Рекомендації урядів, профільних міністерств та фахівців щодо протидії коронавірусу в багатоквартирних будинках, відображені у медіа різних держав світу, мало чим відрізняються між собою. Однак є і свої відмінності, на які варто звернути увагу й українцям, відповідальним за утримання багатоповерхівок. Про загальні та особливі поради, зокрема про те, чому ліфти й сміттєпроводи вважаються “слабким місцем” в безпеці будинку, і на які контактні поверхні варто звернути увагу під час прибирання під’їзду й піде мова.
Соціальне дистанціювання та належна особиста гігієна зараз є ключовими умовами зменшення темпів поширення коронавірусу. Іншими словами – слід сидіти дома, якомога менше взаємодіяти з людьми й часто мити руки. Такі поради, як і замовлення продуктів чи сплата комуналки онлайн, поширені в усьому світі. І якщо їх ретельно дотримуватися, захворіти й справді практично неможливо. Однак на практиці зовсім виключити періодичні виходи за межі власної квартири вкрай складно.
Що ж робити, аби максимально убезпечитися від контактів із хворобою за порогом квартири? Передовсім слід пам’ятати, що поширення коронавірусної інфекції Covid-19 зазвичай відбувається повітряно-крапельним шляхом при безпосередньому спілкуванні з хворими. Рідше – через контакти рук із поверхнями, на яких залишився вірус, і подальші дотики до обличчя.
Саме ці факти лягли в основу протикоронавірусних протоколів у різних країнах світу, а з ними – й порад для населення. Ці протоколи та поради стосуються не лише індивідуального захисту або правил карантину, але й рекомендацій для управителів і мешканців багатоквартирних будинків.
США: ґрунтовні рекомендації без фанатизму
У Сполучених Штатах рекомендації щодо протидії коронавірусу надає федеральна установа – CDC, тобто центри контролю та профілактики захворювань. Ці рекомендації визнають достатньо авторитетними і в Україні. Так, в одному зі стрімів у соціальних мережах проекту Управбуд відомий український епідеміолог, к. м. н. Андрій Александрін закликав уважно слідкувати за рекомендаціями CDC. Він стверджував, що це одне з авторитетних джерел інформації в умовах, коли в Україні не ведеться достатньої централізованої комунікації щодо протидії інфекції в багатоповерхівках.
CDC не радить аж надто суворих заходів, акцентуючи натомість на тому, що основну небезпеку становлять громадські місця – заклади, установи і загалом приміщення, де можуть одночасно перебувати декілька осіб, серед яких можуть виявитися заражені коронавірусною хворобою. Це може бути, наприклад, школа або коледж, а також офісне приміщення тощо.
З іншого боку, рекомендації, на які варто звернути мешканцям багатоквартирних будинків стосуються, передовсім, власне квартир. І набір тут досить традиційний, тиражований зокрема й через українські офіційні канали комунікацій та медіа. Йдеться про правила чистки та дезінфекції твердих і м’яких поверхонь відповідними засобами, очищення електроніки спільного користування тощо. CDC радить особливо ретельно розмежовувати простір із хворим та очищувати контактні поверхні й посилається на ретельно розроблені тимчасові протоколи з цього приводу.
Коли мова йде про багатоквартирний будинок, слід відзначити, що таких контактних поверхонь, навіть за умови, що в будинку таки зареєстрували хворого на коронавірусну хворобу, небагато. В ідеалі хворий самоізолюється в квартирі, тобто в повітря під’їздового простору спільного користування часточки з вірусами не потраплять. Якщо хворий покидав межі під’їзду, він міг контактувати:
- з ручкою вхідних дверей – як до квартири, так і до під’їзду
- з поручнями на сходах
- з вимикачами світла
- з поштовими ящиками
- з ліфтовими кнопками
- з іншими поверхнями, контакти з якими можна логічно припустити у вашому під’їзді.
