Історії успіху Управління Управління житлом

“АМУЖН – ніби клуб однодумців-управителів з доступом до ефективного навчання та консультування”, – Мар’яна Губицька.

Пропонуємо вашій увазі другу частину інтерв’ю із Мар’яною Губицькою – директоркою ТОВ “Тепле житло”, головою правління ГО « Рада голів Осбб м. Трускавець» та 2-х ОСББ у Трускавці. 

Мар’яна Губицька своїм досвідом доводить – швидка та успішна кар’єра у сфері управління житлом – цілком досяжна мета. В цьому інтерв’ю вона поділилася з “Управбудом” власним баченням особливості розвитку ЖКГ невеликих міст та взаємодії муніципалітетів та гравців цієї сфери, а також потреб у існуванні асоціацій управителів. 

 

Управбуд: Чи пов’язаний успіх трансформації ЖКГ Трускавця із тим, що це доволі багате місто? 

Я не можу порівнювати Трускавець з іншими містами, які є великі і промислові – в них теж є нормальні бюджети. Так, звичайно, в іншому місті, такому, наприклад, з 20-тисячним населенням, може муніципалітети й не мають значних доходів, а Трускавець – місто курортне, відповідно, є дохід від відпочивальників, є інші податки і збори.

Частково є в цьому доля правди, що ми собі можемо таке дозволити за рахунок курортного збору й інших податків. Але є міста-тисячники, які б теж могли допомагати своїм житловим будинкам. Все рівно будинки знаходяться територіально в місті. Не дай Боже, щось стається – на кому відповідальність? На мою думку, все рівно владі  потрібно допомагати та підтримувати ці житлові будинки. 

Крім того, в Трускавці проводяться капітальні ремонти з місцевого бюджету, за останні 5 років була програма співфінансування ремонтів  – і ОСББ і будинки, де не створено ОСББ, могли звернутись до місцевої влади за співфінансуванням: 30% це були кошти співвласників, 70% – кошти міського бюджету.

Якраз за останні 5 років буквально, 80% житлового фонду це точно стосується, – в наших багатоповерхівках замінені вікна, двері тамбурні на металопластикові. Тобто місто впевнено рухається в напрямку енергоефективності. 

Управбуд: Маємо питання від користувача: “Сам управляю 2 будинками. Наразі має 5 пропозицій від інших ОСББ, щоб очолити їх. От і думаю, мені краще створити Асоціацію з таких будинків чи піти шляхом створення управляючої компанії»? 

 

Щоб цьому користувачеві створити управляючу компанію, треба пройти навчання, відповідно мати сертифікат. Він особисто або ж мати  в штаті таку людину, з відповідною  освітою або зі стажем та скласти іспити та пройти професійну атестацію. Адже це повноцінна професія, це відповідальність перед людьми. 

Стосовно створення асоціації, такої, яка б надавала послуги, або яка б управляла ОСББ, в мене подібного досвіду немає. У нас створено громадську організацію, і ми скоріше комунікаційну роль здійснюємо. 

Знову ж існує питання, яку мету ставить перед собою запитувач. Це може бути отримання прибутку- винагорода управителя, або ж він має на меті лише отримати заробітну плату? Тут треба розділяти. В асоціації нього буде лише заробітна плата і він буде управляти цими будинками. Управитель – це вже більш перспективне, адже він може укладати договори, він може надавати ще послуги будь-якого характеру, які потрібні для житлових будинків. 

 

Управбуд: Пані Мар’яно, чи проходили ви особисто спеціалізоване навчання та чи маєте якісь сертифікати? Чи допомогло це навчання в плані професійного розвитку?

Так, я пройшла таке навчання. Це курс від інституту муніципального менеджменту. Маю сертифікат – менеджер-управитель житловою нерухомістю. 

Сертифікат дійсний три роки, я якраз в червні 2020р.  пройшла сертифікацію і маю такий сертифікат. Спеціалізоване навчання було в Києві при КНУБА, це трьохденне навчання менеджер-управитель житловою нерухомістю. 

В мене великий досвід у цій сфері, тому можу сказати, що трошки щось в моїй пам’яті розворушило, але я все знала і так. Однак,  оскільки в мене економічна освіта – я мала пройти таке навчання. 

 

Управбуд: Наступне питання знову від користувача, і воно доволі провокативне. Який сенс поєднувати керівництво управляючою компанією та головування ОСББ? 

Керівництво управляючою компанією – це моя робота. Головування в правлінні ОСББ – це окремі речі. По-перше, це мій будинок, де я живу і відповідно яким я переймаюсь, по-друге, в іншому будинку живе моя мама, а я є співвласником і мені до нього також не байдуже.

Тобто в цей період, коли якраз ішла така активна кампанія зі створення ОСББ, маючи певний досвід, я могла допомогти в створенні ОСББ. Я пропонувала співвласникам допомогу у створенні – написанні статуту, розробці протоколів. Але в цей час не виявилось бажаючих серед інших співвласників його очолити. 

Тобто маючи певний досвід і знаючи всю систему як це все працює, я погодилась і стала головою ОСББ. І мені зовсім не важко, тому що основна моя робота полягає у тому, щоб ефективно управляти будинками. Тому я і можу їх поєднувати. 

