Історії успіху

Будинки-близнюки зі Львова: чому один із них виглядає як новий, а інший потерпає від холодів?

На вулиці Вернадського у Львові поряд стоять два будинки-близнюки, об’єднані одним двором та однаковісіньким планом забудови. Однак будь-яку людину, яка потрапляє сюди вперше, вражає величезна різниця між будинками. Один із них – виглядає як новісінький, при чому одразу видно – утеплений та наново пофарбований. А другий – з клаптиковим утепленням і облущеною фарбою на стінах – поряд сприймається ніби невиразна копія з минулого. В чому ж секрет цієї разючої різниці між близнюками? Що це за “Санта-Барбара” така? Дізнавайтеся з нашого лонгріда!

Це – супутниковий знімок двох будинків по вулиці Вернадського у Львові. Справа – будинок 2, зліва – будинок 4. На цьому фото з космосу вони виглядають і справді близнюками – однакове планування, однаковий вигляд – ніби перед одним будинок стоїть гігантське дзеркало, і той, що поряд – просто віддзеркалення… Але не усе так просто в цій історії. Будинки насправді дуже різні, якщо придивитися ближче.

Правда ж – виникає деякий когнітивний дисонанс – чому два будинки, які мусять за всіма поняттями бути однаковими, або принаймні – подібними, виглядають настільки по-різному. Один – доглянутий, пофарбований, утеплений, із впорядкованою парковкою, і другий – із темним двором, автомобілями впритул до під’їзда, і головне – клаптиковим утепленням поряд із старими стінами, заліпленими популярною за радянських часів плиткою… Секрету тут немає, як і сенсації. Вся річ – у згуртованості співвласників одного будинку і розрізненості – іншого. А іще – в зусиллях однієї роботящої та ініціативної жінки, якій довірилися згуртовані співвласники будинку по Вернадського, 4.

Знайомтеся, це – Галина Джулай, керівниця управляючої компанії “Нове місто”, яка займається менеджментом багатоквартирних будинків у Львові та Новояворівську. Станом на лютий 2019 року ця компанія займалася управлінням у 15 багатоквартирниках. Серед них – і той, що знаходиться по вул. Вернадського, 4 у Львові. І це – лише за 2,5 роки діяльності. За цей час одразу в декількох будинках проведені енергоефективні заходи. Серед них – і наш герой.


“Я завжди казала і кажу, що марнотратне витрачання енергоносіїв у даний час є злочином і проти наших дітей, і проти взагалі майбутнього нашої держави. Потрібно закладати якомога більшу кількість грошей, максимальну кількість грошей на енергозбереження, на програми з енергозбереження. Я завжди кажу співвласникам: наша компанія зможе вам допомогти, разом з вами встановити вікна енергозберігаючі, чи встановити індивідуальний тепловий пункт, чи утеплити фасад. Однак я приходжу з конкретними цифрами, нехай і з приблизними – але співвласники вже бачать конкретику, і готові домовлятися про участь у програмах з енергозбереження”, – Галина Джулай, керівниця управляючої компанії “Нове місто”.

Такі розрахунки Галина Джулай свого часу запропонувала й співвласникам будинку по вул. Вернадського, 4. Вони виявилися переконливими: адже будинок отримав шанс серйозно скоротити витрати на утеплення за рахунок програм співфінансування енергоефективних заходів від держави (“теплі кредити”) та міста Львова. Вони взяли на себе левову частку витрат – так, що співвласникам залишилося сплатити значно менше.

Як Ви бачите самі, у будинку по вул. Вернадського, 4, вже створено однойменне ОСББ. Це було потрібне не лише для того, щоби мати змогу отримати відшкодування від держави та міста за енергоефективні заходи. Галина Джулай сама багато років була головою ОСББ у Новояворівську, тому чудово розуміє всі переваги згуртованості співвласників будинку та ОСББ як організаційного втілення цієї згуртованості. Тому вона закликає співвласників кожного будинку, яким опікується, створювати об’єднання співвласників.

“Будинок по Вернадського, 4 в управлінні компанії “Нове місто” півтора року. Зі співвласниками ми вирішили його термомодернізувати, щоби мешканцям було і комфортно і економно проживати. В будинку ми замінили вікна на енергозберігаючі по сходових клітках, встановили двері енергозберігаючі у три під’їзди і утеплили фасад будинку 10-кою пінопластом, і замінили парапети, які сипалися і були непридатному стані. Загальнокошторисна вартість робіт 3 700 000 гривень. Ми взяли позику на виконання цих робіт у банку державному Укргазбанку.

Ми отримали вже відшкодування від держави в розмірі 42% від вартості матеріалів і це є 1 200 000 гривень, ми отримали відшкодування від міста згідно програми енергоефективності 400 000 гривень.

Співвласники повинні сплатити протягом 10-и років суму в розмірі 2 000 000 гривень. Якщо порахувати, то це для квартири загальною площею 60 м2, це є порядка 18 000 гривень.

Економія тепла в цьому будинку порядка 65%. Коли буде встановлено тепловий пункт, то будемо очікувати економії в межах 70% теплоносія.” Галина Джулай, керівниця управляючої компанії “Нове місто”

Що іще прикметно – попри те, що “доплата” за енергоефективність від середньостатистичної двокімнатної квартири склала 18 000 грн, вартість такої квартири на ринку зросла значніше – десь на 2000-3000 доларів, тобто до 90000 гривень. Це – на додачу до зменшення платіжок за тепло та значне підвищення комфорту – тепер у квартирах ніколи не холодно.

Богдан Горобчук,
кандидат соціологічних наук, консультант IFC

Схожі статті