Петро Корбут – керівник управляючої компанії ТзОВ “Нова Долина”, яка надає послуги 86 багатоквартирним будинкам в невеликому прикарпатському місті Долина. Досвід Петра особливо показовий для багатьох колег, оскільки тривалий час він очолював комунальний ЖЕК, а зараз – один із управителів “нової генерації” та член правління АМУЖН – профільної асоціації.
У другій частині інтерв’ю із Петром Корбутом редакція Управбуду обговорила особливості управління будинками в невеликому місті, яким є Долина, зміни в діяльності управителів під час карантину та у зв’язку з поширенням коронавірусу, а також поради для голів правлінь ОСББ, які прагнуть розширення діяльності.
Чи існують у вас критерії, за якими ви приймаєте будинки в управління? На які будинки точно погоджуєтесь, від яких відмовляєтеся і чому?
Критерій простий: ми беремо в управління будинки, які обирають нас. Тільки у співпраці зі співвласниками можна зробити будинки комфортними. Таким чином ми з радістю беремо всі будинки. Існує лише одна умова: співвласники мають бути активними, свідомо приймати рішення.
Якими принципами ви керуєтеся, підбираючи команду, працівників?
Кожен працівник має бути на своєму місці, тому вимоги до кожного індивідуальні. Перш за все – це ввічливість та чесність.
Які ваші власні функції щодо управління будинками особисто ви вважаєте основними?
Моя ключова функція в управляючій компанії – це комунікація із співвласниками. Також важлива задача – правильна діагностика та оцінка поточного стану будинку. Адже суть роботи управителя – це привести будинок зі стану, який не влаштовує співвласників до стану, який би хотіли отримати співвласники в реалістичній перспективі.
Які зміни в будинках, якими ви управляєте, вважаєте найбільш показовими? Чи проводилися енергоефективні заходи і які саме?
Так, ми справді здійснюємо заходи з енергозбереження у наших будинках. За період моєї роботи, спільно з Міською радою Долини, в рамках реалізації Проекту ЄС, ми утеплити 30 багатоквартирних будинків, я про це вище згадував. В нас є позитивний досвід утеплення будинків. Тому заходи з енергозбереження вважаємо пріорітетним напрямком, тим більше на даний час є різного роду програми підтримки таких заходів. Також ми робимо ставку на заміну інженерних мереж. На мою думку, це “по-господарськи”. Особливість Долини сприяє, адже в нашому місті відсутнє централізоване опалення, тому проблем із сантехнікою менше. А що стосується мереж водопостачання та водовідведення, то за останні 8 років ми замінили 70% всіх мереж. Важливо, що ми не латаємо, а одразу замінюємо мережі.
Які основі поради ви дали би головам правлінь ОСББ, що діють в одному будинку, але планують надавати такі послуги в інших будинках?
Я би порадив їм розширювати свою поточну діяльність. Перший спосіб – створити та очолити Асоціацію ОСББ. Другий – створити та осолити управляючу компанію.
Ви очолюєте ТзОВ Нова Долина. Чому саме цю форму організації бізнесу ви обрали, чому не ФОП?
Форма організації бізнесу через ТзОВ дозволяє розвинути корпоративні звички, мати бренд, торгову марку та поставити бізнес на системні рейки, призначити виконавчого директора. ФОПи ж обмежені в такому функціоналі, крім того вони несуть персональну відповідальність.
Яка специфіка управління будинками в невеликому містечку, яким є Долина? Чи відчуваєте ви конкуренцію?
Місто Долина має близько 150 багатоквартирних будинків і 20 000 населення. Завжди в місті був один ЖЕК, який зі всім справлявся. Зараз є будинки в самоуправлінні, є ОСББ, які самі забезпечують утримання свого будинку, і є дві управляючі компанії, які фактично між собою конкурують. Тому конкуренція відчутна.
У малих містах мало місця для двох і більше управляючих компаній. Оскільки існує так званий “рівень виробничих потужностей”. Що стосується нас, то ми плануємо розширювати горизонти своєї роботи.
Як змінилася ваша діяльність у зв’язку із поширенням коронавірусу та карантином? Чи позначилося це на частості/якості прибирання, на роботі команди тощо?
Ми працюємо в штатному режимі. Лише обмежили прийом громадян і проведення зборів. Також довелося обмежити надання послуг з перевірки димовентканалів.
Однак карантин – це не лише проблема, але й виклик. Ми використовуємо цей час для того, щоб удосконалити роботу в режимі віддаленого спілкування зі споживачами, поліпшити програмне забезпечення та оптимізувати різні організаційні процеси.
А от на заявки співвласників відповідаємо в штатному режимі. Ми не можемо припинити обслуговувати будинки, особливо в час, коли всі вдома та потребують нашої роботи.
Петре, ви є членом правління Асоціації менеджерів управителів житловою нерухомістю. Як ви оцінюєте діяльність Асоціації?
АМУЖН об’єднує управителів для полегшення нашої діяльності. Це досить нова Асоціація, яка наразі перебуває на етапі становлення. Усього лише за перший рік АМУЖН вдалося суттєво розширити свою діяльність як за рахунок кількісного збільшення її членів, а відповідно – й кількості будинків, які вони обслуговують, так і за рахунок географічного охоплення через залучення управителів з інших областей.
АМУЖН об’єднує низку кваліфікованих та досвідчених управителів, окремі з яких своїми здобутками та досягненнями вже досить відомі не лише в межах власного регіону.
Однозначно, я рекомендую іншим управителям приєднуватися до нас з кількох причин. По-перше, в Асоціації дбають про інституційний розвиток своїх управителів – для цього регулярно проводяться спеціальні навчальні заходи (наприклад, тренінги з побудови бізнесу). По-друге, АМУЖН долучається до організації та проведення масштабних форумів та міжнародних конференцій. А можливість на внутрішніх заходах для членів Асоціації подискутувати, обмінятися досвідом чи налагодити партнерство із успішними, кваліфікованими управителями з інших міст – безцінна. Головне – сповідувати спільні цілі та слідувати за принципами діяльності АМУЖН.