Історії успіху Управління

Інна Скорба: “Спільнота ОСББ в Україні завжди готова прийти на допомогу”

Управбуд продовжує знайомити вас із історіями успіху менеджерок багатоквартирних будинків. Сьогодні ми публікуємо інтерв’ю із головою правління ОСББ “Комфортний” та ОСББ “Л. Стромцова 4,6”, яка консультує іще 8 ОСББ у м. Дніпро – Інною Скорбою. 

Інна стала головою правління ОСББ у 2016 році, у відпустці з догляду за другою дитиною. Зараз вона є постійним членом комісії при Дніпровській міській раді щодо питань програми сприяння діяльності ОСББ та ЖБК, членом правління Асоціації “Наш дім”, фахівцем “Соціально-аналітичного центру сприяння розвитку міста”. Про ставлення Інни до реформи ЖКГ, яка нині триває в Україні та до програм підтримки ОСББ міського та державного рівня, а також щодо протидії в Дніпрі поширенню коронавірусу  – читайте у другій частині інтерв’ю. А першу частину можна прочитати за посиланням

Розкажіть про Асоціацію “Наш дім”. Якими питаннями займається Асоціація, в чому полягає її позитивна роль для ОСББ міста?

Асоціація “Наш дім” у місті Дніпро існує досить давно. Можна сказати, що вона стояла у витоків руху ОСББ у місті. Основне її завдання допомога головам правлінь ОСББ, ЖБК, власникам, небайдужим до свого житла та багатоквартирним будинкам у цілому. Це може бути й лобіювання інтересів ОСББ та ЖБК передовсім перед міською владою. Крім того, Асоціація займається навчанням, консультацією голів правлінь та бухгалтерів. 

Також Асоціація “Наш дім” ініціювала міську Програму співфінансування енергоефективних заходів для ОСББ. Учасники Асоціації її свого часу придумали, домоглися прийняття, і зараз ми постійно вимагаємо від влади її неухильного виконання, а також справедливого виділення для її реалізації коштів з бюджету. Наприклад, в минулому році, завдяки нашій активності, влада змушена була збільшити Програму співфінансування з 15 млн грн до 38 млн грн. А цього року ми домоглися збільшення з 38 млн грн до 48 млн грн. Тож з-поміж ОСББ, які подали заявки на участь у програмі в 2020 році, всі досягнуть успіху. 

Для цього члени асоціації вели дуже активну роботу: влаштовували флешмоби, проводили кампанію в мережі Facebook, ходили майже на кожну бюджетну комісію, висловлювалися на сесіях міськради. Налагодили більш щільні комунікаційні стосунками з іншими асоціаціями для досягнення спільної мети.  І таки домоглися свого. 

Як ви оцінюєте державну та міську підтримку ОСББ? 

Я вважаю, що держава старається підтримувати ОСББ. Тут мова передовсім про енергоефективні програми. І не лише держава підтримує міжнародні партнери роблять для ОСББ та управителів дуже багато. Взяти хоча би IFC (Міжнародна фінансова корпорація, ред.): вони організовують навчальні програми, консультують голів правлінь та управителів, публікують багато корисної інформації. 

У місті Дніпро є декілька програм, які допомагають ОСББ. Одна з останніх таких програм так звана “9/44”. ОСББ та ЖБК називають цю програму “безкоштовною”, але ж безкоштовна вона для співвласників, а не для міста. Так, ми платимо податки але частину цих податків місто віддає на енергоефективність, на ремонти житлового фонду. Особливо це стосується молодих ОСББ, у яких може не бути коштів навіть на енергоаудит. А ця й подібні програми надають такі кошти. 

Наприклад, я вже згадувала про міську програму співфінансування вона також дуже потрібна й корисна. І я вважаю, що сам принцип співфінансування дуже правильний, адже по-справжньому цінують люди лише те, до чого вони доклали певні зусилля або фінанси. 

Як ви ставитеся до реформи в житлово-комунальній галузі, яка зараз відбувається в Україні? 

Ця реформа однозначно потрібна. Водночас, боюсь, що в деяких аспектах вона може залишитися на папері. Бо для ефективного її впровадження потрібно дуже багато зусиль і від звичайних людей, для того щоб добре в неї вникнути і діяти по букві закону, і від надавачів послуг, щоб не було зловживань з їх боку. І від управителів щоб правильно презентувати свої послуги, ефективно замінити ЖЕКи, так, щоб люди нарешті самі пораділи тому, що така реформа відбувається. Бо просто підвищити тарифи чи збільшити кількість платіжок це не реформа, треба ефективно її втілювати на всіх рівнях. Треба ще розробити велику кількість підзаконних актів, алгоритмів дій. У цьому напрямку роботи ще дуже й дуже багато. 

Чи радили б ви професію управителя іншим жінкам? Якщо так які б першочергові поради на початку такого професійного шляху їм дали?

Людям, які хочуть стати управителями будинку, я радила би запитати самих себе: “Навіщо?”. І якщо відповідь є це чудово. А якщо ні, я можу підказати: щоб  співвласники-сусіди стали справжніми господарями у своєму будинку, щоб зробити будинок кращим, щоб передати його дітям у спадок в найкращому вигляді. Зрештою, щоб підвищити вартість нашого майна, адже в кращому будинку, в доглянутому дворі й ціна квартири вища. Ще одна, чи не найважливіша, причина щоб зробити прибутковий бізнес, адже управління це хороша власна справа. 

Але чи радити професію іншим жінкам – тут складно сказати. Кожна жінка повинна краще ознайомитися з цією професією й обирати сама. Тут треба мати певний склад характеру. Обсяг роботи дуже великий. Крім професійних знань і вмінь треба мати хороші навички тайм-менеджменту. 

