Український ринок управління багатоквартирними будинками утверджується поступово, але певно. Відтоді, як у співвласників з’явилася можливість змінити ЖЕК, якщо його послуги скоріше викликають роздратування, ніж задоволення, на сучасну управляючу компанію – поняття конкуренції на цьому ринку набуло повноцінного сенсу.
Звісно, управляючі компанії можуть конкурувати класичним чином – ціновими пропозиціями, змаганням за вартість своїх послуг. Однак конкуренція за рахунок сервісу та унікальних пропозицій для співвласників – значно актуальніший варіант з точки зору взаємовигідної співпраці управителя та співвласників.
Для того, аби зробити цей матеріал максимально практичним для управителів, запропонувавши конкретні поради та кейси, ми звернулися до директорки управляючої компанії “Нове місто” Галини Джулай. Спершу вона пропрацювала 20 років головою правління ОСББ у своєму будинку в Новояворівську, що на Львівщині. А потім – разом із іншими активними головами ОСББ регіону – створили управляючу компанію. Неоціненний досвід взаємодії із співвласниками й ліг в основу її успіху.
Галина Джулай пишається не лише своїми співробітниками, які поклали чимало зусиль для комфортного життя мешканців львівських та новояворівських багатоквартирників. Вона вважає, що активні співвласники, які мешкають у будинках, якими керує її компанія – також частина команди. Тож перша порада – ставитися до лояльних співвласників як до власного активу в будинку, всіляко заохочувати їх до співпраці, відверто обговорювати усі проблеми та можливості.
Друге важливе стратегічне рішення, до якого прийшла Галина Джулай в ході своєї роботи – це об’єднувати співвласників будинків, які довірили управління її компанії. Іншими словами – переконувати співвласників створювати ОСББ, незважаючи на те, що будинки вже мають якісного управителя. На це є чимало причин – адже так співвласникам легше захищати свої права, а головне – з’являється можливість брати участь у всеукраїнських та місцевих програмах співфінансування енергоефективних заходів.
Галина Джулай стверджує, що для кожного об’єднання співвласників управляюча компанія відкриває окремий рахунок у банку. Отже, третій принцип її роботи, що передбачає високий рівень сервісу, – “люди довіряють тільки тоді, коли вони бачать чітку звітність, коли вони повністю поінформовані”. За словами Галини Джулай, її компанія “Нове місто” завжди відкрита до людей, і при потребі звітується частіше, аніж раз на рік. Часто такі звіти відбуваються щоквартально, якщо цього хочуть співвласники.
Але поінформованість – це не лише сухі цифри. Четверта порада – співвласники мають бути в курсі того, що відбувається у них в будинках, як до поточного стану речей ставиться управляюча компанія. Чи є у будинку проблеми? А якщо так – за які кошти та в які терміни їх вирішуватиме управитель, і головне – звідки ці кошти з’являться? Ефективний управитель мусить мати відповіді на кожне з цих питань, для кожного зі “своїх” будинків.
П’ята порада – створювати для мешканців будинків мінімум незручностей і максимум комфорту. Цей принцип проявляється навіть при оплаті комунальних послуг – управитель радить співвласникам використовувати максимально зручний для них спосіб. “Коли ми даємо квитанції на оплату, то кажемо, що людина може будь-де заплатити, в будь-якому банку, в боксах, по інтернету, в будь-якому місті”, – стверджує Галина Джулай.
Стимулювати співвласників до проведення енергоефективних заходів – наче проста формула, однак це той випадок, коли значно простіше сказати, аніж зробити. Шоста порада від Галини Джулай – це потреба в індивідуальних розрахунках ефекту своєї діяльності для кожного будинку. Те саме стосується, насамперед, проведення енергоефективних заходів: управителька радить приходити до співвласників з конкретними цифрами, бодай приблизними, які ілюструватимуть – як вплине термомодернізація на їх платіжки, які заходи найпевніше потрібні будинку, як зросте вартість квартир після ремонту тощо.
Нарешті, сьомий принцип роботи Галини Джулай та її компанії, який вона радить сповідувати й іншим управителям – це націленість на участь у різноманітних грантових програмах та програмах співфінансування для українського житлового фонду. Вона регулярно моніторить такі програми як на Львівщині, так і у всеукраїнських масштабах, і навіть на міжнародному рівні. І тут мова йде не лише про енергомодернізацію: часто за грантовим принципом можна отримати якщо не дитячий майданчик, то участь у навчальних програмах для майбутніх ОСББ. Головне – чітко розуміти, що буде корисним тому або іншому будинку. Адже такі бонуси лише підвищують лояльність співвласників, а отже – значно збільшують шанси на перепідписання договору з управителем.