Головна Управління житлом

“Після початку повномасштабного вторгнення АМУЖН сконцентувалася на підтримці своїх членів”, – В.Бригілевич

У час воєнного стану багатоквартирні будинки отримують достатньо багато технічних викликів, і управління будинком стає досить складним. Спільнота “Управбуд” підтримує асоціації та громадські організації у сфері управління житлом, які в час кризи не зійшли з колії. Перед ними були стратегічні плани, вони збиралися працювати у мирний час — але війна принесла нові виклики і новий досвід у реалізації проєктів і програм підтримки ОСББ та управлінських компаній, технічних, фінансових, бухгалтерських, юридичних напрямків, а також напрямків організаційного характеру. 

Про свої напрацювання розповів Управбуду Володимир Бригілевич, голова Експертно-консультаційної ради “Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю”, одним із напрямків діяльності якої є підтримка розвитку організацій — навіть у складний час. 

Пане Володимире, “АМУЖН” працює над багатьма проєктами, зокрема створила три центри технічної підтримки бізнесу у сфері управління житлом. Що допомагає “Асоціації”, її членам та раді правління працювати в такий кризовий час?

В.Б.: Наша асоціація нараховує близько шістдесяти членів, вони різні та мають різні сфери дій: це голови ОСББ, голови асоціацій ОСББ, ФОПи-менеджери, які займаються обслуговуванням будинків і наданням послуг, ліцензовані управителі — тож можна вважати, що в “Асоціації” представлений цілий зріз учасників ринку управління багатоквартирних будинків. Основна ціль нашої “Асоціації” — підтримка й розвиток конкурентного ринку управління житлом. 

Кілька років тому ми створили НКЦ — навчально-консультаційний центр, де ми надаємо правову, організаційну та фінансово-економічну допомогу. Коли ми створювали НКЦ, ринок потребував проєктних менеджерів для розгортання в багатоквартирних будинках проєкту від Фонду енергоефективності. Близько 20 членів “Асоціації” стали проєктними менеджерами, досить активно працювали над енергоефективністю своїх будинків — наприклад, проводили термомодернізацію. 

Із початком повномасштабного вторгнення робота в цьому напрямку трансформувалася, як і робота самого Фонду енергоефективності. “Асоціація” після цього більше сконцентрувалася на підтримці своїх членів. Ця тема завжди була актуальною, але на початках у нас не було можливості її реалізувати. Ідея створення Центру технічної підтримки членів “Асоціації” у сфері управління житлом була нашим давнім задумом, яким ми пробували займатися. 

Серед членів нашої “Асоціації” — і голови ОСББ, і ФОПи-управителі, які мають досить обмежену, незначну технічну базу, щоб реалізовувати всі завдання; тільки невелика кількість членів “Асоціації” мала створену аварійну службу й достатні технічні засоби, аби виконувати всі завдання та протидіяти усім викликам, які постають перед управителем щодо технічного обслуговування мереж і самого будинку. 

Звичайно, ідея створити такий центр технічної підтримки була реалізована: ми опрацювали проєкт, чим завдячуємо зокрема ПРООН і Міжнародній фінансовій корпорації, які підтримували нашу ідею та наш рух у цьому напрямку. На початках ми провели опитування членів “Асоціації” щодо того, які є найбільші проблеми і які напрямки мав би закривати й обслуговувати Центр. 

Під час планування роботи Центру ми вибрали три напрямки: сконцентрувалися на аварійній профілактиці систем водопостачання, моніторингу ремонту електричних мереж, а також промивці і профілактиці мереж теплопостачання. Для цих трьох напрямків ми опрацювали підбір технологічного обладнання, яке буде необхідне для роботи Центру, а скориставшись можливістю в рамках проєкту ПРООН, створили у межах Центру три дільниці в Івано-Франківській та Львівській областях (на той час проєкт був обмежений географічно, хоча в “Асоціації” є члени і в Житомириській, і в Волиснькій, і в Хмельницькій області — навіть є декілька членів із Харківської, Сумської, Запорізької областей). 

У рамках проєкту ПРООН ми змогли здійснити закупівлю обладнання, що є найбільш важливим для організацій такого типу, як Центр технічної підтримки. За цими трьома технологічними напрямками ми підібрали та закупили обладнання, тож зараз на кожній дільниці є відповідне устаткування, цей напрям нам вдалося досить гарно опрацювати. Наступне, що ми закладали в проєкті та в роботі Центру, — залучення релокованого бізнесу внутрішньо переміщених осіб до роботи в Центрі. 

