Із запровадженням нових правил у сфері управління житлом для усіх, хто має квартиру в багатоквартирному будинку, гостро постала потреба вже найближчим часом визначитися щодо майбутнього своєї оселі. Зараз вкрай важливо зосередитися на питанні управління будинком – поки ви точно маєте можливість прийняти рішення самостійно.
Станом на сьогодні законодавчо закріплено три форми управління багатоквартирним будинком: силами співвласників (переважно – в невеликих будинках), завдяки створенню ОСББ та через залучення професійного управителя. В цій статті докладно йдеться про третій варіант.
В першу чергу слід знати, що обрання форми управління будинком можливе лише на зборах, у яких мають взяти участь співвласники. Тільки якщо буде набрано необхідну кількість голосів, ви зможете прийняти рішення про обрання форми управління. Таке ж правило діє у випадку залучення управителя.
Для того, щоб залучити управителя багатоквартирного будинку, необхідно передовсім створити ініціативну групу. До її складу мають увійти щонайменше 3 власники квартир або нежитлових приміщень будинку. Створення ініціативної групи має бути оформлене протоколом. Він надасть вам можливість отримати інформацію про співвласників будинку та легітимізувати свій статус.
Якщо ви хочете залучити управителя, який буде надавати дійсно якісні послуги, варто провести тендер, до участі у якому запросити різні компанії. В ході тендеру необхідно детально ознайомитися із доступною інформацією про кожну компанію. Це потрібно, щоб прийняти зважене рішення та не довіритися малодосвідченому управителю, що надає неякісні послуги або не має планів щодо розвитку вашого будинку.
Під час проведення тендеру ви можете встановити для себе й інші пункти, які перевірятимете перед прийняттям рішення про залучення управителя. Отримана інформація має дати вам можливість обґрунтувати перед іншими співвласниками те, чому ви хочете передати управління вашим будинком саме цій компанії.
Коли у вас вже є таке розуміння – час переходити до підготовки співвласників вашого будинку до прийняття рішення.
Окрім обов’язкових дій – скликання зборів співвласників або загальних зборів ОСББ (якщо його створено) та оформлення прийнятого на зборах рішення – вам необхідно організувати ґрунтовну інформаційно-роз’яснювальну роботу серед співвласників. Саме ця робота дозволить вам провести збори якомога швидше та якісніше. В чому ж вона полягатиме?
В першу чергу – варто надати співвласникам інформацію про роботу, яка ведеться в будинку. Тобто, якщо ви вирішили створити ОСББ або залучити управителя, ваші сусіди мають знати про ваші плани. Це допоможе вам залучити активних сусідів до цієї роботи та уникнути звинувачень в тому, що ви вчиняли якісь дії, не повідомивши інших сусідів.
Наступним кроком є проведення інформаційної зустрічі з сусідами. Інформацію про таку зустріч варто розмістити у місцях загального користування будинку, надіслати у вайбер-чат або у інший чат, яким користуються співвласники. На таку зустріч можна запросити юриста, управителя або іншого експерта, спілкування з яким буде корисним для ваших сусідів. Мета такої зустрічі – підготовка співвласників до загальних зборів, відповіді фахівців на всі питання, які їх турбують щодо майбутнього їхнього будинку. До моменту проведення зборів співвласники вже мають усвідомлювати, навіщо вони мають прийти й проголосувати за того чи іншого управителя .
Ви можете обрати й інакші варіанти інформаційної роботи з сусідами. Найголовніше, про що варто пам’ятати: ми маєте використати якомога більше механізмів для того, щоб розказати сусідам про те, хто такий управитель та чому ви пропонуєте обрати управителем вашого будинку саме цю компанію.
Пам’ятайте, що обранням управителя піклування про будинок не завершується, адже від того, наскільки добре ви контролюватимете його роботу і наскільки вчасно ви будете реагувати на його звернення та пропозиції, багато в чому залежатиме стан та подальший розвиток вашого будинку.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом