Головна Управління житлом Фінансові питання

Типи боржників у багатоквартирному будинку: як голові правління ОСББ та управителю порозумітися з кожним?

Цей матеріал ми підготували, спираючись на запис стрім-семінару “ОСББ та боржники: як організувати платіжну дисципліну в будинку, щоб уникнути судів“. Його провів на сторінці Управбуд у Facebook старший експерт Офісу підтримки реформ при Мінрегіоні, засновник Школи ОСББ, депутат Броварської міської ради Андрій Саук. Тож це – свого роду злегка структуроване інтерв’ю, засноване на відповідях Андрія на запитання наших підписників, і саме тому ми даємо його від першої особи.

Ви читаєте перший матеріал з-поміж цілої низки корисних статей, підготовлених на основі наших стрім-семінарів. Але ви можете не чекати на них, а вже зараз переглянути самі відео на сторінці Управбуд

Три типи боржників у багатоквартирному будинку 

Передовсім скажу, що в мене в будинку немає жодного боржника, з яким би ми не домовились або про повне погашення боргів, або про реструктуризацію. При цьому не було жодного суду. Секрет у тому, щоб знайти підхід до кожного типу боржників, виходячи з причин того, чому саме вони не платять. 

Ми розрізняємо три типи боржників: 

  • Перший тип – люди, які можуть платити, але не хочуть. 
  • Другий тип – люди, які хочуть платити, але не можуть. 
  • Третій тип – це люди, які і не можуть платити, і при цьому ще й не хочуть. 

Як працювати з людьми, які можуть платити, але не хочуть? 

Ці люди мають достатньо грошей, але не вірять, що їх можуть якось покарати за те, що вони не платять за користування спільною сумісною власністю. Вони вважають, що можуть творити все, що завгодно, і за це їм нічого не буде. І водночас вони не розуміють або не хочуть розуміти, що через відсутність їхніх внесків у будинок він значно гірше утримується й занепадає.

Часто серед таких людей бувають бізнесмени – люди, які сподіваються лише на свої сили, в них немає патерналізму, але є індивідуалізм, може тому вони й не звертають належної уваги на колективну власність. Також до них можна віднести чиновників та депутатів різного рангу. Такі люди часто відчувають  зверхність, а борги за утримання будинку для них – це копійки, низькі маленькі справи, які їх не стосуються. 

З цими людьми треба говорити, їм треба пояснювати, чому їм необхідно погашати заборгованість. 

Часто такі люди не платять іще й тому, що просто не знають за що. Ви можете їм сказати наступне: “Ти не хочеш платити? Окей, не проблема. Тоді не користуйся ліфтом, адже ти за нього не платиш. Ходи пішки, а оскільки ти й за прибирання сходів не платиш – то будь добрий, прибирай якусь частину з них. І сміття не винось у баки, оскільки ти не платиш за його вивіз. Ти ж розумієш, що якщо ти всім цим користуєшся, але не платиш – то за тебе платять інші. І це трохи нагадує крадіжку…Але говорити все це потрібно спокійно, беземоційно, інформативно. Без претензії. Бо люди самі, може, лише з ваших слів дізнаються, за що саме вони мали би платити, але не платять. 

Як працювати з людьми, які хотіли би, але не можуть заплатити? 

Друга група людей – які хочуть, але не можуть платити – часто мають на це дуже вагомі причини. Наприклад – вони втратили роботу, що особливо актуально зараз, у карантинні та кризові часи, коли люди масово втрачають роботу, або їх відправляють у відпустку за свій рахунок. 

У вас є абсолютно законний спосіб запропонувати таким людям відпрацювати їхній внесок в ОСББ, якщо вони не можуть зробити цей внесок грошима. В ОСББ, у багатоквартирному будинку, як ви й самі знаєте, є купа роботи, яку варто робити. Запропонуйте їм чітку частину такої роботи. 

Мабуть ви здивуєтеся, але побачите самі, що часто люди вважають, що робота в сфері ЖКГ чомусь нижча їхньої гідності. Є такий стереотип. І вони будуть готові радше десь позичати гроші, ніж відпрацьовувати їхній внесок. Принаймні в моєму випадку завжди було саме так.

Іще таким людям варто пояснювати схему накопичення їхнього боргу. Говорити просто: “Так, ми розуміємо, ти втратив роботу. Але твій борг тільки зростатиме в подальшому – якщо зараз ти винен 300 гривень, то за квартал будеш винен 1200. Ти ці гроші хіба зможеш дістати легше, ніж зараз значно меншу суму? Тому краще плати скільки можеш зараз, або відпрацьовуй, аніж накопичуй борги.” 

До таких людей, як і до всіх співвласників, варто ставитися по-хорошому, демонструвати їм своє позитивне ставлення. І вони розумітимуть, що ви – не загроза для них, а партнер у справі розвитку будинку. І тому коли прийде час і з’явиться можливість повертати борги – цілком можливо, що вони передовсім згадають не травматичний досвід, а навпаки – позитивний. І повернуть кошти саме вам.    

Як працювати з людьми, які не можуть і не хочуть платити? 

Третя група людей, мабуть, найважча. Зазвичай такі люди опустилися на соціальне дно. Це або люди, які стали алкоголіками чи наркоманами і їм з цієї причини абсолютно все одно на борги. Або люди, які повністю втратили мотивацію в житті, пливуть за течією й не турбуються взагалі про будь-який розвиток, махнули на себе рукою, до того ж на них махнуло рукою суспільство. Такі люди є практично у кожному будинку.

Їм також варто давати можливість якось відпрацьовувати борг, і при цьому – всіляко показувати, наскільки їхня праця важлива. Якщо у них щось добре виходить – неодмінно їм про це говорити. Оскільки таким людям дуже часто не вистачає в житті саме мотивації.

Цих людей можна витягувати із їхньої вкрай важкої психологічної ситуації, але з ними потрібно довго працювати. Залучати до цього якихось соціальних працівників, спеціалістів. Давати гроші за їхню роботу, хоча би мінімальні – але в жодному разі не давати алкоголю. І ці люди насправді ще можуть стати повноцінними членами суспільства. Варто в них вірити – і вони ще зможуть повірити самі в себе. А для вас це буде іще одна дуже добра справа, за яку ви самі себе цінуватимете.

Схожі статті