Управбуд продовжує знайомити вас із історіями успіху менеджерок багатоквартирних будинків. Сьогодні ми публікуємо інтерв’ю з головою правління ОСББ “Комфортний” та ОСББ “Л. Стромцова 4,6” яка консультує іще 8 ОСББ у м. Дніпро – Інною Скорбою.
Інна стала головою правління першого ОСББ у 2016 році, у відпустці з догляду за другою дитиною. Зараз вона є постійним членом комісії при Дніпровській міській раді щодо питань програми сприяння діяльності ОСББ та ЖБК, членом правління Асоціації “Наш дім”, фахівцем “Соціально-аналітичного центру сприяння розвитку міста”. Про те, що спонукало Інну стати головою правління ОСББ, про консультування інших ОСББ та ініціативних груп та про її ставлення до ринку управління житлом – читайте у першій частині інтерв’ю.
Інно, що спонукало вас стати головою правління ОСББ?
Почну з наболілого. Дуже багато співвласників не задоволені послугами, які надають комунальні підприємства, колишні ЖЕКи, в багатоквартирних будинках. Як і раніше, так і зараз, у цих комунальних підприємств не вистачає ні потужностей, ні можливостей щось реально робити для розвитку будинків. Простіше кажучи – мешканці не бачать роботи цих комунальних підприємств, хоча витрачають свої кошти на цю роботу. Не тільки ті кошти, що нараховують як квартплату, але і кошти з місцевого бюджету – кошти платників податків, якими періодично поповнюються статутні фонди комунальних підприємств. При спробах отримати акти щодо виконаних робіт нам відповідають: “Вибачте, це не ваша справа”.
Я розуміла: потрібно з таким станом речей закінчувати. Тим паче житловий фонд у нас в Україні – доволі старий. Будинкам, в яких я є головою правління ОСББ, вже виповнилося понад 57 років. При цьому в одному ОСББ будинок- 8 під’їздів, 2 крила. В одному крилі – 6 поверхів, у іншому крилі – 5 поверхів. В іншому ОСББ 2 будинки, п’ятиповерхові, 6 під’їздів. І всім цим будинкам потрібен був капітальний ремонт. Але в жодному кошторисі жодне КП не заклало коштів на такі ремонтні роботи. Цю ситуацію необхідно було змінювати, щоб будинки просто не завалилися.
Але останньою краплею стала подія в 2015 році, коли я прийшла в КП “Жилсервіс 2” за довідкою про склад сім’ї. Для того, щоб отримати довідку, мене примушували спершу погасити заборгованість за 2 місяці. Однак коли я попросила конкретизувати, за що саме я винна та наполягала надати договір з невід’ємними додатками, мене ошелешили такою фразою, ніби з одеського анекдоту: “Подивіться на неї, мало того, що в неї заборгованість, вона іще й хоче знати за що!” Це мене остаточно переконало, що зміни – необхідні.
Єдине про що я жалкую – пізно дізналася про переваги ОСББ. Знала би раніше – то й зміни в нашому будинку почалися би раніше. Звісно, створення ОСББ – це нелегка справа. Потрібно зібрати ініціативну групу, провести установчі збори, поговорити з мешканцями, довести їм, що це необхідно. І все це потрібно зробити згідно з діючим законодавством.
Лише потім загальні збори обирають правління, а правління в нашому випадку, як записано в статуті – обирає голову ОСББ. Більшість мешканців розуміли, що варто щось змінювати, але в одних не було часу, в інших – можливостей, в третіх – освіти, тож на загальних зборах співвласники довірили мені оформляти всі документи стосовно ОСББ, а в подальшому правління обрало мене головою. Освіта в мене відповідна, час був, адже я знаходилася в декретній відпустці. Так я стала головою правління об’єднання співвласників.
Що ви встигли зробити в своїх будинках за час головування в ОСББ? Чим ви особливо пишаєтеся?
Одне ОСББ засновано в липні 2016 року. Співвласники розуміли, що міняти щось точно потрібно, але точно не знали, що дії ОСББ чогось коштують. Цілий рік, до липня 2017 року, ми були без внесків, тобто зробити щось на користь будинку ми не могли. Але сидіти склавши руки я не вмію, тож як голова правління намагалася шукати виходи із ситуації. Мені дуже хотілося встановити в будинку надійний та міцний дитячий майданчик. Ми звернулися до нашого депутата, і нам вдалося переконати його в тому, щоб хороший майданчик встановили саме в нас. Зараз ним користується увесь наш район, але нам не шкода.
Схожа ситуація з внесками була й у другому ОСББ, яке на той час очолювала інша голова: рішенням міськради, всупереч законодавству, зупинили перехід будинків в ОСББ. При тому, що ОСББ вже було зареєстровано як юрособа, люди все іще не орієнтувалися в законодавстві. Тому майже рік зовсім не платили внесків, або платили комунальному підприємству, яке на той час уже юридично і фактично не надавало послуг. Знадобилося докласти чимало спільних зусиль, щоб переконати владу віддати документи на цей та інші будинки.
