Одна зі спеціалізацій ресурсу Управбуд – проведення стрім-інтерв’ю із управителями багатоквартирних будинків та амбітними головами правлінь ОСББ, які не лише успішно керують будинками, але й планують розширювати свою діяльність. Один із показових стрімів, які у нас відбулися цьогоріч – із Зоєю Трякіною, головою правління ОСББ “Гердан”. Це об’єднання було створено в пробленому будинку, однак зуміло здолати чимало перешкод завдяки наполегливості пані Зої та співвласників. Про подробиці цього – читайте у першій частині інтерв’ю.
Про початок роботи на посаді голови ОСББ
Фактично в цей будинок, за який зараз йде мова, я поселилася одною з перших. Усе тут відбувалося на моїх очах. Коли забудовник хотів передати нас якомусь управителю, серце мені настільки боліло, що я той будинок сама після ремонту вимила ще з однією сусідкою, з якою ми заселилися перші.
Потім я познайомилася зі всіма власниками, адже хотіла знати думку кожного. Поки ОСББ створилось, я вже знала хто що думає і чим дихає. Ми почали з людьми говорити про створення ОСББ і так почали згуртовуватись. Люди підтримали нас. На той момент було всього 24 квартири й 6 комерційних приміщень, які тоді ще навіть не були всі проданими, адже лише у 2014 році ми почали отримувати свідоцтва на право власності.
Так, наприкінці у 2014-го ми і підняли питання про створення свого ОСББ. Досить довго обирали назву й хотіли щось таке незвичайне, красиве, щоб було українським, і зупинились на назві нашого національного намиста «гердан».
Створити ОСББ в будинку, де є 24 квартири і 6 комерційних приміщень було неважко. Оскільки люди вже рік прожили в будинку до створення ОСББ, то ми і бачили всі недоліки, які були у будинку, що залишив забудовник. Ми були готові до того, що як тільки ми створимо ОСББ, і буде затвердженим кошторис на утримання будинку, ми почнемо одразу ці недоліки виправляти. І тому з першого дня ми оперативно почали збирати кошти для виправлення цих недоліків у будинку.
Перше, що нам не сподобалось – це водомірний вузол. Будинок був ще збудований у 2008 році, а тому в 2015 році всі з’єднання водомірного вузла були іржавими, оскільки в підвалі була сирість і не було ніякої вентиляції. Тому ми одразу взялися оперативно до роботи: що можна було, те відразу і виправляли.
Про стосунки зі співвласниками
Я знаю кожного співвласника у будинку. Чи Ви вірите, що коли я зараз виходжу на прибудинкову, то мені ніхто не збреше, коли я питаю «Хто Ви такі і куди йдете, бо Ви в нас не проживаєте?», адже я всіх власників знаю в лице.
Але, знаєте, це ж новобудови і, здається дуже багато квартир в оренду, тому я і стараюсь вести розмову з квартирантами: пояснювати їм, які в нас правила проживання, і якщо вони їх будуть не дотримуватися, то ми будемо зв’язуватися зі співвласниками і вирішувати цю проблему. Тому всі квартиранти мене також знають.
Я стараюсь, аби був порядок і аби всі дотримувались вимог та правил, які затверджені нашим ОСББ, аби була дисципліна.
Про дійсно проблемну новобудову, де створили ОСББ
Будинок збудувли у 2009 році, а у 2010-му я вже в ньому проживала. У ньому не було ні газу, ні води. Біля під’їзду був люк, з якого через весь під’їзд я протягала шланг до себе в квартиру, і так я брала воду до 2013 року. Аж у 2013-му нам під’єднали воду. Тобто це була велика проблема.
Квартиру ж опалювали електроенергією, яке подавав нам забудовник: ми сплачували йому кошти за світло, а він уже сплачував у Обленерго. Будинок дуже проблемно здавався: була одна єдина щитова на всі 3 будинки, які в подальшому будувалися біля нашого будинку. Наш будинок вже був збудований, а вони одночасно почали будувати 23 будинок і 21, який з’єднаний з нашим, і всі 3 будинки брали одночасно світло з однієї щитової. У нас навіть була пожежа, адже одна щитова не витримала такої напруги.
Також відбувалось будівництво 27 будинку від того ж забудовника. І коли ми створили ОСББ в нашому будинку, то воду подали мешканцям інших будинків, які вже купили квартири й могли заселитись. Але ця вода ще ніде не була зареєстрована, адже зробити це можна лише через дійсне ОСББ.