Особисто в мене день розписаний буквально похвилинно. І це при тому, що в мене двоє дітей. У кожної жінки море турбот: від батьківських зборів до приготування їжі. А тут у тебе, припустимо, потік кран опалення… І постійно телефонують, вайбер-чат розривається. Тому тайм-менеджмент для управителів та голів правління – це одна з ключових  навичок. Також важливе вміння оперативно реагувати на події, повинна бути дуже міцна нервова система та стресостійкість.

Архіважливою є підтримка в родині. Без такої підтримки годі на цю роботу погоджуватися. Адже робота з будинком, тим більше коли їх декілька це постійна затрата сил та енергії. Ваш чоловік має розуміти, що ви й у 3 години ночі можете повернутися додому, до родини: адже не кинете трубу, яку прорвало. 

Мені з цим пощастило мій чоловік взяв на себе чимало турбот у сім’ї, та іноді допомагає в роботі ОСББ, за що я йому дуже вдячна. 

Іще один важливий момент це те, що ми постійно вчимося. Тому треба бути відкритою до нових знань, приділяти навчанню увесь вільний час. 

Зараз я навчаюся на курсі побудови системного бізнесу в управлінні багатоквартирними будинками. Для новачків раджу знайти подібні курси та пройти їх тоді у вас буде більше інформації про спеціальність і ви зможете визначитися чи ваша це справа, чи лежить до неї душа. Зрештою, отримаєте сертифікат а це вже значно наблизить вас до статусу професійного управителя.  

Які функції з управління будинками ви вважаєте основними для голови правління ОСББ?

Найважливіша задача кожного голови правління ОСББ та ЖБК, кожного управителя, який надає послуги в будинку це виховання  свідомих співвласників. На жаль, в більшості випадків люди досі не розуміють, що їхня власність не закінчується стінами та дверима власної квартири. Що їхня власність це увесь будинок, дитячий майданчик біля будинку, лавки біля під’їзду, квітники і так далі. Що вони мають вносити суму, яку визначили  на загальних зборах співвласники, адже в цьому житті все має ціну, і без цих внесків будинок просто завалиться. 

Важливо доносити до людей інформацію про те, куди витрачено зібрані гроші, що ОСББ могло б іще зробити, якщо б внесок був іншим. Важливо об’єднувати людей. Наші суботники починалися з 3-4 мешканців, а зараз на них збирається 40-50. Люди починають розуміти: якщо не вони самі то ніхто нашому будинку не допоможе, що кожен найменший крок, найменша допомога, змінює будинок на краще. А особливо коли вдається залучити допомогу від держави чи від міста тоді люди краще розуміють, що існування й діяльність ОСББ це вигідно для власників житла. 

Наскільки складно вам орієнтуватися в сучасному законодавстві з управління будинками? Що вам допомагає в цьому?

Орієнтуватися в сучасному законодавстві складно будь-якій людині. Причина такої дезорієнтації часто полягає в недосконалості самого законодавства. Наприклад підготовка до загальних зборів: щоб вирішити, правильно чи неправильно ти ставиш те чи інше питання, виносиш його на збори треба перелопатити купу інформації. Адже завжди буває так, що є незадоволені люди, є відповідальні органи, уповноважені нас перевіряти, і кожну кому можно трактувати по-різному, як у дитинстві: ”Стратити не можна помилувати”. 

Тож кожне рішення має перевірятися не лише на логічність чи потрібність у будинку, але й на те, чи не протирічить воно законодавству. Рятує те, що в нашу цифрову еру багато відповідей уже є в інтернеті, зокрема й на вашому сайті Управбуд, а також – на сайтах для ОСББ. Знову ж є Асоціації ОСББ, до яких можна звернутися за консультацією. Нам пощастило: спільнота ОСББ в Україні завжди готова прийти на допомогу. 

І про гостроактуальне. Чи проводяться в Дніпрі заходи з протидії коронавірусу в багатоквартирних будинках? 

Так, звісно. Зараз без цього – ніяк, ігнорувати такі заходи було би безвідповідально. Наскільки мені відомо, комунальні підприємства Дніпра зобов’язані проводити дезінфекцію, обробляти будинки, з акцентом на першому поверсі та на ліфті. 

Що стосується ОСББ та ЖБК наскільки я знаю із відповідних Viber-чатів – також роботи активно ведуться. Міськрада виділила спеціальні агрегати для оприскування дезінфекторами будинків ОСББ та ЖБК. В нашому районі 3 або 4 голови ОСББ отримали такі пристрої. Однак їм не виділили дезінфікуючих засобів. Сподіваюся, це питання надалі вирішуватиметься активніше. Деякі ОСББ вже звертаються до своїх міських депутатів з такими проханнями, адже дезінфекція зараз – це необхідність. 

Загалом немає якоїсь загальноприйнятої схеми протидії коронавірусу, кожен будинок обирає свою схему. Одні ОСББ наймають за договором компанії, які займаються дезінфекцією. Хтось купує дезінфікуючі засоби за кошти, зібрані ОСББ, хтось – за окремо зібрані для такої цілі кошти співвласників. Ми використовуємо хлоровмісні дезінфектори здебільшого. Але я додатково рекомендую мешканцям наших будинків неодмінно протирати руки антисептиками та мити з милом – так надійніше. 

Крім дезінфекції, вологого прибирання та провітрювання, ми стараємося максимально інформувати наших мешканців щодо протидії коронавірусу. Я кидаю всю потрібну нову інформацію на дошку оголошень у будинковому вайбер-чаті будинкові. Також вивішуємо на дошках оголошень в самих будинках. Адже інформування – це також важлива складова боротьби з поширенням хвороби.

Схожі статті