Антикризові практики Аудит безпеки та доступності

Чому варто підвищувати лідерські компетенції жінок у сфері управління житлом та проводити аудити безпеки будинків: експертний коментар

Нещодавно у традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Ярославою Сорокопуд – консультанткою IFC, тренеркою та експерткою з гендерних питань. На цьому тижні ми публікуємо матеріали, створені на основі цього інтерв’ю. Перед вами – третій та заключний матеріал цієї серії, присвячений залученню до аудитів безпеки та доступності кандидатів у депутати й управителів, а також необхідності долати гендерні стереотипи та підвищувати лідерські компетенції жінок, зокрема – у сфері управління житлом. 

Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Ярослави Сорокопуд, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті

Про те, чому управителям варто ініціювати аудити безпеки та доступності в “чужих” будинках 

Приватним управителям та менеджерам багатоквартирних будинків, які хочуть залучити нові будинки до управління, можна почати з аудиту безпеки. Іще до проведення конкурсу або тендеру, варто запросити ініціативних мешканців та пройтися разом з ними та з анкетами по всіх місцях будинку та прибудинкової території, які передбачені аудитом, та показати їм проблеми, які потребують вирішення. 

Згодом потрібно обговорити зі співвласниками результати аудиту адже частину рішень можна впровадити за рахунок функціональних обов’язків управителів. Та розробити план їх втілення. І водночас вказати на ті проблеми, які мають вирішувати інші служби або “зеленбуд”, або газовики абощо. І тут також важлива компетенція управителя, на основі цього можна продемонструвати знання та зв’язки. 

Після такого аудиту варто скласти відповідний протокол і допомогти співвласникам підготувати звернення до компетентних органів та установ, які мають посприяти вирішенню проблем. Це зробити нескладно, однак цим ви покажете співвласниками свою фаховість та готовність дбати про будинок. 

Про результати порівняльного аудиту безпеки та доступності 

Один із аудитів, який ми провели у Львові, був порівняльним. Ми проводити аудит одразу двох будинків-близнюків, що мають спільний двір. Різниця між ними була у тому, що одним із ним управляє приватна управляюча компанія “Нове місто”, а інший ЖЕКівський. Що нас вразило аудит зафіксував, що та частина двору, та й сам будинок, яким управляє ЖЕК у значно гіршому стані щодо питань безпеки та доступності, ніж сусідній. Там не було ні надежного освітлення, ні вільних підходів до будинку, ні якісних та безпечних доріжок. Більше того, якісне та яскраве освітлення його сусіда, яким керує приватна компанія, допомагало освітлювати частину двору ЖЕКівського будинку. Контраст був вражаючий. Тобто у будинку, яким якісно управляють, вже зафіксовано значно менше проблем із безпекою та доступністю. 

Про залучення кандидатів у депутати до проведення аудитів 

Для того, щоб провести аудит безпеки та доступності багатоквартирного будинку, потрібно від 40 хвилин до 1 години часу, залежить від особливостей будинку та двору. Але важлива підготовка. Гарна ідея запросити до аудиту потенційних кандидатів у депутати, які мають найбільше шансів для того, щоб бути обраними в органи місцевого самоврядування. І разом з ними та співвласниками будинку пройтися територією та провести аудит. Щоб ця людина розуміла, які реальні потреби є у співвласників, щоб вона змогла потім лобіювати відповідні рішення адже витрачати кошти на те, щоби збільшувати рівень безпеки дуже хороша ідея. Щоб потенційний депутат або депутатка розуміли, що будинку мають бути не лише естетично привабливими, зі спортмайданчиками це важливо, але є й важливіші речі, бо життя та безпека людей це те, що має їх турбувати в першу чергу. 

Про те, чому варто підвищувати лідерські компетенції жінок голів правлінь ОСББ 

Згідно з актуальною статистикою, понад 52% голів правління ОСББ є жінками, тобто це керівниці юридичної особи. Загалом така ситуація по галузі не є притаманною для України. І тут постає питання чи є це лідерство для жінок стихійним, чи все ж таки воно зумовлено їхніми компетенціями. Чи володіють ці жінки техніками переговорів, чи знають вони, як можна контролювати конфлікти. Тому один із напрямків діяльності гендерних експерток це поліпшувати компетенції жінок, що керують організаціями, поліпшувати їх лідерські здібності. Це стосується і ОСББ. 

Уявіть собі, що поряд стоїть два будинки з ОСББ. В одному головою правління є чоловік, а в другому жінка. У їх обох є родини, їм обом потрібно приймати певні рішення. І от вони обоє виходять на роботу… але у жінки в холодильнику борщ. Тривіальний борщ. І в холодильнику в чоловіка також є борщ, але… хто в нього в сім’ї думає про те, чи є сметана до того борщу? Хто в сім’ї думає про те, чи пішла дитина до репетитора, чи може треба купити ліків бабусі? Все це традиційні родинні завдання жінок. А тут іще й лідерство в ОСББ, яке в жінок зазвичай є стихійним, “бо так уже сталося”. Від цього стихійного лідерства варто переходити до компетентного, авторитетного лідерства в управлінні багатоквартирними будинками. 

Я часто чула, як жінки говорили “з мене досить, я буду кидати цю роботу, забагато на себе беру…” Чоловіки не завжди говорять подібним чином, адже вони більше спрямовані до успіху, до прибутків. Але ситуацію варто змінювати, варто підвищувати компетенції жінок, спрямовувати їх до усвідомленого лідерства. 

Про гендерні стереотипи та їхній вплив на зайнятість жінок 

Треба розуміти, що в середовищі людей без гендерних стереотипів ми не завжди усвідомлюємо ті факти, які мають місце в більш традиційних родинах. Там усе ще дуже часто можна бачити картину, коли “жінка має”, “жінка зобов’язана”, коли жінка має бути ідеальною господинею, має ідеально виглядати, має ідеально приймати гостей. Перед чоловіком норми успіху дещо інакші він має заробляти гроші, приносити їх додому, тож сім’я має бути економічно стабільною. А тепер згадаємо про 52% жінок, які очолюють ОСББ, а це також праця, також дуже серйозне заняття, яке вимагає чимало часу. А крім того жінка має, наприклад, входити до батьківського комітету в школі, займатися якоюсь волонтерською діяльністю, допомагати при церкві… Тому й виходить так, що в традиційних сім’ях з жінки не лише не зняли традиційних обов’язків, але й запропонували, або нав’язали, або й жінка сама обрала – нові обов’язки. І серед них той, до якого часто жінки схильні самі наводити лад у будинку, тепер вже у багатоквартирному, або очоливши ОСББ, або ставши управителькою. 

Схожі статті