Управління житлом Юридичні питання

«Якщо ти не будеш рухатись вперед, зупинишся чи погіршиш якість послуг, то тебе залишать і підуть до інших», – Володимир Бригілевич

Нещодавно Управбуд у традиційному форматі онлайн-інтерв’ю поспілкувався з Володимиром Бригілевичем, головою Експертно-консультаційної ради Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю (АМУЖН, далі – Асоціація).

У цьому матеріалі читайте першу частину інтерв’ю, у якій йтиметься про те, чому управителям потрібна професійна асоціація, чому та яким чином Асоціація розростається, а також про школу для членів Асоціації.

Що відбулось в Асоціації за останній рік? Чи змінились якось ваші завдання, стратегія?

Володимир Бригілевич: Почнемо з фундаментального. Кредо нашої Асоціації, записане в Стратегічному плані та інших документах, звучить так: “Від ефективного управління до енергоефективного житлового фонду”. По суті в цьому ми бачимо два основних завдання, які ставить перед собою Асоціація. Перше – розвиток ринку ефективного управління, друге – енергомодернізація житлового фонду України. Це дві найбільш болісні теми житлового фонду, які є викликом практично для всіх.

Управителі нової генерації – це люди, які пройшли школу ОСББ та школу самоорганізації; які змогли піти до співвласників, провести збори і організувати спочатку ОСББ, потім Асоціацію чи перейти до свого малого чи середнього бізнесу. По суті членами нашої Асоціації є голови ОСББ, Асоціації ОСББ, початківці менеджери та управителі (ФОПи, керівники управляючих компаній). В основному це компанії, які працюють з ОСББ і не тільки, тобто беруть в управління будинки за рішенням зборів співвласників без ОСББ.

Цей сегмент ринку – це те, на що ми скеровуємо свою увагу як Асоціація. Ну і, звичайно, це пов’язано з участю в програмі Фонду енергоефективності, адже ті люди, які здатні провести збори і працювати зі співвласниками, також можуть привести будинок до реалізації заходів енергоефективної модернізації. Це той сегмент наших членів і потенційних членів, який ми розглядаємо як цільову аудиторію.

Півтора року тому, в Асоціації був шалений ріст, розширення. Чи цей тренд залишається? Чи він відбувся на піку створення, ентузіазмі? Що зараз відбувається в Асоціації?

Володимир Бригілевич: Можемо глянути на кількісні результати діяльності Асоціації та її Правління. По-перше, у нас досить непогана динаміка зростання членів: з 29 стало 65, та ще кілька заяв готуються, принаймні вже проведені розмови. По-друге, у нас досить суттєво розширилась географія. Якщо ми починали як західноукраїнська Асоціація (Львівщина, Франківщина, Волинь та Хмельницька область), то зараз вже є Закарпаття, Житомирська область, Сумська, Харківська та Запорізька області. Таким чином в нас розростання пішло на цілу Україну. Нас дуже тішить, що ми змогли так розширити свою географію.

По кількості будинків у нас також дуже хороша динаміка. По суті ми починали як Асоціація з приблизно 500 обслуговуваними будинками, а зараз їх є близько 1500.

Звичайно, якщо подивитись на статистику, то в нас є члени, які мають кілька будинків в управлінні, а є й такі, що мають близько 200. В нас досить великий розрив між мікробізнесом та середнім бізнесом. Ми зі своїми членами працюємо ретельно та системно, стараємось піднімати кваліфікацію, допомагати розвивати свій бізнес.

Багатьом нашим колегам знайомий перехідний етап, коли ти є керівником ОСББ в декількох будинках та намагаєшся комерційно стабілізувати перехід до становлення бізнесу як ФОП чи ТОВ з відповідними КВЕДами. Власне тут ми багато працюємо над нашими юридичними послугами, бухгалтерсько-фінансовими, організаційними. У нас для цього вже є розроблені консультаційні інструменти.

