Головна Історії успіху

Тетяна Афанасьєва: “У нас є чималий досвід працевлаштування переселенців в ОСББ”

Тетяна Афанасьєва — голова правління ОСББ “Львівський дворик”, управителька житловими будинками, менеджерка із супроводу проєктів для програми “Енергодім” розповіла Управбуду про те, як війна вплинула на роботу ОСББ та управителів, про працевлаштування та інтеграцію внутрішніх переселенців у ОСББ. Також ми говорили про роботу з боржниками та вирішення фінансових питань об’єднань співвласників.

Це — друга частина інтерв’ю із Тетяною Афанасьєвою, з першою частиною можна ознайомитися тут:  

Чому мешканці платять 7-8 грн з кв. м. за опалення при стандарті 28 грн? Секрет ефективної модернізації

Як війна вплинула на вашу роботу? Що змінилось у роботі ОСББ, якими ви опікуєтеся, та у вашій діяльності?

Коли почалася війна, тиждень-два у нас тривав період розгубленості. У цей час уся країна не працювала й ніхто не знав, що робити далі. Але система житлового господарства повинна працювати у будь-якому випадку. Багато мешканців поїхало зі своїх міст, до нас у Львів приїхало багато переселенців, які шукали житло і роботу, а ми старалися допомогти їм, дати можливість відчути себе в безпеці. 

Будинки мають обслуговуватись, і я з самого початку сказала, що ми не маємо права опускати руки й жаліти себе. Звичайно, є будинки, які тільки починали свою роботу й де не було достатньо коштів, але більшість будинків, які я веду, мають розрахований бюджет.

На загальних зборах я завжди розраховую кошторис у такому варіанті, щоб у нас був “загашник” — по всіх будинках у нас є резервний фонд на певний період часу, аби будинки могли функціонувати: щоб у них прибирали, вивозили сміття, не відключили електрику, щоби працювали ліфти тощо. 

Всі ці моменти були узгоджені, і в принципі ми були готові, щоби керівники працювали за свій рахунок і не отримували зарплату за той період часу, але все налагодилося. Львів — це тил, і у нас немає такої прикрої ситуації, як на Сході та Півдні України. Відповідно, ми не маємо права не робити цього — ми повинні сплачувати податки, виплачувати заробітну плату, давати людям роботу. 

Чи залучаєте ви до виконання робіт у будинках з ОСББ переселенців? 

У нас є чималий досвід працевлаштування переселенців в ОСББ. Ми залучаємо їх до різної діяльності. У мене у квартирі жили внутрішньо переміщені особи, а в моїй компанії, яка займається бухгалтерським супроводом діяльності ОСББ, працювала дівчина-переселенка. Вона допомагала сортувати папери, архівувати, друкувати квитанції, цим заробляючи гроші. 

Так само є дуже багато переселенців, які виконують будівельні роботи. Хороших майстрів не завжди можна знайти для дрібних будівельних робіт, адже вони займаються великими об’єктами — тепер у нас є люди, які приїжджають і кажуть: “Я вмію те-то і те-то”, і ми залучаємо їх до роботи. Люди інтегруються в життя громади, отримують зайнятість. Кожен, хто хоче знайти роботу, неодмінно її знайде — а ми допомагаємо переселенцям у цьому. 

Чи є у вас інша взаємодія з переселенцями, крім залучення їх до роботи?

Я досить суворий управитель, і в нас із самого початку було заведене правило: усі люди, які поселялися в нас, мали зареєструватися в райадміністрації. У нас є наказ по Львівській області про те, що всі внутрішньо переміщені особи повинні бути зареєстровані в районній адміністрації протягом 72 годин.

Відповідно, переселенці проходили там реєстрацію, а чоловіки віком від 18 до 60 років ще реєструвалися у військкоматі. Мешканець, який здавав помешкання в оренду чи просто поселив у себе людей, показував копію паспорта, щоб ми знали, яка людина живе в цій квартирі. 

Як ОСББ вирішують фінансові питання під час воєнного стану? Чи є проблеми з оплатою внесків?

Протягом цих трьох місяців війни переважна більшість мешканців сплачувала комірне, а ті боржники, які були, боржниками й залишилися. Люди розуміють, що скасовувати оплату чи списувати борги немає підстав, бо ми не в Харкові чи Маріуполі, щоб скасовувати оплату за утримування будинку. Тим паче, це не оплата, а внески, адже всі ми — співвласники будинку. Звичайно, є люди, які втратили роботу. Вони підходять, ми обговорюємо проблему та домовляємося про розстрочку платежу. 