Я маю для цього все – починаючи з аварійної служби, якби щось трапилось, я веду бухгалтерію всім ОСББ і в тому числі своїм, тому не було навіть вагань в тому, що я можу ефективно справлятись з цим завданням. 

А по часу – ніхто з голів ОСББ не сидить біля будинку і не чекає, поки хтось до тебе звернеться, практично всі голови ОСББ це самозайняті та працездатні люди (рідше – це пенсіонери, які мають бажання та час займатися будинком). 

Сенс поєднувати є, бо будинки, в яких я управляю, мають кваліфіковану допомогу, ефективне управління. Ми накопичуємо кошти, та потім радимось з мешканцями, що ми з ними далі робимо.

По часу це взагалі не складно, здебільшого це телефонні розмови. А якщо потрібно – 10 хвилин, і я на місці.

 

Управбуд: Перейдемо до інших питань користувачів. Наступне: чи існує вайбер-ком’юніті ваших будинків?  

Так, і це, в першу чергу, дуже корисно навіть для самих співвласників. Наприклад, будинок на 10 під’їздів і в одному під’їзді немає світла чи води. І кожен зі співвласників пише та питає чи є вода у всіх?  Ми тоді розуміємо чи це лише в когось в квартирі не стало світла, чи у цілому будинку.  Бувало таке, що взимку замерз стояк, то вже можна зрозуміти через спілкування в вайбер- групі з іншими співвласниками, в чому проблема і швидко відреагувати – це свого роду дуже добра комунікація.  

Мешканці часто саме в групах до мене звертаються, бо  більшості  співвласникам також  цікаво отримати відповідь, яка буде корисною всім.

 

Управбуд: Як змусити місто допомагати ОСББ, а не витрачати кошти на щось інше? 

 Стосовно як змусити владу працювати: це є політична воля самого міського голови. Міського голови та його команди – їхні пріоритети, з чим вони йшли на вибори, що вони заявляли. Якщо вони заявляли допомагати (житловим будинкам і ОСББ в тому числі) і їх обрали, то відповідно люди на місцях повинні звертатись і нагадувати про обіцянки. 

Є різні програми, які можна пропонувати, є депутатський корпус, з яким теж потрібно комунікувати. І самі ОСББ повинні, на мою думку, об’єднатись і об’єднавшись, якимось чином впливати на владу. Громада ж має важелі впливу на міських голів та міські ради, яких обирала. Громада повинна об’єднатися. Громада – це в тому числі і всі ОСББ тощо.

 

Управбуд: Прокоментуйте тему, пов’язану з Асоціацією АМУЖН. Ви є представницею не лише Асоціації в Трускавці, але й у загальній асоціації управителів, яка дуже активна переважно на Західній Україні, але не лише – вона і далі розширюється по Україні. Як ви оцінюєте діяльність такої асоціації? 

Моє перше знайомство з Асоціацією почалось, коли пані Галина Когут,  це регіональна консультантка Програми “Енергоефективність в Україні” у Львівській області, приїжджала в Трускавець. Пізніше ми обмінялись контактами, вона мене запросила на дуже цікавий семінар. І далі щоразу анонсували якісь цікаві події і семінари. 

Чесно кажучи, я вже не могла просто не приїжджати, я сама хотіла і сказала, що хочу бути членом АМУЖН, тому що настільки корисно, настільки цікаво… 

АМУЖН – це не лише голови ОСББ і управителі Львова, до АМУЖН доєдналися багато інших областей. Коли ти спілкуєшся в тій сфері, це твоє, це твоя тема, ти тим живеш, воно настільки додає енергії та бажання рухатись вперед – саме тоді виникають такі Асоціації, саме з такими людьми. 

Адже кожен управитель – зі своїм певним досвідом, тому відбувався нетрворкінг, ми обмінювались певним досвідом. 

Тому раджу всім управителям та менеджерам будинків, незалежно від області, об’єднуватися, навчатися, рухатись вперед, бо дійсно все в наших руках: завдяки нашій обізнаності, завдяки нашій грамотності ми можемо ефективно управляти нашими будинками. АМУЖН – це ніби клуб однодумців з доступом до ефективного навчання та консультування. А це важливо для управителів. 

Крім АМУЖН, ви сьогодні говорили ще про київську асоціацію. Ви є так само її членом?

Я є членом київської Асоціації управління житлом як керівник, тобто наше підприємство, наш управитель є членом київської асоціації. 

В ширшому масштабі – ця асоціація допомагає, і всі ми, всі міста України, долучаємось до законотворення. Постійно намагаємось аналізувати законопроєкти, звертатись до асоціацій, асоціація нам допомагає в написанні різних листів та звернень, до різних міністерств, особливо до міністерства регіонального розвитку. 

І в даному випадку це дуже потужна підтримка і допомога, бо все-таки на місцях ми, працюючи тут, маємо розуміти і донести там, до міністерств про свої проблеми і як їх на законодавчому рівні вирішити. Це теж дуже потужна асоціація. Однак вона має дещо іншу роль, ніж АМУЖН, там різні акценти, тому нормально – бути членом одразу двох або й більше асоціацій управителів, коли кожна має свою цінність. 

Схожі статті