Ми можемо стверджувати, що збільшення обсягів обслуговування будинків сталось не тільки за рахунок збільшення кількості членів. Є тенденція тих, хто починали з Асоціацією, до розвитку бізнесу. Є члени, які на початку мали 5 будинків, а зараз – близько 20.

Є й більші успіхи, наприклад, у Петра Корбута. Спочатку в нього було 66 будинків, а зараз – 138 будинків. Він є таким управителем в невеликому м. Долина, але зараз вже взяв за конкурсом будинки в місті Соснівка Червоноградського району Львівської області, яка за 200 км від нього.

Більше того, він колишній працівник комунального підприємства. Тяжко уявити в нашій ситуації, щоб людина, яка бере будинки в управління, приходила знайомитись із кожним будинком, але він це робить. Це показові моменти підходів до роботи та методики, які опановані нашими членами та які дають їм такий великий зріст.

Одним з вагомих аргументів росту є те, що наші управителі стимулюють створення ОСББ в будинку, а потім беруть його в управління. Це досить показовий момент і також вагомий інструмент, щоб далі рухатись до Фонду енергоефективності. У значної кількості членів нашої Асоціації є це розуміння.

16 наших управителів супроводжують станом на червень 2021 року 64 проєкти на загальну суму 550 000 000 грн. Це дуже вагомо, навіть якщо подивитись на загальну статистику по Україні. Деякі наші члени, створюючи ОСББ та беручи будинок в управління, відразу ставлять умову, що будуть займатись будинком, якщо буде згода працювати з Фондом енергоефективності та утепленням.

Кожен управитель розуміє, що модернізованим будинком легше управляти, у нього менше аварійних ситуацій чи проблем. Чому тільки ваші управителі не бояться йти в ОСББ?

Володимир Бригілевич: Напевно це те, з чого вони виросли. Вони виросли з ОСББ, знають ту специфіку та ризики. Так, ризики є. Не треба лукавити і казати, що від комунальних підприємств чи від великих управляючих компаній будинки йдуть, а наші всі такі «пухнасті». Вони мають ті ж самі проблеми. Це не чиясь проблема, а нормальна ринкова ситуація. Якщо ти не будеш рухатись вперед, зупинишся чи погіршиш якість послуг, то тебе залишать і підуть до інших. Знайдуться розумніші і, гірше того, знайдуться популісти, які спробують все перебрати. Ці ситуації, на жаль є.

Ми всі розуміємо, що перемога має дуже багато батьків, а поразка – завжди сирота. Ніхто не хоче признатись в поганому. Якщо поганий будинок, то він не мій. А якщо успіх, то стоїть ціла черга тих, хто до неї привів. Відомо, чим цей популізм потім закінчується. Усі це проходили, наші управителі теж. Багато хто має перестороги, що будинок може втекти.

У нас є різні навчальні програми. У першу чергу це програма, яка вже досить давно функціонує в нашому середовищі експертів та консультантів. Зараз вона набула вже фіналізованого вигляду. Спочатку це були курси підвищення кваліфікації в партнерстві з НУ “Львівська політехніка”, а зараз це навчальні курси й підготовка до державної сертифікації (допомога нашим членам в досягненні професійного рівня, для чого і програма розроблена, і угоди підписані).

Наступне, що в нас є, це тренінгові майданчики (обмін досвідом). До Covid-19 ми збирались у Львові, і людям, напевно, не так цікаво було слухати лектора, як на каві поділитись своїми цікавими формами реалізації певних завдань. Деталі, які є внутрішньою кухнею, інсайдами. Тут є дуже багато питань до того, як вирішується конфлікт інтересів. Звичайно, дуже часто таке трапляється, коли в одному будинку, який здійснює пошук управителя, сходяться наші члени Асоціації. Це ж ринок і боротьба за клієнта.

Поки що в нас таких дуже виразних конфліктів не було. Навіть більше того, сильніші допомагають слабшим підняти бізнес. Є ще багато нюансів, над якими треба працювати, але це власне формування середовища.

