Інформування співвласників

Що варто знати про компенсацію витрат за тимчасове розміщення переселенців

Після початку війни мільйони українців змушені були покинути своє житло та їхати туди, де безпечно. За даними Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців за кордон виїхало понад 4,5 млн. осіб. Іще близько 6 мільйонів українців намагаються знайти житло на території України, в регіонах, де не ведуться активні бойові дії.

КМУ було розроблено порядок, відповідно до якого власники житла, які безкоштовно прихистили у себе переселенців, зможуть отримати грошову компенсацію. Видання “Донбасс SOS” розповіло про покроковий алгоритм отримання такої компенсації — куди звертатися, які документи подавати та в які строки подавати звітність, а також роз’яснило причини  для відмови в наданні такої компенсації.

Якщо ви готові запропонувати житло внутрішньо переміщеним особам (далі – ВПО), то спочатку треба розмістити свою пропозицію на веб-ресурсі “Прихисток”. 

Це можна зробити або самостійно, зареєструвавшись та створивши свій аккаунт на сайті, або через виконкоми місцевих рад (сільських, селищних, міських рад). На підставі зазначених відомостей виконком місцевої ради формує реєстр жилих приміщень, доступних для безоплатного розміщення ВПО, у відповідному населеному пункті.

Кому надається компенсація

Подати заяву та оформити компенсацію можуть лише власники жилих приміщень приватного житлового фонду.

При цьому обов’язкові умови для власників:

  • громадянство України
  • старше 18 років.

Надання житла в користування ВПО має бути безоплатним.

Важливо! Постановою передбачено надання компенсації лише за розміщення переселенців, які перемістилися після 24.02.2022 з областей, де проводяться бойові дії (відповідно до переліку, затвердженому КМУ).

Який розмір компенсації

Сума компенсації за кожен людино-день* визначається на рівні              14,77 гривні.

*Постановою КМУ введено поняття “людино-день”, тобто кількості днів, протягом яких жиле приміщення надається для розміщення ВПО.

Загальна сума компенсації  визначається по формулі:

кількість ВПО, які проживаються у житлі, помножена на кількість днів та помножена на суму 14,77 грн.

Наприклад, 1 особа проживає протягом 30 днів — 1*30*14.77 = 443,10 грн.

Якщо проживає сім’я з 3 осіб — 3*30*14.77 = 1329,30 грн. 

Важливою умовою для розрахунку суми компенсації є оформлення довідки ВПО у осіб, що проживають у житлі. При цьому довідка має бути оформлена саме за адресою такого житла.

Іншими словами — компенсація надається з дня розміщення переселенців у житлі, але не раніше дати включення таких осіб до бази ВПО (дати оформлення довідки).

Таке положення значно ускладнює процес оформлення компенсації:

  • не у всіх осіб, що змушені були покинути своє житло та шукати прихисток у безпечних регіонах країни, оформлені довідки ВПО.

На жаль, звернення за оформленням довідки ВПО ускладнюється великими чергами, перебоями у роботі бази ВПО, та відсутністю можливості подати заяву через портал “ДІЯ” (станом на написання статті такий функціонал не запущений).

Ми сподіваємось, що найближчим часом будуть внесені зміни до Порядку компенсації стосовно цієї норми.

Як оформити компенсацію. Покрокова інструкція

Крок 1

Самостійно (через веб-ресурс “Прихисток”) або через виконкоми місцевих рад внести відомості щодо житла, доступного для безоплатного розміщення ВПО.

Звертатися до виконкому місцевої (сільської, селищної, міської) ради потрібно за місцем розташування такого житла.

Крок 2

Після розміщення ВПО подати заяву до виконкому місцевої ради (або до ЦНАПу).

Така заява подається не пізніше наступного дня з дня розміщення ВПО.

У заяві зазначається прізвище, ім’я та по батькові кожної з розміщених осіб та додаються копії документів, що посвідчують таких осіб та їх ідентифікаційні коди, свідоцтво про народження дитини.

Крім того, власник подає наступні документи:

— копії паспорту громадянина України власника житла;

— копія ІПН (РНОКПП) власника житла;

— копія документу про право власності на житло;

— реквізити банківського рахунку.

Зі зразком заяви можете ознайомитись за посиланням.

Представлений зразок заяви не є встановленим законодавством. Місцеві ради можуть затверджувати заяву іншої форми. 

Зверніть увагу! Таку заяву також можна подати онлайн. Рекомендуємо дізнаватися про таку можливість безпосередньо на сайті ЦНАПу вашого населеного пункту.

Крок 3

Щомісяця до 5-го числа подавати заяву за звітний період (в паперовому вигляді або онлайн). Заява подається в паперовому вигляді або онлайн до виконкому (ЦНАПу).

Зі зразком заяви ви можете ознайомитися за посиланням (форма заяви затверджена Постановою КМУ №333

В заяві зазначаються паспортні дані ВПО та коди платників податків, адреса житла; кількість людино-днів у відповідному місяці; банківські реквізити для перерахування суми компенсації.

Заява розглядається виконкомом протягом 5 робочих днів з дня отримання.

Протягом цього строку можуть здійснюватися перевірки за адресою жилого приміщення з метою перевірки факту розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, документів, що встановлюють особу (паспорта громадянина України або свідоцтва про народження ВПО,  в тому числі електронних документів).

Крок 4

Отримати виплату на вказаний банківський рахунок.

Така виплата здійснюється до 20-го числа місяця з дня закінчення звітного місяця. 

Важливо! Виплата надається за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.

Що необхідно робити, якщо змінилась кількість розміщених осіб у житлі?

Власник зобов’язаний в день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб ВПО або зміни їх кількості подати заяву з інформацією про зміну. Така заява може бути подана в паперовому вигляді або онлайн на сайті ЦНАПу.

Зразок заяви доступний за посиланням.

Представлений зразок заяви не є встановленим законодавством. Місцеві ради можуть затверджувати заяву іншої форми.

Чи можуть без згоди власника надати житлове приміщення у користування? 

Ні, розміщення у житлі здійснюється лише за згодою власника.

Чи можна одночасно отримувати допомогу на проживання та компенсацію за тимчасове розміщення? 

Порядком компенсації виплат передбачено, що ВПО, які проживають у житловому приміщенні, не мають отримувати щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Але Постанова, яка передбачала виплату щомісячної адресної допомоги, була скасована. Таким чином така виплата не здійснюється.

Виплата на проживання (в розмірі 2000 грн. на дорослого та 3000 грн. на дітей та осіб з інвалідністю) не являється адресною допомогою, про яку йдеться в Порядку компенсації.

Підстави для відмови в наданні компенсації

  1. Наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги.
  2. Встановлення невідповідності ВПО та їх кількості.
  3. Встановлення невідповідності кількості людино-днів даним, зазначеним у заяві.
Схожі статті