ХІІ Всеукраїнських Форум ОСББ відбувся в 2021 році в змішаному форматі, що поєднував офлайн та онлайн частини. Форум ОСББ тривав 2 дні та зосередився навколо кількох сесій, що включали по 2-3 панельні дискусії. Управбуд підготував низку публікацій, присвячених доповідям спікерів у секції “Управління та енергомодернізація житлового сектору: 10 років розвитку”, що стала одною з найцікавіших у ході Форуму.
Першою представляємо вашій увазі доповідь керівниці проєкту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» Вікторії Тетьори, яка звернулася до проблематики розвитку руху ОСББ та реформи управління будинками, що відбулися за останні 10 років в Україні. Традиційно для Управбуду, ми подаємо інформацію від першої особи, однак радимо пам’ятати, що опублікований матеріал – не стаття, а саме доповідь.
Житлова реформа в Україні іще не завершена, тому є чимало викликів у цій сфері. Але я дозволю собі внести декілька крапель оптимізму дискусію довкола цих викликів, і повернути нас на десять років назад, зосередивши увагу на декількох позитивних зрушеннях, які відбулися за цей час.
10 років досягнень: що змінилося в житловому секторі?
По-перше, сьогодні ми маємо можливість реалізувати право власності у багатоквартирному будинку, чого не існувало десять років тому. На сьогодні ми маємо близько 35 тисяч ОСББ та понад 1,5 тисячі сертифікованих управителів, які можуть і співпрацюють ефективно, що є великим позитивом для ринку.
По-друге, ОСББ сьогодні мають можливість залучати фінанси для модернізації своїх будинків, чого також не було ще декілька років тому. Джерела цього фінансування є різні: або від самих співвласників, або кредити від банків, або муніципальні, чи державні, чи грантові програми.
Ми також отримали можливість повного обліку того, що споживає будинок, і тим самим отримали контроль над цим споживанням, ми можемо контролювати всі енергоресурси, що споживає будинок сьогодні.
Також ми можемо покращити комфорт та вигляд при модернізації будинку, і при цьому можемо зменшити щомісячні платіжки і таким чином принести позитивні результати і для нашого будинку, і для довкілля в цілому.
Реформа, яка перезапустилася в 2015 році, мала справді революційне значення для нас, як співвласників, для нашого житла і для міст, у яких ми живемо. Звичайно, допоки останній будинок не обере форму власності в Україні, ми не можемо вважати, що реформа власності є завершеною. Але все ж таки при цьому для вас сьогодні на ринку управління житлом існують та відкриваються нові можливості для співпраці. Я впевнена, що поштовх, який дала реформа, не буде припинятися, а буде продовжуватися та набиратиме обертів.
Конкурентний ринок житлових послуг виник та розвинувся не сам по собі
Якщо говорити про розвиток ринку, то завдяки всім цим досягненням було створено конкурентний ринок житлових послух для багатоквартирних будинків. Критичною точкою цього розвитку ми вважаємо зміну філософії керівників ОСББ, а саме перехід від волонтерської чи громадської діяльності до створення власного бізнесу.
Управління будинками є досить складною справою, яка вимагає і надмірних зусиль, і неабияких навичок в управлінні ресурсами, процесами, людьми. Усю цю діяльність впроваджувати в якості хобі, мабуть, дуже складно. Коли ж це оплачується, то ставлення людини до якості послуг буде зовсім іншим.
Важливим тут є доступ до навчання та підвищення професійної кваліфікації. Лише нашим проєктом за останні три роки було проведено низку бізнес-шкіл, а також різноманітних навчальних програм, у яких брали участь понад 6,5 тисяч учасників.
Виклики, з якими необхідно працювати: пандемія й гендерне питання
Якщо ще 10 років тому недосконалість законодавства становила чи не найголовнішу перепону для розвитку ринку житлових послуг, то сьогодні ми стикаємось з іншими новими перепонами й викликами. Одним із таких викликів є економічний спад, викликаний пандемією, який має негативні наслідки для життя людей.
Як і кожна інша, нинішня криза, більш позначається на вразливих категоріях населення: жінках, дітях, людях похилого віку, людях з хворобами. Ми чудово знаємо, що все ж у нашій державі жінка залишається вразливою категорією. Ми вважаємо, що розвиток системи управління може стати рушійною силою чи навіть державною програмою чи політикою, яка змінила би баланс можливостей саме для жінок.
Саме тому наш проєкт багато уваги приділяв саме співпраці з жінками, у нас було досить багато навчальних програм, направлених на авдиторію з жінок. За останні 3 роки більше 4 тис. жінок відвідало ці програми, і у вас також є можливість це прослухати й надихнутися успішними прикладами цих жінок.
Перспективи: що чекає на ринок управління житлом – залежить від нас
Нас усіх, звичайно, хвилює, як далі буде розвиватися сфера управління житлом. І ми впевнені, що цей розвиток має йти по шляху підвищення професіоналізму, зміцнення, підвищення синергії між ОСББ і управителями і підвищення стандартів якості послуг.
Сьогодні спільнота ОСББ, яка безумовно є частиною ринку послуг управління, має величезний потенціал для розвитку цієї сфери. Але один у полі не воїн, і ми вважаємо, що майбутнє сфери управління все ж таки лежить у співпраці й об’єднанні в професійні асоціації, які спрямовані на формування управителів нової генерації, які бачать перспективу в темі модернізації, розуміють необхідність у співпраці з ОСББ, багато з яких виросли з ОСББ.
У нас є універсальний інструмент, який усе ж добре працює й допоможе нам подолати дуже багато викликів у сфері управління житлом. Інструмент, який може вирішити питання застарілого житлового фонду, проблему дорожчання енергоресурсів, проблему величезних викидів вуглекислого газу житловими будинками. Інструмент, який може допомогти створити нові робочі місця для людей, які постраждали під час пандемії. Це інструмент – проєкт комплексної термомодернізації будинків. Це стратегія виграшу і для співвласників, і для управителів, і для інших дотичних галузей економіки.
На завершення хочу зазначити, що всі ці зрушення, які я згадала, не відбулися за один день. Але Україна в цьому не є унікальною. Такі системні трансформації займають дуже багато часу і в інших країнах.
Також хочу зазначити, що всі ці зрушення не відбулися би без величезних зусиль кожного з вас. Тому, користуючись нагодою, від імені всієї команди проєкту IFC “Енергоефективність у житловому секторі України”, сказати вам велике дякую за співпрацю, за ваш позитив, терплячість, а також за рішучість у подоланні будь-яких бар’єрів з якими стикались, стикаємось та, на жаль, будемо стикатись у майбутньому. Я хочу побажати вам успіху в подальшій реалізації житлової реформи в Україні.
На ілюстрації – кадр із онлайн-доповіді Вікторії Тетьори