Є такі варіанти, що рід діяльності людини дозволяє їй надати будинку якісь послуги, які ми можемо зарахувати замість грошового внеску. Варіантів є багато, і я думаю, що більшість голів ОСББ із ними стикалися.

Злісні неплатники як були, так і лишилися — звісно, воєнний стан не дає можливості подати на них до суду, але після нашої перемоги ми однозначно це зробимо. Звичайно, ми входимо в ситуацію кожного, але Львів може платити, більшість мешканців працює — є ті, робота яких була зав’язана на фірмах або заводах зі Сходу, там ситуація важча. Але переважна більшість сплачує внески, і проблеми несплати фактично немає.

Як налагоджене прийняття рішень в ОСББ під час воєнного стану? Як відбуваються загальні збори, наскільки справно працює правління?

Перші загальні збори за час воєнного стану ми будемо організовувати 19 червня в одному з будинків. Станом на зараз дуже велику роль відіграє злагодженість роботи правління, те, наскільки швидко та адекватно воно може приймати рішення. У моїх будинках правління є адекватним і складається з мешканців, які проживають у цьому будинку та знають його проблеми, а отже, мають змогу прийняти правильні рішення.

Березень був нашим місяцем для прийняття кардинальних рішень, бо  цьогоріч було багато чого заплановано, у будинках збирали кошти на часткову оплату за програмами, у нас було дуже багато місцевих програм щодо капітального ремонту мереж — але ми розуміємо, що бюджетні кошти сьогодні заморожені, тож використовувати їх ми цього року не зможемо. 

Ціни стрімко підвищилися, тому багато ОСББ ухвалили рішення використати кошти з резервних фондів і частково виконати заплановані роботи — треба було швидко приймати рішення і так само швидко і якісно проводити ці роботи. Ми у моєму будинку місяць тому почали роботи з повної заміни електромережі, бо будинку 40 років, і його електромережа розрахована на старий об’єм споживання.

А зараз він збільшився — тож заміна електромережі дозволила втричі збільшити можливості споживання електроенергії. Якби ми проводили ці роботи не місяць тому, а сьогодні, то за матеріали ми заплатили б удвічі більше, ніж тоді. Сьогодні рішення в ОСББ треба приймати швидко, і якісне правління — це запорука успіху. Я радила б іншим ОСББ так само не відкладати вирішення своїх питань і не зволікати з реалізацією необхідних будинку заходів, зокрема з енергоефективності.

Як працювати із боржниками під час воєнного стану?

У зв’язку з воєнним станом у нас дещо зв’язані руки при роботі з боржниками. На час війни держава дозволила не сплачувати боргових зобов’язань, по суті відстрочивши цей платіж. Я вважаю, що ми у Львові не маємо права такого робити, тому що в нас ситуація інакша, ніж на Сході. Те, що мер Харкова списав комірне за кілька місяців, це абсолютно нормально — але тут, у Львові, краще реструктуризувати заборгованість. Ми не можемо дозволити собі не отримувати плату, тож після закінчення воєнного стану почнуться позови до суду на боржників. 

Важливо також пам’ятати, що пільги — це те, що люди заслужили, а субсидії — це дотації. Будь-які дотації послаблюють людину і не дають мотивації заробити гроші та належним чином сплатити комірне. 

Чи розпочали ви підготовку до нового опалювального сезону? В чому вона полягає на цей час?

Сьогодні майстер із Теплоенерго приніс мені припис про проведення робіт щодо підготовки до наступного опалювального сезону. Я підписувала ці приписи з величезною гордістю, бо розуміла, що в нас усе чудово із мережами опалення та гарячого водопостачання: усе утеплене та замінене, стоять балансувальні клапани — я зі спокійною душею входжу в наступний опалювальний сезон, що забезпечує мені як голові правління ОСББ та управителю спокій і здоровий сон: я знаю, що труби не прориватимуться, крани не злітатимуть, не буде недогріву чи перегріву тощо. Це дуже позитивний результат, і його ми досягли завдяки проведеним роботам з енергомодернізації. 

Схожі статті