Що ще є, крім навчального курсу і тренінгових майданчиків? Що є такого унікального, що може зацікавити управителя?

Володимир Бригілевич: Ми ще не говорили про Навчально-консультаційний центр (НКЦ, – ред.). Це вже більш така структурована річ у рамках Асоціації. У нього ми вклали кілька речей. Зокрема, створення партнерської мережі (енергоаудиторів, надавачів послуг, проектантів). Це середовище, яке ми намагаємось формувати й рекомендувати для співпраці зі своїми членами. Крім того, в рамках партнерської мережі вони проводять навчання, роз’яснення.

У НКЦ ми хочемо об’єднати різних гравців цього ринку. Це певною мірою працює, тому що ми маємо можливість підвищувати кваліфікацію своїх управителів, щоб вони більш свідомо та підготовлено могли рухатись зі своїми будинками до Фонду енергоефективності. Це та ціль, яку ми собі ставили як Асоціація. Наші управителі мають не лише управляти будинками, але й супроводжувати їх на шляху до енергомодернізації.

Є такий прекрасний інструмент як “Школа Управбуда”. Спочатку ми мали можливість працювати в офлайні. Здається, було десь 5 навчань таким чином проведено. Після початку карантину ця школа була переведена в онлайн. Вона добре була сприйнята не лише членами нашої Асоціації. Зараз ця школа передана у власність Асоціації, тому на сайті з’явилась інформація про цю школу, а майже 50 відео розміщені на каналі Управбуд в Youtube.

У нас зараз гарно йде робота, так як Управбуд від весни перебуває в адмініструванні Асоціацією. Це чудовий інформаційний ресурс та сильний інструмент. Школа буде запускатись як один із хороших навчальних інструментів. 10 перших уроків – безкоштовні, тоді як інші потрібно купувати. Власне, для членів Асоціації доступ до всіх уроків залишатиметься безкоштовним.

Які результати людей, які проходили цю школу? Що змінилось? Чи є серед ваших людей ті, які пройшли, і це мало певний ефект в їх бізнесі чи зміні підходів?

Володимир Бригілевич: Це школа, яку проходили члени Асоціації. На мою думку, вона дала в першу чергу зміну ментальності деяких наших членів. У них відбулось певне впорядкування роботи фірм, що стимулювало до реалізації багатьох заходів. Зокрема, у нас вже створена група з розробки CRM-системи та певних стандартів на чолі з дуже ініціативним членом Асоціації Петром Корбутом. Це досить вагомий наступний крок, який ми плануємо зробити для покращення роботи управляючих компаній. Однією з тих ідей, які виникли після проходження школи, була систематизація роботи, розкладання по процесах.

Поясніть, будь ласка, для тих хто достеменно не знає – що таке CRM-система? Що вона дає?

Володимир Бригілевич: Це система автоматизації процесів в управляючій компанії. Вона має служити для систематизації та автоматизації роботи на всіх рівнях, у тому числі роботи з клієнтами, постачальниками, роботи з бухгалтерського обліку, організації самої структури фірми (персоналу, завдань). Усе це буде зведено в одну систему. Сьогодні в більшості наших членів все має контролювати та пам’ятати керівник.

Зараз ведуться роботи з програмістами, які мають це реалізувати. Десь, я думаю, протягом півроку ми будемо цей продукт мати. Ви зачепили тему бізнес-школи. То ось після неї в багатьох членів Асоціації з’явилось розуміння, як далі будувати свій бізнес системно. Опанування ринку з назбирування будинків наші члени пройшли кожен на своєму рівні, а ось розкласти роботу по процесах – уже щось нове. Навчав їх і Руслан Бєлтюков, і Микола Ільїнов, Марія Осипчук. Тут багато речей, які дали базу для роздумів та дій.

Ромову вела Леся Борода, редакторка платформи Управбуд

Схожі статті