Тобто CDC далекі від того, щоб радити “заливати хлоркою під’їзд”. Ретельно очищувати, витримуючи час взаємодії з дезінфекційною речовиною, тут радять лише контактні поверхні. Водночас важливо провітрювання приміщення, щоб часточки хвороби не мали шансів надовго затриматися в повітрі або опуститися на поверхні. А от підлогу, сходи та загалом поверхні, яких люди безпосередньо не торкаються руками, слід мити мильним розчином.
Радимо також прочитати рекомендації CDC домогосподарствам щодо планування дій у разі, якщо в безпосередній близькості зареєстрували захворювання, в ситуації, коли це сталося, та після того, як небезпека зникне. Так, дуже важливо для підготовки контактувати з сусідами та обговорювати спільні дії захисту, слідкувати за ситуацією в будинку, мікрорайоні й місті (селищі).
Американська профільна організація Promodo, діяльність якої стосується житлової нерухомості, видала окрему брошуру – “Гід для менеджерів багатоквартирних будинків щодо Covid-19”. Брошура майже цілком присвячена порадам для місцевих управителів житлом щодо заходів протидії поширенню коронавірусу. Завантажити її можна безкоштовно на сайті організації серед останніх надходжень.
Китай, Британія та Франція: додаткові заходи в доповнення до загальноприйнятих
Заходи для багатоквартирних будинків, згадувані вище, дуже часто дублюються у ЗМІ різних країн світу. Однак є серед них і специфічні акценти. Вони викликані прецедентами, що траплялися в цих державах, якимись особливими дослідженнями або місцевою специфікою.
Так, керівник спеціальної комісії Державного комітету у справах охорони здоров’я КНР Чжун Наньшань серед найнебезпечніших місць у багатоквартирному будинку називає кабіну ліфта. Відтак радить усім мешканцям багатоповерхівок по можливості уникати ліфтів і користуватися сходами. Натомість працівникам організацій, які утримують будинки, слід ретельно чистити ліфти. І ні в якому разі не їздити одночасно з незнайомими людьми, і навіть із тими, які не належать до вашого домогосподарства. А навіть і тоді їздити лише в масці та ретельно дезінфікувати руки після ліфта.
Також у китайських ЗМІ були згадки про те, що існують прецеденти поширення коронавірусу через каналізаційні випари, тож відповідальним особам радили проаналізувати інженерні конструкції багатоквартирних будинків і виявити, чи немає загрози такого поширення.
Британські профільні ЗМІ радять організаціям, які утримують багатоквартирні будинки та офіси, враховувати обмеження й вимоги щодо соціального дистанціювання відповідно до британського Закону про коронавірус, а також вказівки з охорони здоров’я Англії (PHE) та охорони здоров’я Шотландії (HPS). Ці вказівки регулярно переглядаються й оновлюються. Ретельне прибирання з дезінфекцією в разі потреби має бути передбачене відповідними договорами зі співвласниками або орендарями. Водночас, тут нагадують, що таке ретельне прибирання з застосуванням спецзасобів мусить мати підстави і проводитися повністю захищеними працівниками.
Інше видання серед специфічних порад, про які рідко пишуть, однак які однозначно варті уваги, згадує:
- дезінфекцію кришок сміттєпроводів;
- ретельне інформування мешканців будинку щодо заходів безпеки;
- налагодження спілкування та координації зусиль із сусідами.
У Франції вказують на те, що попри обмеження, продиктовані засобами безпеки щодо поширення коронавірусу, жодні комунальні послуги не відмінено, а деякі – як-от вивезення сміття – навіть посилено.
Водночас, тут мешканцям радять по мінімуму відвідувати місця загального користування в будинку, а доставка має по можливості виключати як контакти між кур’єром і замовником, так і відвідування кур’єром самого будинку. Управбуд уже писав щодо порад і досвіду протидії коронавірусу в українських багатоповерхівках. Радимо переглянути ці матеріали, якщо ви досі цього не зробили. І пам’ятайте: головне в запобіганні зараженню – не забувати про елементарні правила гігієни, довіряти лише перевіреним та авторитетним першоджерелам на кшталт CDC й діяти так, як вам підказує здоровий глузд.