Вирішення конфліктів Власникам житла

“Баба Яга проти!”: як ОСББ та управителям працювати із запереченнями сусідів-співвласників

Вічний ворог усіх змін — це страх перед ними. І чим кардинальніші зміни, тим більші в страху очі. А страх може породити і спротив таким змінам, навіть якщо вони на краще. Ми зібрали найпопулярніші заперечення змінам, які можна почути в наших багатоповерхівках. Спробуймо розібратися, як із ними працювати ОСББ та управителям та чи справді ситуація безнадійна, якщо сусіди не готові підтримати вашу ініціативу.

Спеціалісти з продажів радять дослухатися, якщо людина висловлює своє заперечення: адже стає зрозуміло, що їй заважає прийняти рішення про покупку. Певною мірою й ми з вами «продаємо» співвласникам план змін у будинку. І тут недостатньо знати, чого потребує конструкція, чи які ремонтні роботи в пріоритеті. Важливо розуміти, які люди живуть у будинку, чого вони бояться та до чого готові.

Не сприймайте заперечення та відмови, які ви почуєте, як кінець для вашої ініціативи. Адже сусіди – співвласники будинку, яким ви управляєте – в такий спосіб висловлюють свої потреби, які ви могли б задовольнити. Головне тут — чути, що вам кажуть.

Страх довіритися іншому

Базове запереченя: “Ніхто нічого не робив 30 років, й ОСББ нічого робити не буде — вам аби тільки гроші здерти”! Або іншими словами: “Ви аферисти! Ви нас обдурюєте, щоби собі привласнити гроші”.

По-перше, не намагайтеся емоційно сперечатися та доводити людям, що вони не праві. Аргументуйте свою позицію сильними фактами, як-от: готовий бюджет, план втілення проєкту, прозора система контролю, швидкий доступ до всіх документів, можливість зв’язатися з вами та обговорити ідеї тощо.

По-друге, пам’ятайте, що в таких запереченнях “Ви” завжди абстрактне. Люди не знають, хто їх може “пограбувати”, але вони вже бояться. Чи багато своїх сусідів ви знаєте в обличчя, на ім’я та прізвище? Чи товаришуєте з ними? Як гадаєте, чи ви самі б довірили своє майно незнайомій людині? Банально та очевидно, але люди не довіряють незнайомцям.

Тому і важливо, щоби ваші сусіди були з вами знайомі. Мали ваші номери телефонів, знали ваших дітей чи родичів. Підтримували дружні, або принаймні товариські стосунки з вами. Адже конкретна людина, прив’язана до місця та людей не зникне безслідно. А отже, і покластися на неї легше.

Страх перед майбутнім

Інший подібний страх: “Невідомо, що буде завтра, а ви тут про кредити, довгострокові обов’язки”. Ключове тут слово “невідомо”. Додайте в життя цих людей визначеності: поясність покроково, як і що ви хочете втілити; що для цього потрібно; які витрати можуть виникнути та як вони будуть розподілені між усіма сусідами?

А головне: поясність що саме буде завтра, коли ви всі разом втілите, наприклад, енергомодернізацію будинку. Наведіть конкретні цифри, реальні приклади які вам підкажуть спеціалісти — наприклад, регіональні радники Фонду енергоефективності. Врешті-решт, не такий страшний вовк, як його малюють. Особливо, якщо знайти, як він виглядає насправді.

Все й так добре”

А нащо щось міняти?”, — питає вас сусід. На такі питання не варто реагувати абстрактними відповідями як-то: “Щоб у будинку жилося краще” або “Ну ще стільки ж усього треба/можна зробити”. Якщо ваш сусід вас питає, навіщо щось змінювати, то в його розумінні будинок у гарному стані, проблем у ньому немає. А отже, немає й потреби щось змінювати.

У такому випадку актуалізуйте реальні потреби будинку, або й навіть потреби вашого сусіда. Наприклад, розмови про користь енергомодернізації сусіди можуть і не сприйняти, а от прораховану економію для їх кишені — куди вірогідніше. Знову-таки, варто зібрати думки сусідів щодо інших проблем – може, комусь не подобається запах з підвалу, а для когось проблему становить дірявий дах: для мешканців крайніх поверхів вирішення таких проблем буде додатковим аргументом потреби змін у будинку.

Некомпетентність

Приємно, що все частіше ми зустрічаємо вже готових до змін людей, з ідеями, з прагненням до кращого майбутнього. І так само часто серед таких людей відчувається невпевненість у своїй компетенції. Тобто вони знають ЩО вони хочуть втілити, але не уявляють ЯК, та не готові вчитися “в польових” умовах.