Про приєднання до ОСББ нових будинків
Так само Обленерго відмовилось подавати світло. Слава Богу, що їм запустили газ. І тоді всі власники із сусідніх будинків почали ходити за мною і просити, аби ми їх приєднали до себе. Чесно кажучи, було дуже важко й боязно, бо наше ОСББ було на 2050 м2, а це, рахуйте, ще 8000. Мої співвласники сказали: «Якщо Ви, Зоя Петрівна, готові і берете на себе відповідальність, то ми проголосуємо на загальних зборах про приєднання». І, бачите, я така жінка, що не змогла нікому відмовити, адже я розуміла цю проблему.
Провела одночасно в кожному будинку збори, там обрали представників, потім зробили загальні збори всіх мешканців, представники висловили побажання про приєднання, і я їх усіх приєднала.
Щодо форми приєднання, то я звернулася у реєстраційну палату, і вони мені сказали, що можна всі будинки приєднати до дійсного ОСББ. Оскільки в нас був загальний завід води і каналізації, що нас і об’єднувало, ми мали право об’єднатися. І тоді, як би важко не було, ми об’єдналися і створили одне велике ОСББ у 10 055 м2 на 147 квартир разом із нежитловими приміщеннями.
Про те, що було зроблено в будинку за 5 років
Ми багато чого зробили в будинку. Почали з дахів, адже практично у всіх будинках забудовник їх зробив неякісно: буквально в перший же рік, як тільки було створено ОСББ, почала обриватись бляха на дахах, а ми все відремонтувували.
Найбільшою проблемою було те, що забудовник не запустив ліфти ніде, окрім одного будинку. На Гаркуші 21 ліфт не запущено, на Гаркуші 27 – не запущено. Правда, я не можу сказати, що забудовник нам не допоміг, адже він частково нам допоміг із коштами, ліфт поставив, заплатив за його установку, а ось вже запуск ліфтів ми оплачували самі.
Також ми створили аварійно-ремонтний фонд. У нього в нас відкладалось обумовлені наперед суми, як у який місяць нам виходило. За ці кошти ми запустили ліфти у двох будинках: у 27 і у 21. На сьогодні в нас залишився ще 23 будинок, де 2 під’їзди – це 2 ліфти.
Але тут найбільша проблема, адже забудовник мало того, що не запустив ліфти, а ще й не заплатив підряднику за їхню установку, залишив нам 100 000 грн. боргу. Але ми вийшли і з тієї ситуації. Я з тим підрядником зв’язалася, який монтував ліфти, ми з ним уклали договір, що мешканці цей борг йому оплатять протягом 5-ти років.
Я звернулася до нашого мера. Він виділив нам значну суму допомоги на ці ліфти, яку ми маємо отримати після цього нового року, аби мені було трохи легше запустити ліфти, бо там нічого не було готове, усе було розкидане, побите і розкрадене.
Ми докупили всі запчастини, зробили ремонт. Один мешканець з нашого будинку своїми руками все зробив. Правда, ми йому заплатили, але не так, якщо б ми найняли якусь підрядну організацію, оскільки це було би дуже дорого.
Також цього року біля 27 будинку ми переробили повністю гідроізоляцію будинку разом із власником підвального комерційного приміщення: були розкопані рови вздовж будинку, утеплявся весь фундамент і були проведені труби так, аби всі стоки, які йдуть з будинку текли у ліновку.
Ми зробили нові люки. Уявляєте, біля будинку на 5 метрів була вся бруківка підірвана з двох боків. У нас зараз «прибудинкова лялічка»: все викладено, ми закрили прибудинкову з обох сторін, поставили ворота: з одного боку звичайні, а з іншого – на пульті. А ці ворота також дорогі. Але я вважаю, що це того варте, адже в нас зараз прибудинкова закрита.
Ми протягом року провели 2 «суботники», повирубували всі чагарники, посадили троянди, бузок, зробили розмітку для автомобілів, аби не хаотично паркувались і аби могла під’їхати швидка, тобто впорядкували стоянку.
Власники навіть погодилися на таке рішення, яке ми прийняли, хоч і не впевнена, чи воно законне, але суть полягає у тому, що власники, які мають авто і тримають його під під’їздом, сплачують певну суму коштів у ОСББ.
Це називається благодійним внеском кожного власника для благоустрою прибудинкової території. Небагато – 100 грн. Але я Вам скажу, що ми вже за тих 100 грн ми і біля другого будинку переклали бруківку. Бо забудовник поставив бруківку неякісну, а ми її вже переклали так, як ми хотіли.