Якщо ви вирішили створити власний бізнес та надавати послуги у сфері управління житлом, варто одразу визначитися, яким саме чином ви плануєте організувати свою роботу та ретельно розібратися в тому, як треба будувати відносини з найманим персоналом та підрядниками.
Управитель може забезпечувати потреби співвласників, наймаючи до свого штату спеціалістів, знання, вміння та навички яких дозволять зутримувати багатоквартирний будинок у належному стані. В такому разі між управителем та цими спеціалістами буде укладено трудові договори у порядку, передбаченому Кодексом законів про працю України та іншими законодавчими актами, які регулюють трудові відносини. Це ж твердження стосується й ОСББ, тому радимо головам правлінь об’єднань співвласників також уважно прочитати цю статтю.
Якщо ви не готові залучати всіх спеціалістів у свій штат, можете обрати інший варіант: частину спеціалістів, робота яких необхідна постійно, найняти у штат, а частину – залучати за необхідності на підставі договору цивільного-правового характеру.
Незалежно від того, який з цих варіантів ви оберете, для нормальної та безпроблемної подальшої роботи слід розуміти різницю між трудовим договором та договором цивільно-правового характеру (надалі – договір ЦПХ).
Розглянемо 9 ключових відмінностей між трудовим договором та договором ЦПХ:
- Відносини за трудовим договором регулюються нормами трудового законодавства України, відносини за договором ЦПХ – нормами Цивільного та/або Господарського кодексів.
- Відносини за трудовим договором завжди орієнтовані на процес виконання роботи, тобто працівник повинен кожен робочий день приходити на роботу та виконувати визначені посадові обов’язки. Договір ЦПХ завжди орієнтований на досягнення результату, саме тому договори ЦПХ переважно короткострокові.
- Для оформлення відносин за трудовим договором необхідно отримати заяву від працівника про його бажання зайняти відповідну посаду, після цього до моменту прийняття працівника на роботу необхідно повідомити органи ДФС про те, що з визначеної дати людина приступає до роботи. Далі управитель або голова правління ОСББ повинен видати наказ про прийняття працівника на роботу, оформити з ним трудовий договір та отримати його трудову книжку. Натомість для оформлення відносин за договором ЦПХ необхідно укласти лише договір, який відмінний від трудового договору, та кожен місяць підписувати акти прийому-передачі виконаних робіт/наданих послуг.
- За трудовим договором ви повинні забезпечити працівникові всі умови для виконання роботи, у тому числі – знаряддя та засоби для виконання його обов’язків. За договором ЦПХ підрядник виконує поставлені завдання за рахунок використання власних ресурсів.
- За трудовим договором працівник має виконувати роботу особисто. За договором ЦПХ підрядник має право передоручити виконання замовлення третій особі.
- За трудовим договором оплата праці має бути у розмірі, не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати. За договором ЦПХ ціна договору встановлюється за згодою сторін та не має прив’язки до будь-яких законодавчих нормативів.
- За трудовим договором роботодавець (управитель) має забезпечувати працівникові всі соціальні гарантії – лікарняні, відпустки тощо. За договором ЦПХ соціальні гарантії відсутні.
- За трудовим договором працівник може бути притягнений до дисциплінарної та обмеженої матеріальної відповідальності. За договором ЦПХ підрядник несе повну матеріальну відповідальність.
- За трудовим договором не може бути встановлено ніяких штрафних санкцій до працівника. За договором ЦПХ сторони мають право погодити розмір та порядок сплати штрафних санкцій за невиконання або порушення умов договору.
Таким чином, трудовий договір та договір ЦПХ мають суттєві відмінності, про які варто пам’ятати при організації договірних відносин. Не варто намагатися приховати за рахунок договору ЦПХ фактичні трудові відносини. У такому випадку ви наражаєте себе на небезпеку сплати суттєвого штрафу. Пам’ятайте про вимоги законодавства – і вам вдасться організувати дійсно ефективну роботу з утримання багатоквартирного будинку.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом