Історії успіху Місцеві програми фінансування Управління житлом

Суми у квитанціях зменшилися вдвічі: як в ОСББ «Соломія-2016» утеплили будинок і що з цього отримали

У Дрогобичі в межах програми «Енергодім» від Фонду енергоефективності утеплили п’ятиповерхівку ОСББ «Соломія-2016». Тепер у квартирах мешканців будинку №34 набагато тепліше, а рахунки у квитанціях майже на половину менші. Голова правління ОСББ «Соломія-2016» Надія Качмар розповіла Дрогобич.City про те, що їх спонукало взяти участь у програмі та що було найважчим під час її реалізації.

Треба вкласти гроші, щоб краще жити

На участь у проєкті «Енергодім» ОСББ «Соломія-2016» на вул. Грушевського подало заявку у 2020 році. Голова правління Надія Качмар розповідає, що вона не вперше бере участь у схожих програмах. Раніше з її ініціативи в іншому будинку ОСББ міняли вікна, у ще одному – водопостачання.

“Найважчим був перший крок – зробити так, щоб люди погодилися взяти участь у програмі. Потрібно було переконати їх, що їм це потрібно. Молодь та люди середнього віку погодились практично зразу. А от старшим людям, пенсіонерам було складно пояснити, що треба вкласти гроші, щоб краще жити. Але у нас є досвід минулих програм, люди бачать, що це працює, і за внесок від кожного з мешканців можна отримати результат”, – розповідає Надія Качмар.

Довелося шукати іншого підрядника

Ремонтні роботи тривали майже рік – з вересня 2022 року до липня 2023 року. Роботи виконувала підрядна організація ТОВ “ГРЕЙНПЛАСТ-ФАСАД”. Але оформлення документів тривало набагато довше, каже пані Надія. І це один з найважчих етапів – треба зробити все правильно, щоб почати сам ремонт. Не обійшлося без прецедентів, зокрема, і з підрядником. Їх було двоє.

“Спочатку обрали іншого підрядника. У нас було все готове і ми хотіли взяти кредит, щоб оплатити свою частку. Та у банку була умова, щоб підрядник спочатку почав роботи, а гроші будуть потім. Але підрядник довго не починав робіт. Через це ми втратили гроші, бо довелося обирати іншого, переробляти документи. Та цього разу все вдалося, цей підрядник почав роботи одразу, ми йому заплатили кошти через пів року”, – ділиться спогадами Надія Качмар.

Однак кредит, щоб оплатити свою частку за програмою, так і не взяли. Гроші збирали з усіх квартир у будинку. Мешканці трикімнатних квартир платили приблизно 38 тис грн з квартири. Двокімнатних – до 29 тис грн. А власники однокімнатних помешкань мали вкласти орієнтовно по 19 тис грн. У сумі вклали 1,37 млн грн. Загальна вартість робіт становила 6,85 млн грн.

“Хтось мав заощадження, хтось позичив у друзів чи родичів, хтось взяв кредит на себе. Так і зібрали”, – каже Надія Качмар.

Квартири стали вдвічі дорожчими

Результатом утеплення мешканці будинку задоволені, каже голова ОСББ. У квартирах стало набагато тепліше, опалення вмикають на мінімум.

“До нового року у зимовий період мешканці опалення не вмикали. У них батареї скручені на мінімум. Якщо раніше люди ставили їх на позначку 50, то тепер 36 достатньо, щоб у квартирі було тепло”, – розповідає Надія Качмар.

Через те, що опалення у будинку майже не вмикають, зменшились рахунки у квитанціях за газ. Наприклад, якщо у сезоні за опалення взимку платили 3,5-4 тис грн в місяць, то тепер у платіжках суми вдвічі менші – максимум 2 тис грн. Є економія й у квитанціях за світло, бо раніше грілися обігрівачами, а тепер їх не вмикають.

“Була у нас така цікава ситуація – один зі співвласників ОСББ купив у будинку однокімнатну квартиру за 17 тис дол. А після утеплення він продав її за 30 тис дол! Тепер за ті кошти він може купити собі двокімнатну. А вклав у програму утеплення 18 тис грн”, – говорить голова ОСББ.

Планують утеплити ще один будинок

Пані Надія зауважує, що пропонувала взяти участь у цій програмі жителям усіх будинків у ОСББ, але тоді зголосився лише будинок №34. А зараз хочуть й інші.

“Тому ми плануємо утеплити ще один будинок, вже за міською програмою “Тепла оселя”. Звичайно, це важко, тим паче, що завжди є люди, які вставляють палиці в колеса. Через цю програму було багато переживань. Але коли люди хочуть жити краще, то вони допомагають один одному реалізовувати задумане”, – каже Надія Качмар.

ОСББ «Соломія-2016» є одним із трьох об’єднань, які подалися на участь у програмі «Енергодім». Першими, у травні 2023 року, завершили роботи в ОСББ «Перлина» на вул. Бориславській у Дрогобичі. Будинок на вул. Грушевського утеплили другим. Ще тривають роботи в ОСББ “Павлін” на вулиці Січових Стрільців у Стебнику.

Схожі статті