Відносини зі співвласниками Управління Юридичні питання

“ОСББ – це найкраща школа громадянської активності”, – Павло Хобот

Нещодавно у форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Павлом Хоботом – головою Асоціації взаємодії ОСББ та ЖБК “Наш дім” з міста Дніпра. На цьому тижні ми публікуємо матеріали, створені на основі цього інтерв’ю. Третій матеріал цієї серії присвячений темам самоорганізації ОСББ в асоціації на тлі місцевих виборів, самоосвіти голів та членів правління ОСББ та створення ОСББ як виклику та ключовій можливості для порятунку будинку. 

Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Павла Хобота, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:

Про те, навіщо головам правління ОСББ розвивати свої компетенції та розширювати діяльність 

З точки зору економіки якісно управляти одним будинком це неефективний сценарій. Як це працює? Людина стає головою правління ОСББ за принципом “Хто, якщо не я?” Вона витрачає свій час та нерви, тренується, дізнається багато нового, посилено працює. А потім, на певному етапі, вона має прийняти рішення. І вона має вибір з 3-х варіантів. 

Перший варіант: ця людина, голова правління ОСББ, тягне на собі усе, всі справи будинку, всі документи, стосунки з монополістами і таке інше. Другий варіант – бути головою правління ОСББ, але при цьому укласти угоду з управителем: ФОП-ом, керуючою компанією, найняти окрему професійну людину тощо. І третій варіант самому стати професіоналом. Зібрати декілька ОСББ в профільну Асоціацію. Або взяти в управління другий будинок, потім третій, п’ятий, десятий. І таких прикладів зараз усе більше, в тому числі вони є у Дніпрі. 

Про те, чому варто продавати квартиру в будинку, де не вдається створити ОСББ 

Якщо люди в будинку досі не створили ОСББ та не збираються його створювати в найближчій перспективі – з такого будинку треба тікати. Куди тікати? Або в будинок, де вже створили ОСББ, або в приватний будинок. 

В усіх занедбаних владою та співвласниками багатоквартирних будинків більш-менш однаковий стан. Але навіть занедбаний будинок, в якому з’являються організовані власники у вигляді ОСББ, можна довести до ладу і таких прикладів в Україні сотні й тисячі. І тут байдуже чи це 12 квартир у будинку, чи 120. 

Якщо в будинку є активні й цілеспрямовані люди, які хочуть розвитку, належного утримання, енергомодернізації такий будинок можна вважати врятованим. А якщо ні то рано чи пізно з нього все одно доведеться виселятися, бо він і далі занепадатиме. Без належного утримання будинок піде в мінус, далі руйнуватиметься, а з належним утриманням, та іще й з проактивною роллю ОСББ, він розвиватиметься, а вартість квартир зростатиме. 

Якщо ви вже зараз шукаєте квартиру на вторинному ринку – обов’язково купуйте житло в будинку, де створено ОСББ. Більше того можете запитати в профільних асоціаціях у вашому місті щоб вам там порадили найтолковіших голів правлінь ОСББ, які найкраще працюють. Серйозно це дуже важливий показник при покупці квартири, адже саме він багато в чому визначає майбутнє вашого будинку. 

Я думаю, мене прекрасно зрозуміють активні люди, які вже давно живуть у багатоквартирних будинках, де нічого не робиться і вони занепадають. Правда ж складно порозумітися із пасивними сусідами? На жаль, якщо ви реально робили зусилля, але ті нічого не дали варто задуматися над переїздом в інший будинок. 

Про доступність освіти для ОСББ 

Я не знаю, в якій іще галузі є стільки інформаційних та навчальних сервісів, як у сфері ОСББ. Я вважаю, що голови ОСББ буквально вже розбещені інформацією, яку можна знайти безкоштовно в інтернеті. 5 років реалізується реформа управління житлом і вся ця інформація з’являється постійно, і вона цілком фахова. Людям дуже просто знайти її. Але значно складніше усвідомити. Перестати покладатися на державу. А робити самим, діяти вже зараз. Проблема не у відсутності інформації, а у відсутності бажання її прийняти, прийняти реальний стан речей. 

Тому якщо ви збираєтеся стати головою правління ОСББ й змінювати свій будинок, найменше, за що варто переживати це за те, що у вас забракне знань або не буде де та в кого вчитися безкоштовно. Навчальних ресурсів повно, спільнота ОСББ завжди підтримає. Головне почніть цим цікавитися, дізнавайтеся про переваги створення ОСББ або принаймні зміни управителя і ви станете на правильний шлях, хоч і нелегкий. 

Про те, чому ОСББ це школа громадської активності 

Треба зрозуміти, що ми постсовкове суспільство. І ОСББ тут – це найкраща школа громадянської активності. На глобальному рівні совок в голові ще сидить і звідти нікуди не поспішає. Його іще довго й боляче вибиватимуть. Але ОСББ це вже зрозуміла річ для багатьох. Це низова ініціатива щодо речей та меседжів, близьких усім людям, які живуть в багатоквартирних будинках. Населення ж ми не можемо змінити. Тільки перевиховати, навчити. Тому й кажуть з відповідального власника починається відповідальний громадянин. Тому коли ти зміг навести лад у своєму будинку ти не зупинишся, тобі це сподобається жити краще й робити для цього зусилля. Тому тебе чекатиме цікаве життя. 

Про те, що ОСББ мають очікувати та вимагати від народних депутатів 

Центральна влада має розробляти й приймати однозначні без нестиковок і широкого трактування і правильні закону. Правильні щоб вони відповідали реальним потребам людей та організацій. ОСББ зокрема. І тут потрібен тісний контакт зі спільнотою ОСББ, щоб це відповідало їхнім інтересам. 

Обирати владу, депутатів треба не за подачки, не за лавочки, не за поремонтовані під’їзди чи закопані ями. Їх треба обирати за спроможність запроваджувати зміни, приймати однозначні й правильні закони. Тому є над чим задуматися перед місцевими виборами, правда ж? 

Про те, чому та як саме ОСББ варто об’єднуватися 

Раджу всім ОСББ певного міста об’єднуватися. Якщо ви голова правління ОСББ знайдіть решту об’єднань співвласників у своєму місті й запропонуйте створити Асоціацію ОСББ. Можете не брати на себе функцію управління, а створити громадську спілку, громадську організацію тут форма байдуже, але бажано, щоб була суб’єктність. Тоді ви зможете звертатися до свого мера, до своїх депутатів не від одного вашого ОСББ, а хоча би від 10-15. Ясно, що тоді ставлення до вас із боку влади буде вже інакшим адже ви представляєте уже впливову силу, до того ж ви представляєте всіх співвласників, які як я вже казав є іще й виборцями. Тому саме час вимагати уваги до себе зараз – перед місцевими виборами. Бо після виборів депутати надовго перестануть бути такими чутливими до виборців. 

 

Схожі статті