоквартирних будинків. Ми знаємо чимало кризових ситуацій, у яких за час війни встигли побувати голови ОСББ, управлінські компанії, а також мешканці та мешканки багатоквартирних будинків. Проведення аудиту безпеки може частково застерегти руйнацію будинку та зберегти життя. Практика проведення аудитів безепеки в Україні має свою історію, й консультаційна програма Міжнародної фінансової корпорації IFC як інструмент до реалізації п. 15.2 і п. 19 Резолюції Ради безпеки ООН №1325 «Жінки, мир, безпека» підготували продукт, що допомагає провести такий аудит безпеки. Коли ми готували акцію, спрямовану на захист прав жінок, для нас було важливо провести аудити безпеки в різних містах. Ми провели їх у Миколаєві, Дніпрі, Трускавці, Новояворівську та Львові. 

Учасницями обговорення стали: 

  • Ольга Сегер, начальниця управління комунальної власності Трускавецької міської ради.
  • Мар’яна Губицька, голова правління громадської організації «Рада голів ОСББ м. Трускавець», депутатка Трускавецької міської ради, гополва правління ОСББ «Центральна, 217».
  • Олена Якубович, керівниця управлінської компанії «Місто Нове 2021».
  • Світлана Гонтаренко, головна фахівчиня Центру енергоефективності Миколаєва.

Управбуд: Пані Олено, ваша компанія працює з ОСББ Новояворвівська та Львова. Розкажіть, скільки ОСББ входить до управлінської компанії, враховуючи, що в Новояворівську практично всі багатоквартирні будинки зареєстровані як ОСББ?

Олена Якубович: До нашої управлінської компанії входить 10 будинків Новояворівська, серед яких є 8 ОСББ. І є ще два будинки у Львові. У Новояворівську ми зробили розширений аудит безпеки: у нас були присутні представники соціальних служб, зокрема соціального центру «Регіна», який займається людьми з інвалідністю. До нас долучилися тако представники поліції та весь відділ ЖКГ міськради й сама міськрада. У Новояворівську міська рада розпочала ряд заходів, спрямованих на полегшення роботи ОСББ. Відбуваються зустрічі та наради, і станом на зараз усі будинки Новояворівська сформували ОСББ. Міськрада працює над тим, щоб на вулицях та прибудинкових територіях зробити пониження, пристосовані для людей з інвалідністю.

Щодо нашого аудиту безпеки можу сказати, що мешканці нашого будинку, які були долучені до аудиту, зацікавлені в ньому. Люди провели попередній огляд свого будинку, і прийшовши на аудит, користувалися посібником, де були чеклисти, які вони обговорювали й заповнювали. Після аудиту ми обговорили, що потрібно зробити в будинку, і зараз уже почались роботи: вчора приходили підрядники, щоб працювати над встановленням пандусу на вхідній групі. Ми маємо проєкт і будемо його реалізовувати, тому що в нашому будинку є людина з інвалідністю. Після аудиту безпеки я пішла по всіх будинках міста й подивилась усі входи. Я розглядала ці будинки з точки зору аудиту безпеки. Багато що зроблено, і багато чого нам ще потрібно зробити. Але я безперечно раджу проводити аудит безпеки зі співвласниками та із залученням громадських організацій, які є в місті, та міськради, щоб робити місто безпечним і допомогти людям, які в ньому живуть.

Управбуд: Коли ми приїхали в Новояворівськ проводити аудит безпеки та доступності, відбулася цікава ситуація: аудит змусив одного поважного пана, який мешкав у будинку, забрати свої речі з місць загального користування, тому що це перешкоджало техніці безпеки. Цих речей було настільки багато, що машину потрібно було завантажувати аж двічі. Тож аудит безпеки дає результати. Ми також зробили відеосюжет в одному з будинків Новояворівська, і цей сюжет входитиме в наш відеоурок з аудиту безпеки й доступності.

Пані Світлано, чим займається ваш центр, враховучи те, що місто досить близько доо зони бойових дій і постійно потерпає від обстрілів? Як ваш центр підтримує голів ОСББ, серед яких значна частина жінок, під час кризи?

Світлана Гонтаренко. Миколаїв живе і працює попри те, що нам важко і складно. Наш Центр енергоефективності 12 квітня відзначатиме сьому річницю. Війна внесла свої корективи в нашу команду, й остаточний її склад, який працює зараз, сформувався лише минулого року. Ми маємо виклики, пов’язані не лише з війною, але й і з тим, що на початку шляху завжди важко. Але незважаючи на це, ми маємо багато планів та ідей, які втілюємо. Головним видом діяльності нашого Центру є впровадження енергоефективних заходів в ОСББ. Сьогодні ми займаємося консультацією та супроводом у проєктах, пов’язаних із програмою «Енергодім» від Фонду енергоефективності. Крім того, Фонд запустив програму «Віднови дім», яка допомагає відбудовувати пошкоджені будинки. Ці проєкти ми також супроводжуємо. Також ми допомагаємо ініціативним мешканцям і мешканкам нашого міста створювати ОСББ. Зараз це складно, але такі ініціативи є, і ми їх підтримуємо. Інший вид діяльності — пошук і залучення додаткових коштів. Наприклад, минулого року завдяки грантовим заявкам і листам про співпрацю нам вдалось отримати допомогу від ООН, «Silver Production», Екоклубу. Завдяки Екоклубу в хірургічному відділенні нашої дитячої лікарні встановлено сонячні панелі. Ще наш центр веде просвітницьку діяльність у закладах освіти й серед голів ОСББ. Ми розповідаємо, як можна бути енергоефективними і як можна заощадити енергію. Ми запустили челендж «Куди подіти відсортоване сміття?», в рамках якого навчаємо дітей, як поводитися зі сміттям, яке ми продукуємо у великих розмірах. Ми маємо намір запровадити заходи з аудиту безпеки і в навчальних закладах. Ми відкриті до будь-яких ініціатив.

Управбуд: З вашої ініціативи у центрі було проведено чотири тренінги з аудиту безпеки для тридцяти голів ОСББ. Маргарита Федорович, яка взяла на себе ініціативу провести аудит в ОСББ «Люмера» за оновленим посібником, була запрошена вами як тренерка. Чи були такі заходи корисними і чи є проведення з аудиту безпеки та доступності бажаним та необхідним заходом під час воєнного стану?

Світлана Гонтаренко: Про аудит безпеки та доступності ми дізналися від Маргарити Федорович. Ми вважаємо, що сьогодні безпека є на першому місці, тож ми не вагаючись почали проводити такі тренінги для наших голів ОСББ. Ми проводили тренінги чотири рази, вони відбувалися щовівторка о першій годині. Задля безпеки ми збирали невеличкі групи. Те, що ці тренінги проводила Маргарита Федорович, було одним із факторів успіху: вона творчо підійшла до цього питання і заохочувала всіх присутніх брати участь у процесі. Інформація була донесена настільки доступно, що ми отримали лише позитивні відгуки. На питання, чи будуть голови ОСББ проводити аудит безпеки у своїх будинках, усі дали ствердну відповідь. На практиці ми ще не провели жодного аудиту, але голови ОСББ знають, що ми можемо їх підтримати. Ми сподіваємося, що аудити таки проводитимуться. Стосовно мого будинку, в якому я є головою ОСББ, ми плануємо такий аудит у квітні. А інформацію про те, як проводилися ці тренінги, можна подивитися на сторінці Центру енергоефективності Миколаєва.

Розмову вела Ярослава Сорокопуд, менторка та волонтерка, психологиня 

Схожі статті