У нас було багато переселенців іще з 2014-го року, а в 2022 році стало ще більше людей, які переїхали з окупованих територій чи з територій, які перебували в зоні бойових дій. Це були люди з фаховою підготовкою, вони мали досвід роботи в житлово-комунальній сфері, і деякі члени “Асоціації” залучали їх до роботи. Ми навчали цих людей, провели для них підготовку  на базі нашої навчальної програми, а також провели навчання щодо діяльності ФОПів, курси загальної тематики щодо юридичної та фінансово-економічної діяльності, технічної підготовки, аби люди могли працювати з цим обладнанням як ФОПи й відповідно надавати послуги. 

Ідея діяльності Центру, звичайно, досить проста: Центр надає послуги насамперед членам “Асоціації”, і передбачається, що вони отримуватимуть ці послуги за цінами, суттєво нижчими від ринкових, тому що це обладнання “Асоціації”. Наш Центр технічної підтримки має сайт, де є інформація про дільниці (ми маємо дві дільниці у Львові: одну на Сихові, на базі МЖК-1, де розміщене обладнання і ФОПи, які орендують обладнання в “Асоціації”, працюють із ним — і другу на вулиці Окружній, цю дільницю також підтримують члени “Асоціації”. Львівськими дільницями керує Михайло Васюта, але тепер, коли він на фронті, цим займається його головний інженер. 

Третю дільницю ми маємо  в місті Долині на базі нашого активного члена “Асоціації” ТзОВ “Нова Долина”, цією дільницею керує Петро Корбут). Ми вже підписали певні договори з ОСББ, компаніями-управителями й ФОПами, цей процес уже налагоджується, тож ми будемо поступово систематизувати роботу. Робота цих центрів передбачена в плановому режимі, коли замовляють аварійні чи профілактичні роботи. Для переміщення обладнання для роботи з каналізаціями й опалювальними системами ми передбачили причіп, на якому обладнання можна перемістити до будинку, який потребує обслуговування чи надання відповідних послуг.

Є люди, які не долучаються до проєкту з підтримки проєктного менеджменту, бо вважають, що він передбачений тільки для “колег” і “знайомих”. Наскільки доступно професійній асоціації брати участь у проєктах технічного розвитку? Чи складно це, пане Володимире?

В.Б.: Питання водночас просте і складне. Пошук тематики для проєкту, а відтак створення цього проєкту і його реалізація, звичайно, вимагають досить великих зусиль — насамперед, потрібно знайти ґрантодавця чи фонди, які будуть готові підтримати той чи інший напрямок. Треба розуміти, що робота спеціалізованих асоціацій — це досить вузька тематика. 

Ми добре пам’ятаємо часи, коли фонд “Відродження” та Міжнародна фінансова корпорація сприяли створенню руху ОСББ та його діяльності, але на початках там не йшлося про технічну підтримку, організаційно-інституційний розвиток. Проєкти з технічної підтримки — це досить вузька сфера, і конкурси, які дозволяють залучити кошти для закупівлі обладнання та інших важливих технічних речей, трапляються рідко. 

Тому тут потрібен хороший досвід роботи: ми довго йшли до цього проєкту, реалізувавши перед тим багато так званих “м’яких” проєктів — тобто тренінгів, навчань, стаді-турів (навчальних поїздок до Польщі та Німеччини). Навчання управителів, підготовка до сертифікації — це був наш бекґраунд, ми довго працювали над цією тематикою. Це наш перший “твердий” проєкт, який дав нам можливість закупити обладання й організувати відповдний Центр, його дільниці та можливість надання технічного обслуговування.  

Де-факто, це можна вважати прототипом аварійно-технічної служби нашої “Асоціації”. На подальшу перспективу ми дивилися з можливості географічного розширення бодай на найближчі області, ми будемо думати про створення центрів технічної підтримки у тих областях, де концентрація наших членів є вищою. Усе це упирається у фінансові можливості: підтримка діяльності дільниці вимагає і організаційних, і фінансових затрат “Асоціації”. 

Проте ми розраховуємо на те, що три наші дільниці будуть самоокупними й підтримуватимуть роботу “Асоціації” за рахунок збільшення кількості її членів, адже люди захочуть вступити до нас, аби отримувати послуги на пільгових умовах.

Будь-який “твердий” проєкт потребує мультиплікації, і для нас дуже важливим є те, що станом на зараз є ряд донорів, які почали надавати технічну й технологічну підтримку — люди, які живуть в інших містах, зможуть подивитися на цю модель, адже вона відкрита, і про роботу Центру та його дільниць створена інформаційна платформа. Безумовно, це обладнання потребуватиме ремонту і планово-попереджувальних робіт, адже йдеться про техніку. Але разом із тим “Асоціація” показує, що вона може бути лідером у галузі управління багатоквартирними будинками і є ним, переходячи на практично-прикладну платформу з надання таких послуг. 

Розмову вела Ярослава Сорокопуд, гендерна експертка 

Схожі статті