Історії успіху

Успішні кейси розвитку бізнесу в управлінні житлом: про що говорили на Форумі ОСББ?

Управбуд продовжує висвітлювати ключові заходи ХІІ Всеукраїнського Форуму ОСББ. Він пройшов у змішаному форматі, що поєднував офлайн та онлайн частини. Форум ОСББ тривав 2 дні та зосередився навколо кількох сесій, що включали по 2-3 панельні дискусії. Управбуд підготував низку публікацій, присвячених доповідям спікерів у секції “Управління та енергомодернізація житлового сектору: 10 років розвитку”, що стала одною з найцікавіших у ході Форуму. 

Цього разу ми публікуємо матеріали панельної дискусії “Успішні кейси розвитку бізнесу в управлінні житлом”, що пройшла за участі Галини Джулай, заступниці голови міста Новояворівськ, Ганни Прокіпець, голови жіночої спілки «Жінки в управлінні БКБ», Петра Корбута, керівника управляючої компанії ТзОВ «Нова Долина», Галини Плебанської, голови УК «Молвінець» та Галини Мірзахмедової, голови правління ОСББ «Фавор». 

Галина Мірзахмедова на початку дискусії розповіла про свій досвід навчання у бізнес-школі Управбуда, що розпочалося у травні 202 року. “Під час навчання в мене дуже розширився кругозір: на управління БКБ можна дивитися як на бізнес-справу. 

Тому основним мотивом було те, що потрібно бачити можливості для впровадження свого бізнесу для розвитку в будь-якій ситуації. БКБ це найкращий ресурс для отримання додаткових споживачів, бо співвласників можна розглядати як споживачів послуг, наприклад сантехніка, електрика, кур’єрської доставки. Це один вигляд ресурсу. 

Також співвласників можна розглядати як підрядників для виконання якихось послуг: кулінарія чи пошиття одягу. Це дуже велика можливість для розширення свого бізнесу”, – зазначила голова правління ОСББ з Херсону. 

Також вона розповіла про наслідки навчання в бізнес-школі для неї особисто: “Коли я побачила, що голова ОСББ шукає собі заміну на 2 будинки, я відкликнулась, бо чим більше будинків, тим більше розширення свого власного бізнесу. Ці 2 будинки мали невеличкий конкурс, і один із них обрав мене. Так до мого першого будинку долучився другий. Потім я пройшла навчання ще на двох тренінгах – «Управління БКБ як власна справа» та «Лідерство жінок та підвищення кваліфікації БКБ». Ці всі проєкти реалізовувались при підтримці IFC. Тоді я побачила, що нестрашно управляти більш ніж одним будинком”, – розповіла вона.  

Наразі Галина Мірзахмедова управляє вже 5 будинками, і за тиждень має долучитися ще шостий. “Я зрозуміла, що це нестрашно, бо в мене є знання, як я можу розподіляти свій робочий час, як я можу делегувати свої повноваження, не маючи помічників. Тому зараз я можу сказати, що це все нескладно, якщо підійти грамотно. А моя мотивація була така: я хочу розвиватися, розширювати свої знання й можливості”, – зазначила вона. 

“Наступного року я хочу пройти навчання та отримати атестацію як управителя БКБ. Я хочу своєю справою займатися більш професійно. Окрім того, я зараз відкрила ФОП і надаю консультаційні послуги. Я уклала контракт на надання цих послуг і вже провела декілька тренінгів, на яких ділилася отриманими знаннями й власним досвідом”, – підсумувала Галина Мірзахмедова. 

 

У свою чергу Галина Плебанська розповіла, що коли стала головою правління ОСББ у двох будинках 7 років тому, їй це було дуже важко. “Була думка покинути все й займатись лише своєю основною працею – викладанням. Проте я зустріла на своєму шляху нині покійну пані Стефу Климко, і вона мене, як учитель з великої літери, завела до асоціації управителів АМУЖН. 

