Ця стаття буде корисною як для внутрішньо переміщених осіб, так і для ОСББ, у будинках яких тимчасово проживають переселенці. Адже ми знаємо, що правління покладають чимало зусиль для первинних консультацій для ВПО, і тут Управбуд дає роз’яснення щодо того, що може полегшити таку консультаційну роботу і головне – куди ОСББ варто спрямовувати переселенців за фаховими консультаціями.
Все частіше у внутрішньо переміщених осіб виникають питання щодо можливостей ефективного захисту порушених прав та свобод. Більшість із них потребує фахової правової допомоги адвоката. Однак що робити тим ВПО, у яких немає коштів на такі послуги? Вони мають можливість отримати безоплатну правову допомогу. І в цій статті ми пояснюємо, що це і як нею скористатися.
Безоплатна правова допомога гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Право на безоплатну правову допомогу передбачає гарантовану Конституцією України можливість отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу. Її мають всі особи, які перебувають під юрисдикцією України. А для певної категорії осіб, до яких належать і внутрішні переселенці, існує можливість отримати безоплатну вторинну правову допомогу.
Що варто знати про безоплатну первинну правову допомогу?
Безоплатна первинна правова допомога є видом державної гарантії. Вона полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг:
1) надання правової інформації;
2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
4) надання консультацій, роз’яснень та підготовка проєктів договорів користування земельними ділянками (оренда, суборенда, земельний сервітут, емфітевзис, суперфіцій) для сільського населення — власників земельних ділянок;
4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.
Суб’єкти, що надають безоплатну первинну правову допомогу:
- органи виконавчої влади;
- органи місцевого самоврядування;
- фізичні та юридичні особи приватного права;
- спеціалізовані установи;
- центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Однак нерідко виникають правові питання, які неможливо вирішити лише за допомогою отримання консультацій та роз’яснень законодавства, тобто первинної допомоги. Зазвичай є необхідність представлення інтересів ВПО у судах чи органах виконавчої влади, місцевого самоврядування. Тож у ВПО виникає потреба в отриманні якісної та доступної безоплатної вторинної правової допомоги.
Що варто знати про безоплатну вторинну правову допомогу?
Безоплатна вторинна правова допомога — це вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:
- захист;
- здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
- складення документів процесуального характеру.
Право на безоплатну вторинну правову допомогу, на відміну від первинної, мають лише чітко визначені законодавством категорії осіб.
Згідно статті 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” внутрішньо переміщені особи відносяться до категорії осіб, які мають право на таку допомогу та на всі вище перелічені види юридичних послуг, які вона в себе включає.
Громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб (до моменту отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи), також мають право на низку правових послуг. Вони пов’язані із здійсненням представництва їх інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та перед іншими особами. Також до них належать послуги зі складення документів процесуального характеру з питань, пов’язаних з наданням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Цю допомогу надають спеціалізовані центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Такі центри утворені в Україні за територіальним принципом з урахуванням потреб відповідної адміністративно-територіальної одиниці та забезпечення доступу осіб до безоплатної вторинної правової допомоги.
Для надання допомоги Центри залучають адвокатів, які відбираються через процедуру конкурсного відбору та включаються до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Важливим є те, що гонорар за свою роботу такі адвокати отримують від держави.
Детальнішу інформацію про роботу та місцезнаходження Центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги шукайте за посиланням: Центри БПД (legalaid.gov.ua)
Щоб отримати безоплатну правову допомогу ВПО варто:
- Особисто завітати до місцевого Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (бюро правової допомоги) та розповісти про свої потреби.
- Скористатися єдиним телефонним номером 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні у межах України).
- Подати звернення до Мін’юсту про отримання безоплатної первинної правової допомоги, заповнивши форму в розділі «ЗВЕРНУТИСЯ ДО МІНІСТЕРСТВА» за посиланням: https://minjust.gov.ua/feedback,
- Надіслати звернення на поштову адресу Мін’юсту: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13 або на електронні адреси: themis@minjust.gov.ua, callcentre@minjust.gov.ua.
- Звернутися через мобільний застосунок “Безоплатна правова допомога” (завантаживши його через Google Play чи App Store), або “Твоє право”, домтупний за посиланям: https://cutt.ly/bKJ6IFT
- Сконтактуватися в месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html або Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html ;
- Звернутися через кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/.
Роз’яснення підготував юрист та волонтер Андрій Бурий, спеціально для upravbud.info