Така ситуація легко вирішується, якщо співвласники дійсно готові до змін: лишилося тільки запропонувати їм практичне рішення. Зробити це можна по-різному: наприклад, можна знайти компетентних спеціалістів, домовитися про консультацію та поставити всі свої питання. Або взагалі доручити таким спеціалістам виконання робіт та втілення ідей співвласників. Головне — щоби співвласники будинку та інші мешканці не забували про свою контролюючу функцію. Адже важливо не тільки вигадати ідею та знайти для неї підрядника, але і проконтролювати якість робіт. Тут у пригоді може стати професійний управитель житла нової генерації. Управителі дуже часто співпрацюють з ОСББ, звільняючи голову правління від багатьох складних завдань та значно зменшуючи можливі витрати ОСББ на найманий персонал. 

Старші люди

Одна з непростих категорій мешканців в усіх будинках — деякі люди старшого віку. Їхній популярний аргумент: “дайте мені жити спокійно, без змін”. Щоб зрозуміти, чи така позиція критична для змін у будинку, порахуйте, скільки всього людей похилого віку там проживає. Адже для прийняття тих чи інших рішень на загальних зборах потрібно понад 50 % голосів співвласників (в певних випадках ⅔). Ймовірно, що стареньких у вашому будинку буде не так уже й багато від загальної кількості. А отже, ви зможете проголосувати за позитивні зміни для всіх співвласників.

Проте, чим старша будівля — тим більший середній вік її мешканців. І якщо у своєму багатоквартирному будинку ви змушені домовлятися зі співвласниками старшого віку, то радимо звертатися не тільки до них, а й до їхніх дітей (читай — спадкоємців). У розмові серед іншого запропонуйте, що їхній старенькій мамі чи татові доведеться менше думати про наявність теплої води чи платіжку за тепло. Якщо ви зможете довести, що ваші зміни будуть на користь їхнім батькам, вважайте, що додатковий голос на загальних зборах у вас є. Крім того, завжди можна оформити нотаріальну довіреність, у якій право голосу передати представнику співвласника, тобто синові чи донці такої старшої людини.

“Ваше ОСББ (або управляюча компанія) — то просто новий ЖЕК”

Ми багато радимо спілкуватися із сусідами перш ніж створювати ОСББ, доносити його цінність та важливість для кожного співвласника. Проте така практика працює не завжди. Іноді все ж лишаються співвласники, які ОСББ вважають “не своїм”. Або й навіть плутають своє об’єднання із ЖЕКом. Радимо вам спокійно пояснювати, що ОСББ — це об’єднання співвласників, щоб управляти своїм будинком. А ЖЕК — це комунальне підприємство, яке може обслуговувати будинки. 

До слова, якщо поставлять логічне питання “а куди ж ми 25 років платили?”, обов’язково поясніть, що саме тому, що ніхто не приділяв цьому час та увагу, куди і як весь час ці гроші використовували — ніхто не знає. А ОСББ — це власний гаманець всіх співвласників, який заборонено приховувати, а використовувати гроші з нього можна тільки за спільним рішенням.

У нас немає грошей”

Чи не найскладніша тема — гроші. Сюди відносимо такі аргументи як-то “у людей немає грошей”, чи “хто здає квартири в оренду, ті хай і платять”, чи “ну ми згодні, але платити не будемо” тощо. В такому випадку, ваша задача надати співвласникам реальні цифри скільки і що може коштувати для вашого будинку. Якщо ж ваші розрахунки фінансової вигоди нікого не зацікавили, не бийтеся проти вітряків.

Але уявімо, що у вашому будинку таки є ОСББ та ви готові ініціювати через нього зміни, проте співвласники злісно не платять. У такому разі пам’ятайте, що є судовий механізм відшкодування боргу перед ОСББ. Ми не радимо вдаватися до нього одразу, адже так можна легко зіпсувати стосунки зі співвласниками. Проте в критичних ситуаціях пам’ятайте про нього. У цій та цій наших статтях докладно розписано — що саме варто робити в таких випадках. 

Розібрати абсолютно всі заперечення неможливо, та ми спробували окреслити основні, ті що в будинках трапляються найчастіше. Пам’ятайте, що ваші чесні та логічні аргументи можуть переконати сусідів не одразу, а з часом. Комусь буде потрібно кілька хвилин, а комусь може й кілька місяців. Проте ми з вами працюємо на результат: на майбутнє, в якому у співвласників не виникає питань чи треба управляти своїм будинком. Навпаки, вони чітко усвідомлюють, що комфорт проживання у будинку та  витрати на його утримання – їхня відповідальність. 

Схожі статті