Звідки з’явилася ініціатива аудиту безпеки та доступності території? Яка методологія аудиту, як аудит проводиться на практиці? Про це Управбуду розповідає Галина Джулай, перша заступниця міського голови Новояворівської міської ради, Львівської обл. та членкиня правління АМУЖН. Новояворівськ — поки що єдине місто в Україні, всі будинки якого перейшли в управління ОСББ. Крім того, це місто було пілотним майданчиком для впровадження проєктів із термомодернізації багатоквартирних будинків, зокрема за підтримки Фонду енергоефективності. У Новояворівську відбувся й перший аудит безпеки.
Пані Галино, як досвід пілотного аудиту безпеки території й багатоквартирного будинку вплинув на розуміння проведення таких аудитів? Як ви відчуваєте, що ця вулиця й ці будинки стали безпечнішими?
Питання безпеки будинку й прибудинкової території постає все гостріше і гостріше у зв’язку з війною. Я це бачу на прикладі нашого Новояворівська та Новояворівської громади. Ставши першою заступницею голови Новояворівської міської ради й очоливши галузь ЖКГ, в яку входять інфраструктурні та житлово-комунальні питання, ми з командою взялися до роботи. Ми перевели всі будинки на ОСББ, бо вважаємо, що це найкраща форма управління. Станом на зараз ми маємо в місті 71 ОСББ, ще 5 — у нашій громаді, в селах Старичів і Шкло. Новояворівськ — перше місто в Україні, яке має 10% термомодернізованого старого житлового сектору: із 102 багатоповерхівок 10 будинків у нас повністю термомодернізовані, є ще 25 будинків, де встановлено ІТП, балансування, труби теплопостачання утеплені за пакетом А.
Проводячи модернізацію, міська рада зі співвласниками думали не лише про презентабельний вигляд будинку та його енергоощадність, а й про доступність та безпеку людей, які живуть у цьому будинку й ходять біля нього. Особливу увагу ми звертали на вхідні групи в будинку. Вхідна група — це сходи, на яких обов’язково повинен бути пандус із перилами, а також вхід у під’їзд, який повинен бути освітленим. Якщо це сходинки, то їхні краї мають бути пофарбовані жовтим.
Якщо є доріжки біля будинку, вони також повинні бути доступними: не має бути місць, де людина може підвернути ногу абощо. Вуличне покриття має бути якісним незалежно від того, чи це асфальтове покриття, чи це покриття з плит. У нас є багато будинків, де ще немає бруківки чи асфальту, але є плити. Перекладаючи ці плити, ми заливаємо щілини між ними цементом, щоби покриття було суцільним, інакше воно нестиме велику небезпеку. Крім того, плитка має бути такою, щоби люди з порушеннями зору могли безперешкодно пересуватися нею.
Що варто передовсім передбачити для літніх людей у дворі, які є неочевидні питання, на які варто звернути увагу?
Необхідно пам’ятати про зручність біля під’їздів. Якщо це лавка, то вона має бути в такому місці, щоб не заважати перехожим. Зараз всі ОСББ Новояворівська встановлюють паркомісця для велосипедів, це є майже біля кожного будинку. Ці паркомісця також повинні бути встановлені в такому місці, де це не заважатиме перехожим. Практично всі паркомісця ми стараємося заасфальтувати і зробити розмітку, щоби машини не перешкоджали під’їхати до будинку пожежному автомобілю чи кареті швидкої.
Сам під’їзд має бути якісно освітленим. Створивши ОСББ, співвласники одразу намагаються міняти освітлення на LED-лампи чи ставлять датчики руху.
Практично кожна дорога й доріжка нашого міста перебуває в насиченому житловому секторі. Переходи по дорогах і доріжках ми стараємося розмальовувати червоно-білими кольорами, які привертають більше уваги. Інший момент — на вказівниках має бути чітко вказана вулиця й номер будинку. Тому на фасадах усіх наших термомодернізованих будинках на намальований великий номер цього будинку, це видно здаля, адже люди не повинні губитися в житлових масивах міст. І люди дякують нам за такі речі: воно небагато коштує, але багато означає для доступності та зручності.
У нашому місті практично нема бордюрів, які заважали би пересуватися людям на колісних кріслах чи мамам із візочками. Усі з’їзди з тротуарів відповідно перероблені, щоб люди могли безперешкодно рухатися. Є багато людей, які повертаються з фронту на реабілітацію і мають інвалідність, тому близько чотирьох будинків у нашому місті обладнані підйомниками для людей з інвалідністю. Також ми нещодавно встановлили бюджетним коштом підйомник у церкві, що дозволяє будь-кому відвідувати культові споруди. Кожна школа й кожен дитсадок у нас обладнані пандусами, але, звісно, роботи є дуже і дуже багато.
Мешканці беруть участь у термомодернізації, ми маємо програми допомоги нашим мешканцям, і міська рада допомагає допомогти обладнати доступну інфраструктуру навколо термомодернізованих будинків. Велику увагу ми приділяємо освітленню вулиць Нововорівська і громади. Зараз майже вся громада освітлена сучасними яскравими LED-лампами. Готуючись до можливих відключень та початку опалювального сезону, ми зробили реле, де є змога виставити час, коли освітлення має вмикатись, а коли — вимикатися. Ми зробили так, щоби взимку освітлення вмикалось о п’ятій вечора, аби людям було комфортно і безпечно йти додому з роботи. Безпека наших людей — це найголовніший і найважливіший пріоритет, і його необхідно забезпечувати насамперед.