Управителям, які прагнуть розширення свого бізнесу, складно обійтися без інструментів маркетингу та PR. Для того, аби зацікавити у своїх послугах співвласників будинків, з якими управитель досі не працював, а також щоби утримати лояльність співвласників, з якими уже працює, варто приділяти час та увагу позиціонуванню на ринку та публічному боку своєї діяльності.
Існує сотні визначень маркетингу. Одне з них наголошує на існуванні трьох вимірів у такому визначенні:
- маркетинг є філософією бізнесу,
- маркетинг є набором ефективних інструментів, які є необхідними для функціонування підприємства в умовах високої конкуренції,
- маркетинг є важливою частиною системи управління підприємством.
Що це значить? Перший аспект – ідеологічний – передбачає у випадку управителя, що він не просто надає послуги, але й перебуває в тісному спілкуванні із клієнтами – співвласниками. Це щось, що виходить за межі простого товарно-грошового обміну, який є, наприклад, в будь-якому супермаркеті. Філософією бізнесу управителів є максимальна клієнтоорієнтованість, адже передбачається, що клієнти співпрацюватимуть з управителем впродовж років, якщо не десятиліть.
Звісно ж, якість послуг управителя та адекватна ціна на них, а також додаткові сервіси, які готовий надати управитель, є первинними в філософії самого бізнесу. Зараз, після вступу в силу змін у законодавстві, співвласники мають механізм розірвання існуючого договору з управителем та обрання нового. Конкуренція на ринку зростає, і це не може не позначитися на маркетинговій активності будинкових менеджерів: тож хтось ставить на меті утримання вже існуючих клієнтів, а інші – спрямовані на те, щоби залучати нових.
Маркетинговий інструментарій управителів також напряму залежить від специфіки послуг та ринку. Скажімо, спрямовувати свою активність на усіх співвласників будинків, куди планує “заходити” управитель сенсу немає, адже це стало би розпорошенням зусиль. Навпаки – зосередившись на роботі з ініціативною групою та переконавши її учасників у тому, що стртегія, пропонована управителем по конкретному, новому для себе будинку, дозволить вирішити його проблеми та надасть імпульс для розвитку – управитель швидше досягне мети.
Однією із задач маркетингу є дослідження ринку. У випадку ринку управителів класичні маркетингові дослідження наразі не є аж такими ефективними. У цьому випадку аналіз інсайтів від співвласників будинків, представників органів місцевого самоврядування, опитування різного гатунку щодо задоволеності співвласників послугами їх управляючої компанії можуть коштувати значно менше, але принесуть більше користі й розуміння – як саме варто змінюватися, аби отримати більше клієнтів та не втратити існуючих. Це ж стосується моніторингу задоволеності власних клієнтів, співвласників будинків, яким управитель уже надає послуги: варто звітуватися перед співвласниками один раз на квартал або на пів року, поєднуючи звіти зі збором побажань.
Розширення бізнесу потребує залучення нових потенційних клієнтів, а також їх інформування про послуги та особливості сервісу управителя – адже це важлива складова PR, тобто Public Relations. Для цього варто створити “онлайн-представництво”, де буде зібрано ключову інформацію. Це може бути повноцінний сайт, простий і недорогий сайт-лендинг або сторінка в популярній соціальній мережі, найчастіше це Facebook. А краще, якщо дозволяє бюджет та ресурси – все разом, для досягнення максимального ефекту інформування.
Важливо зібрати та опублікувати позитивні відгуки співвласників про вашу діяльність та якість послуг, адже люди схильні довіряти більше сторонній думці про діяльність управителя, аніж лише позиції самого підприємця або компанії.
В інтернеті є чимало видань, які викладають основи маркетингу, які стануть вам у нагоді насампочатку. Варто приділити якийсь час принаймні поверховому їх вивченню та впровадженню у практику, якщо ваше підприємство наразі невеличке, або ви лише думаєте про розширення діяльності. Крупним управляючим компаніям варто мати в штаті маркетолога та PR-менеджера зі знаннями соціальних мереж – адже с таким “комплектом” ви будете конкурентоспроможні на цьому новому ринку. В будь-якому разі, зовсім забувати про маркетингові інструменти – це невиправдана розкіш за умов становлення ринку, а озброєний знаннями та навичками управитель – це підприємець майбутнього, якому неодмінно все вдасться.