Це було надзвичайно: цікаві заходи, тренінги, підтримка. Там я зрозуміла, що є люди з тими самими проблемами, і отримала підтримку від своїх колег. При цій школі є також школа жіночого лідерства та менторства при програмі IFC. Ментором є пані Ярослава Сорокопут, і вона дає комунікації, підтримку. Наразі я маю в управлінні 5 будинків і на цьому не буду зупинятися”, – запевнила Галина Плебанська. 

Розповідаючи про знайомство з термомодернізацію багатоквартирних будинків, пані Галина зазначила, що довідалася про це від регіональної консультантки на Львівщині, Галини Когут. 

“Пані Галина приходила до нас на збори, у нас були зустрічі додаткові і в асоціації АМУЖН. І ми це все вивчали, пропрацьовували. З її допомогою подали першу заявку до Фонду енергоефективності на пакет А, отримали грант, виконали. 

За допомогою цього пакету ми встановили два ІТП, збалансували стояки, утеплили та замінили труби центрального опалення. Фактично, зараз ми самі програмуємо ІТП і вирішуємо, яка температура нам потрібна вдень чи вночі. Уже маємо економію 25%”, – розповіла Галина Плебанська. 

Однак на цьому співвласники будинку не зупинилися, адже енергоаудитори наполягали, що їм потрібно утеплити будинок із силікатної цегли. Пані Галина розповіла, що велику підтримку в своїй роботі отримала від Львівської міської ради, у вигляді дієвої програми співфінансування енергоефективних заходів. 

“На моєму першому будинку, за допомогою програми співфінансування ми зробили капітальний ремонт даху. Нам це обійшлося всього-на-всього у 20% від суми. Наступна робота була заміна ліфта. Минулого року вже в другому під’їзді ми замінили ліфт на турецький, повністю дзеркальний. Тут 90% дала міська рада, і 10% мешканці. У наступних будинках ми замінили мережі холодного водопостачання. Зараз ще в одному будинку ми маємо надію, що замінимо ліфт” – сказала на завершення виступу Галина Плебанська. 

Ганна Прокіпець, відповідаючи на запитання модераторки Ярослави Сорокопуд щодо переваг навчання для отримання практично нової професії менеджер-управитель багатоквартирними будинками, розповіла, що завдяки Проєкту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» отримала нові якісні знання, які допомогли їй у розбудові власної справи. 

“За ті роки, що проєкт працював в Україні, якщо скласти до купи всі ті школи, тренінги, навчання, то дійсно люди набули дуже цікавого й специфічного досвіду й знань. Є момент, який виявився тільки наприкінці. Коли ми почали проходити школу жіночого лідерства, і почалася програма менторства, як виявилося, саме цей напрямок мала можливість відвідати не така велика кількість людей, як заходи, що стосуються безпосередньо енергомодернізації. І як виявилося, вміння комунікувати й переконувати є не менш важливим ніж розібратися в системі утеплення, вміти рахувати вигоди”, – додала вона. 

Також Ганна Прокіпець розповіла про ще одну важливу сторінку допомоги Проєкту IFC – а саме в опануванні корисного інструменту для управителів – “Аудиту безпеки будинку і прибудинкової території”: 

“Це такий аспект нашої діяльності, який раніше ніколи не висвітлювався. Завдяки цьому ми подивилися на свої будинки зовсім іншими очима. Ми постійно переймаємося тим, у якому стані наші перебувають інженерні мережі чи фасад, але ми часом забуваємо, для кого ми це все робимо. 

Провівши аудит безпеки, ми зосередилися на тому, що в наших будинках проживають люди з різними потребами. Це і люди з обмеженими можливостями, і мамочки з маленькими дітьми, і самі діти, і підлітки. Кожні з цих категорій мають свої вимоги до комфорту. Ми озирнулися навколо й побачили ті небезпечні фактори, які є на прибудинковій території, у під’їздах. Аудит є досить цікавим і дієвим інструментом для набагато комфортнішого життя ваших жителів”, – наголосила Ганна Прокіпець. 

Петро Корбут, що є керівником компанії “Нова Долина”, зараз має в управлінні 169 будинків, і в 14 з них створено ОСББ. За 2 роки він розширив свою діяльність ще на 2 міста: крім Долини тепер це Вигода та Соснівка. 