Ще одне моє досягнення – в кінці 2017 року ми повністю змінили в одном із ОСББ центральну щитову. Тепер усі 8 під’їздів обслуговує новенька центральна щитова, бо попередня не витримувала жодної критики. До нас навіть ходять люди ніби на екскурсії у цю щитову – запитують, як нам це вдалося. А я відповідаю, що цілеспрямовані зусилля призводять до реальних змін. Їх у наших будинках за цей час трапилося чимало, про все й не розповіси так одразу…
Як часто інші ОСББ звертаються до вас за консультаціями?
Голови правлінь ОСББ, правду кажучи – це окрема категорія людей. У нас немає певного робочого часу, робочих днів. Ти постійно на роботі, хоча можеш в цей час фізично знаходитися вдома. Тому можуть подзвонити в будь-який час, в робочий або вихідний день. Тим паче звертаються з дуже різних питань – і щодо роз’яснення законодавства, і щодо постанов НКРЕКП, і щодо повсякденних питань. Голови правлінь – це джерело дуже різноманітних знань: ми й бухгалтери, і юристи, і будівельники, і психологи… Ми дуже багато маємо знати, і навіть складно сказати – що не маємо. Тому консультації відбуваються регулярно. Буває і я теж прошу проконсультувати мене щодо деяких питань, якщо знаю, що людина, до якої я звертаюся, має відповідні знання.
Які проблеми інших ОСББ допомогли вирішити ваші консультації?
Найчастіше до мене звертаються із питаннями, пов’язаними зі створення ОСББ. Люди розуміють, що ОСББ – це необхідність. Але щодо того, як втілити цю необхідність у життя, і головне – послідовно, правильно та згідно із законодавством – тут уже виникають питання. Вже на етапі створення, після проведення установчих зборів, я допомагаю вирішувати питання, пов’язані з виникненням нової юридичної особи. Також часто бувають питання щодо кошторису ОСББ. У декретну відпустку я вийшла з посади бухгалтера, тому мені ці питання зрозумілі, допомагала людям розраховувати кошториси, розбиратися із питаннями щодо резервного фонду, щодо інших особливостей діяльності, яких в ОСББ таки чимало. Допомагала у питаннях супроводу казначейських грошей.
Чи сприяє ваша менеджерська освіта і менеджерський досвід у роботі головою правління одразу декількох ОСББ?
Я вважаю, що вчитися потрібно завжди. Звісно, базова менеджерська освіта допомагає. Але не менше допомагають і ті курси, тренінги які я відвідую останніми роками. На них розглядаються дуже різні, але потрібні в діяльності менеджера будинку питання: і щодо психології, і щодо діловодства, і щодо бухобліку, і щодо управління персоналом та тайм-менеджменту, і щодо технічного стану будинків та внутрішньобудинкових систем, і щодо законодавства. Все це дуже допомагає в моїй роботі. Та й щодо інших голів правлінь, які відвідують зі мною курси в Дніпрі, можу сказати те ж саме – без додаткової освіти було би значно важче.
Як ви ставитеся до того, щоб ОСББ залучали професійних управителів для управління будинком?
Взагалі я дуже шанобливо ставлюся до професіоналізму в будь-якої сфері. Треба розуміти, що головами ОСББ бувають люди різного віку й різних професій. Людина може бути фанатично відданою своєму будинку, вболівати за нього всім серцем, але не мати відповідної освіти або знань та навичок, щоб якісно забезпечувати управління будинком. Або бути занадто зайнятою іншими справами, наприклад – своєю основною роботою. В такому випадку варто звертатися до професіоналів – або до управляючої компанії, або до менеджера-управителя. Тут уже ОСББ вирішує, що йому більше підходить. І різниця є: управитель-ФОП не може охопити великої кількості будинків, зазвичай декілька, а з командою – до 2-3 десятків. А от управляюча компанія може надавати послуги вже сотням будинків, але в них менш індивідуальний підхід. Тому кожне ОСББ має вирішувати це питання, виходячи з власної унікальної ситуації.
Чим, на вашу думку, сучасні управителі відрізняються від ЖЕКів?
Дуже важливо, що в Україні існує ринок послуг управителів. Раніше цього не було, не було конкуренції, і всі мусили миритися з існуючим станом речей. Або створювати ОСББ, що також не завжди вдавалося, не у кожному будинку. А тепер є можливість обрати: або створити ОСББ і покластися на голову правління, або обрати управителя, або навіть управляючу компанію. І ми можемо так само змінити того, хто управляє будинком, якщо нам не подобається якість послуг.
З іншого боку, існування ринку управління житлом стимулює надавати якісніші послуги. Адже конкуренція й передбачає те, що співвласники можуть змінити управителя – тож тепер всі відповідають гривнею та репутацією за неякісні послуги. Якщо раніше від ЖЕКу годі було дочекатися накладної чи договору, то зараз все це є, і головне – співвласники можуть це контролювати. Зараз можливий діалог між співвласниками або ОСББ з одного боку – та управителем, управляючою або обслуговуючою компанією – з іншого.
В більшості випадків є можливість знайти такого управителя або управляючу компанію,у яких співвідношення ціни та якості послуг збігається з можливостями й бажаннями співвласників будинку. Договір – це сила, якщо він порушується з боку управителя – завжди можна повернути цю проблему на користь співвласників: або перерахувати вартість послуг, або замінити їх на інші.
Тобто нові управителі відрізняються від ЖЕКів більшою відповідальністю та клієнтоорієнтованістю. Це великий крок уперед у порівнянні з тим, що було до реформи.