Антикризові практики Юридичні питання

Карантин минеться, а ЖКГ залишиться:  куди прямують асоціації професійних управителів житла

Продовжуємо публікувати матеріали інтерв’ю з представниками провідних асоціацій управителів житла. Нагадаємо, що це потрійне інтерв’ю було записано ще в лютому цього року, однак публікується вже в період дії карантину та надзвичайного стану, які безпосередньо впливають на подальший розвиток асоціацій управителів.  

Нагадаємо, що до розмови ми запросили:

Василя Лімана, Президента Громадської спілки «Асоціація управителів житла», м. Київ;

Володимир Бригілевича, голову правління Центру досліджень місцевого самоврядування та співзасновника “Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю” (АМУЖН), м. Львів; та

Павла Хобота, керівника Асоціації ОСББ «Наш Дім», м. Дніпро.

Редакція Управбуду продовжує ділитися з вами інсайтами від експертів ринку управління житлових послуг, адже віримо, що все минеться, а ЖКГ залишиться з нами.

Які основні задачі Асоціації, яку ви очолюєте, заплановано на 2020 рік?

В. Ліман. Основні цілі Асоціації управителів житла на 2020 рік:

  • сприяння формуванню правил конкурентного цивілізованого ринку управління багатоквартирними будинками на професійній основі з урахуванням українських реалій та світових стандартів;
  • забезпечення максимальної правової поінформованості своїх учасників;
  • захист професійних інтересів своїх учасників у відношеннях з державними органами;
  • залучення управителів до реалізації державної програми «Енергодім» та «Теплі кредити»;
  • допомога своїм учасникам у вирішенні спірних питань.

           У 2020-й передбачається проведення ряду значних заходів:

  • проведення Міжнародної конференції та Конгресу ЖКГ, де відбудеться розгляд проекту Стратегії розвитку сфери управління багатоквартирними будинками та обговорення питання залучення управителів до реалізації державної програми «Енергодім».  
  • запровадження виїзних семінарів-тренінгів для управителів за програмою ДУ «Фонд енергоефективності» з впровадження енергоефективних заходів в БКБ. 
  • організація навчальних турів до Польщі та країн Балтії за вивченням системи професійного управління багатоквартирними будинками (БКБ), набуття практичних навичок. 
  • укладення меморандумів з Всеукраїнською Радою голів ОСББ та регіональними Асоціаціями ОСББ, щодо спільних дій за програмою «Енергодім».

П. Хобот. В першу чергу Асоціація «Наш Дім» планує більш системно включитися в процес просування енергомодернізації будинків. Ми плануємо домагатися більшого сприяння цим процесам від місцевої влади, зокрема, в частині компенсації банківських ставок на теплі кредити та для програми “Енергодім”. По-друге, постійно проводити навчання, екскурсії, консультації голів правління ОСББ. З метою допомоги об’єднанням збираємося запровадити і перший в місті револьверний фонд, який би зменшував фінансовий тягар для об’єднань.

В. Бригілевич. Асоціацією менеджерів та управителів житлової нерухомості розроблено Стратегічний план розвитку на 2019-2021 роки. Саме зараз експертами та Правлінням ведеться робота над аналізом виконання Стратегічного плану у 2019 році і актуалізацією цього плану на 2020 рік. Змінились певні пріоритети Фонду енергоефективності – впроваджується інститут проєктних менеджерів ФЕЕ, спрощуються процедури подачі заявки у ФЕЕ, розширилось коло членів Асоціації – і кількісно, і географічно, – це все вимагає доопрацювання Стратегічного плану. Основні задачі залишаються і надалі актуальними для Асоціації:

  • Розвиток прозорого і конкурентного ринку управителів житловою нерухомості;
  • Активізація участі членів Асоціації в приготуванні та реалізації Проєктів ФЕЕ;
  • Зміцнення інституційної спроможності членів Асоціації через тренінги, обміни позитивним досвідом, відвідування тренінгових майданчиків успішних управителів.

Які першочергові зміни мають відбутися в 2020 році в законодавстві або урядовій політиці для стимулювання розвитку ринку управителів?

В. Ліман. В першу чергу Парламент повинен прийняти законопроект №2458, яким вносяться зміни до ЗУ №417 “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” та ЗУ “Про житлово-комунальні послуги”. Тобто фактична відміна масових конкурсів, що проводять органи місцевого самоврядування з призначення управителів для БКБ, не залишить надій діючим управителям на укладання інших “ефемерних” договорів із затвердженою органом місцевого самоврядування ціною. Тобто це має спонукати до активних дій щодо співпраці із співвласниками БКБ, ініціацією зборів для обрання форми управління (управителя), затвердження умов договору, складання Стратегії (перспективних планів) відновлення конструктивів та мереж будинків, підготовку співвласників до впровадження енергомодернізації в будинку.

Друге. Переглянути ЗУ “Про ринок природного газу” та “Ринок електричної енергії” щодо ролі і відповідальності управителів з питань обслуговування внутрішньобудинкових газових та електричних мереж.

Третє. Внести зміни до ряду ЗУ та Кодексів України щодо посилення відповідальності власників житлових та нежитлових приміщень за несплату або несвоєчасну сплату коштів за отримані послуги.  Саме значні суми заборгованості призводять до низької рентабельності бізнесу, замалих не привабливих заробітних плат, високих ризиків банкрутства управителя та головне не дають можливості управителю проявити свої здібності та професійність щодо якісного управління будинками.

Четверте. Ми очікуємо зміни урядової політики. Саме профільний міністр повинен чітко розуміти та захищати здобуті можливості для управителів. Тобто на рівні КМУ та профільних комітетів ВРУ повинні фільтруватися нові “лобістські” законодавчі ініціативи від необізнаних, непрофесійних нардепів. Не повинна сфера управління БКБ знаходитись в режимі постійних експериментів! Профільне міністерство повинне забезпечити потужну інформаційну підтримку для формування в державі інституту свідомого, відповідального власника житла, співвласника будинку.

П. Хобот. Найкращий метод розвитку, особливо в Україні, це шокова терапія. У кожного багатоквартирного будинку є співвласники. Це дорослі, дієздатні та правомочні особи. Згідно з законодавством у них є можливість утримувати своє майно – будинок – трьома способами. Співвласники можуть це робити власними силами без створення ОСББ, обравши управителя напряму або створивши ОСББ. Тобто необхідно, по-перше, прибрати саму можливість проведення владою конкурсів для таких “безгоспних” будинків, а, по-друге, дати для цього людям останній шанс на визначення – 1 рік, після чого припинити будь-яке управління та утримання цих будинків попередніми організаціями, як правило, комунальними. Тоді за цей останній рік ринок управління житлом дуже швидко розвинеться. 

Схожі статті