Інформування співвласників Новини

Інформаційна гігієна в умовах війни: чому заборонено публікувати “військові” фото та відео?

Погоня за популярністю ваших дописів в умовах війни може призвести до насправді трагічних наслідків. Свідченням цьому є нещодавній випадок на заході Києва: блогер виклав у мережу відео-запис, на якому було зафіксовано переміщення української військової техніки в районі ТЦ Retroville. Наслідок – російські окупанти нанесли по ТЦ ракетний удар. Зараз СБУ вже затримали цього тік-токера, триває слідство, що має встановити – свідомо, чи все ж несвідомо він виступив коректувальником для ворожої армії.

У багатьох, однак, виникають сумніви – чи дійсно російські окупанти відслідковують публікації користувачів у соціальних мережах та використовують їх у цілях коригування вогню або виявлення розташування українських військ. Здавалося би – скільки ж треба зусиль для того, щоб ретельно моніторити Telegram, TikTok, Facebook та Twitter на рівні пересічних користувачів?

Але насправді для таких цілей вороги застосовують спеціальне програмне забезпечення, напрацьовані методики, які допомагають значно ефективніше виявляти можливі збіги, на основі яких приймаються рішення щодо нападу на ті або інші об’єкти.

Як пише користувач @alexrewrew у Twitter, посилаючись на “друга з органів”, такі методики описані в OSINT (Open Source INTelligence) і зараз широко використовуються.

“Мені вистачило 15 хвилин почитати про технології, які там застосовуються, щоб зрозуміти тотальність звіздєца. Всю інфу по ураженням, точкам, переміщенням можна знайти за пару хвилин, якщо вони є у відкритому доступі. Ось приклад софту для схожих задач”, – написав @alexrewrew. Також він стверджеє, що при використанні софту Maltego вас можна проаналізувати і намалювати мапу взаємодій з форумів, соц. мереж, друзів, телефонних номерів, місця проживання. Приклад: в 2017 ви написали в тві, що ви переїхали на вул. Верхній Вал, а в 2022, що бачили з вікна ракету – ви вже потрапили в базу.

Тобто годі розраховувати, що фахівці ворожої армії “вручну” моніторять усі українські форуми або будинкові чати, по крупинках виловлюючи звідти інформацію, корисну для розвідки. Така діяльність ведеться в автоматичний спосіб: “Взагалі не факт, що ваші сторіз гляне z-людина і скине в Telegram-бот. Це буде автоматизований бот, який за секунду збере інфу з сотень акаунтів певної локації і передасть в OSINT-систему для фінального аналізу. Тексти проаналізуютья по ключовим словам та попадуть у вибірку”.

Як приклад @alexrewrew наводить цей скрін-шот 

Що ж означає той факт, що інформація про наші приватні пости із важливими для воєнних дій даними може збиратися автоматично? З цього можна зробити такі висновки:

  1. Писати про бойові дії взагалі не варто, вдаючись до будь-якої конкретики, з якої можна отримати значиму для військових інформацію, як-от топоніми, наслідки ударів абощо.
  2. Не варто викладати в мережу, зокрема на форуми актуальні фото або відео
  3. Умови, за яких ви можете поділитися подібною інформацією у спільних чатах – це необхідно з професійної точки зору, а чат є закритим і добре захищеним, у ньому немає підозрілих осіб чи ботів.

“Сміливо кидайте цей пост тим, хто каже вам, що “русня не дивиться ваші тіктоки”. Ще й як дивиться. Швидкий ресьорч по темі OPEN SOURCE INTELLIGENCE не залишить у вас сумнівів”, – підсумовує @alexrewrew, рекомендуючи усім, хто іще сумнівається в достовірності такої інформації, почитати посібник НАТО по розвідці.

 

Схожі статті