В попередніх матеріалах цього розділу ми розповіли про співпрацю ініціативної групи та управителя в будинку, де не створено ОСББ, задля того, щоб якісно підготувати збори співвласників та визначитися щодо обрання управителя. Ключовий висновок – управитель має бути проактивним, має всіляко допомагати ініціативній групі та переконати насамперед її членів у компетентності та ефективності своєї діяльності.
Сьогодні ми розповімо власне про проведення зборів співвласників та роль у цьому процесі як ініціативної групи, так і управителя.
Збори співвласників можна проводити незалежно від кількості їх учасників, адже остаточні результати зборів визначають після письмового опитування співвласників. Під час зборів обов’язково потрібно обрати голову (за потреби — секретаря зборів) та лічильну комісію. Рішення з цього питання приймається більшістю голосів присутніх на зборах та не розглядається співвласниками під час письмового опитування.
До порядку денного зборів співвласників щодо вибору управителя обов’язково мають бути включені такі питання:
- обрання голови та секретаря зборів;
- визначення управителя багатоквартирного будинку;
- затвердження умов договору з управителем багатоквартирного будинку;
- обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників, які будуть відповідальними за:
- укладання договору з управителем;
- здійснення контролю за його виконанням;
- повідомлення попереднього виконавця послуги з утримання будинку / попереднього управителя про укладення нового договору з управителем.
Управитель має провести з ініціативою групою та потенційними голову й секретарем зборів попередню бесіду, де обговорити низку практичих порад, а саме:
- Варто починати вчасно.
- Установіть чіткі вимоги щодо часу, відведеного на запитання та відповіді.
- Поясніть, чому питання про обрання управителя є актуальним та потребує невідкладного вирішення.
- Варто наполягати на тому, щоб управитель міг презентувати себе та свої пропозиції співвласникам будинку.
- Дайте можливість іншим співвласникам поставити всі запитання, які їх турбують.
- Будьте готові працювати із запереченнями та «складними» учасниками зборів.
Звернемо увагу й на процедуру голосування. Варто пам’ятати, що кожен співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до його частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення в загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
В якому випадку вважається прийнятим рішення з питань визначення управителя, затвердження умов договору з ним та обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання договору з управителем, а також здійснення контролю за його виконанням? Це стає чинним, якщо за такі рішення проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Управитель має пам’ятати, що після завершення зборів ініціативна група має запропонувати присутнім співвласникам увійти до складу ініціативної групи, яка проводитиме письмове опитування та оформлюватиме прийняті рішення. Це не тільки прискорить процес письмового опитування, але й дозволить цим співвласникам детально розібратися у всіх нюансах співпраці з управителем та більш активно контролювати його діяльність. На практиці це означає, що саме з такими співвласниками, швидше за все, управитель матиме справу в подальшому, а отже – в цих людей уже варто формувати певну лояльність, уважно ставитися до їх запитань, в жодному разі не ігнорувати та надати всі потрібні документи для ознайомлення. І головне – пам’ятайте, що ці люди не лише допоможуть “увійти” в будинок, але й головне – при ефективній роботі та хорошій комунікації з ними є всі шанси затриматися в будинку якомога надовше. І хтозна – можливо, саме вони сприятимуть розширенню діяльності управителя й на інші будинки міста.