Ми почали нашу діяльність із 2012 року, і це був консультаційний супровід ОСББ. Помаленьку ми брали ОСББ під управління. Коли в місті Долина оголосили конкурс, ми стали конкурентом тодішнього ЖЕКу. Успішно вигравши конкурс, у нас з’явився ресурс, бо багато будинків – багато можливостей і більше роботи” – розповів під час Форуму ОСББ Петро Корбут. 

Він зазначив, що навчання у Бізнес-школі Управбуда – це можливість, яку він отримав за підтримки проєкту IFC. “Це дозволило розширити світогляд. Розумієте, у маленькому місті нема куди розвиватись, я тут і так фактично монополіст. До мене телефонують керівники міста і запрошують взяти участь у конкурсах. Тому проєкт IFC дав мені впевненість і бажання розширюватися. 

Коли Фонд енергоефективності запроваждлив програму “Енергодім”, ми також вирішили спробувати себе тут. На сьогоднішній день у нас є 6 заявок на суму 27 млн. грн. Усі заявки ми подаємо на волонтерських засадах. Тому, надіємось, що в будинках усе буде добре, усе буде тепліше”, – розповів управитель. 

У свою чергу Галина Джулай зазначела, що кожна людина, ставши головою правління ОСББ чи управителем, хоче щось змінити в своїх будинках. “Ми хочемо кращого для наших співвласників. Я пам’ятаю себе багато років тому, коли стала головою правління ОСББ одного будинку в місті Новояворівську, недалечко від Львова, саме де я живу до сих пір. 

І справді, я хотіла все змінити, але не було в мене стільки знань, умінь, досвіду, щоб усе змінити. Треба було дуже багато вчитися. І, мабуть, першим моїм меседжем до вас є навчання. Треба не боятися і йти вчитися. Потрібно ділитися й брати досвід в інших голів ОСББ, управителей. Ніколи не стидайтесь запитати, навіть якщо думаєте, що це некоректно чи що ви не знаєте законодавства. Це буде успіх, повірте. 

Зараз Галина Джулай – перша заступниця міського голови новояворівської громади, очолює Асоціацію голів правління ОСББ у місті Новояворівську, адже у місті – одні багатоповерхівки. 

“У нас 30 тис. населення, і на даний час зі 117 будинків у 90 багатоповерхівках створено ОСББ. Ми бачимо порятунок старого житлового фонду саме в створенні ОСББ, бо на будинки потрібні гроші. 

А гроші можна взяти з різних програм і бюджетів, починаючи з місцевого, обласного та загальнодержавного бюджету. І якраз успіх також голів правління ОСББ, управителкй має бути в умінні працювати з органами місцевого самоврядування, різними інстанціями, і навчитися писати проєкти. Інакше старий житловий фонд врятувати не можна”, – запевнила вона.  

Галина Джулай розповіла, як 2-3 роки тому, коли запрацювала загальнодержавна програма Фонду енергоефективності “Перші ластівки”, вона – як голова правління ОСББ – термомодернізувала перший будинок у Новояворівську по “пакету Б”. 

“Утеплення фасаду, модернізація системи опалення, встановлення ІТП, заміна вікон на енергоефективні, встановлення ще одних дверей разом дало економію до 55-60% в опалювальний період. На даний час у Новояворівську ми модернізуємо 7 будинків по пакету Б. І от ми, міська влада разом із депутатським корпусом, вбачаємо порятунок наших БКБ саме в термомодернізації, бо це є і економія теплоносія і це є продовження експлуатаційного терміну багатоповерхівок.”

Також заступниця мера Новояворівська наголосила, що в Новояворівській громаді прийняли програму “Повне відшкодування банківських відсотків”. Тобто мешканці міста вже мають позику на термомодернізацію будинків під 0%. При цьому 10% для міста Новояворівська відшкодовує програма Львівської облради, а Новояворівська міська рада відшкодовує решту. “Людям найважче пояснити про оплату відсотків за кредитами, це багатьох демотивує. Тому важливими є програми допомоги органів місцевого самоврядування, що компенсують відсотки за позики на термомодернізацію”, – підвела підсумок Галина Джулай.

Схожі статті