Ми продовжуємо публікувати матеріали на основі наших стрім-семінарів, що відбуваються на сторінці Управбуд у Facebook. Сьогодні – вже третя стаття на основі стрім-семінару “ОСББ та боржники: як організувати платіжну дисципліну в будинку, щоб уникнути судів“, який провів старший експерт Офісу підтримки реформ при Мінрегіоні, засновник Школи ОСББ, депутат Броварської міської ради Андрій Саук. Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю, заснованого на відповідях Андрія на запитання наших підписників, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:
- Чому комунальні ЖЕКи зацікавлені в існуванні боржників, а ОСББ та “нові управителі” – навпаки
- Типи боржників у багатоквартирному будинку: як голові правління ОСББ та управителю порозумітися з кожним?
Співвласники не цікавляться роботою ОСББ або управителя – може тому й не платять?
Поширеною причиною того, що співвласники в багатоквартирному будинку, де створено ОСББ, або працює новий управитель, стають боржниками, є їхнє банальне небажання платити не знати за що. І це не в тому сенсі, що ОСББ нічого не робить у будинку. Навпаки – воно може бути дуже активним та ефективним, однак співвласники (принаймні деякі з них) зовсім не цікавляться роботою об’єднання та його функціями. Тож не мають жодного бажання дізнаватися – за що ж їм платити.
Однак існує “чарівний механізм” для того, щоб мотивувати людей платити, водночас пояснюючи їм деякі суттєві речі про будинок. Хоча насправді нічого чарівного в ньому немає, але працює він чудодійно, як доводить практика. Цей механізм – анкета для співвласників, яку ми з правлінням ОСББ використовуємо у будинку вже протягом тривалого часу. І він працює – сьогодні у нас немає жодного боржника. Завантажити анкету можна тут.
Перша функція анкети для співвласників – інформаційна.
Анкета спрямована не лише на боржників. Але боржників також варто наполегливо просити її заповнювати. Вона покликана не тільки зібрати інформацію від співвласників для того, щоб виявити, чим саме вони можуть бути незадоволеними. В ній має бути “зашитий” механізм інформування співвласників про особливості діяльності ОСББ та окремих працівників, що працюють в будинку.
Так, анкета має починатися із прохання до співвласників оцінити роботу ОСББ (або управителя) по певній шкалі. Ця шкала може бути від 1 до 5 чи до 10 – на ваш розсуд. Перше питання – загальна оцінка роботи ОСББ. Друге питання – це вже оцінка роботи голови правління ОСББ або управителя будинку – хто там зараз займається поточними питаннями. Третє – роботи бухгалтерії. Четверте – роботи двірника, прибиральниці… І так далі.
А от далі – найцікавіше. В дужках при кожному питанні варто більш-менш докладно писати – що саме входить в ту або іншу роботу: “загальне керівництво”, певні конкретні роботи або функції – відповідно, голови правління, бухгалтера, двірника, прибиральниці і так далі.
Проблема в тому, що дуже багато людей підписують документи в будинку, не особливо в них вникаючи – ставлячись до цього як до формальності, або довіряючи голові ОСББ. Варто припинити таку практику – адже серед цих людей є не лише ті, які довіряють, але й ті, які не цікавляться, а потім починають ігнорувати платіжки. Але якщо вони точно знатимуть, за що платять – їхня внутрішня мотивація щодо несплати похитнеться, адже ніхто вже не скаже: “А я не знаю, за що тут платити!”
Друга функція анкети для співвласників – виявлення проблем або потреб.
Окрім оцінок поточної ситуації з поясненням, що саме робить ОСББ та конкретні працівники, варто додати до анкети питання, що стосуються потреб. Такі питання можуть мати формулювання на кшталт “Що ви хочете змінити у нашому будинку?”. Або “Чим би ви могли допомогти ОСББ?” – із варіантами відповідей на кшталт “матеріалами”, “роботою”. Люди бачитимуть, що ОСББ також потрібна допомога, і не завжди фінансова.
Іще одне питання – “Чи готові ви стати головою правління ОСББ?” Тут уже людина задумається – чи така вже це золота робота. І відповість чесно. Якщо вона готова бути головою правління – це ж добре. Чому б її не включити як мінімум у ревізійну комісію, раз у неї є мотивація?
Ще одне дуже важливе питання – “Які ваші пропозиції або зауваження щодо роботи ОСББ?” Варто ставити його останнім, адже люди, відповідаючи на нього, схильні писати дуже багато. Ці питання дозволять вам підготуватися до спілкування з людьми, до того незадоволення, яке вони вам теоретично можуть висловити.
Як подолати негатив, якщо він спрямований лише на голову правління, або ж на особистість управителя чи керівника управляючої компанії?
Буває так, що деякі співвласники намагаються зірвати негатив саме на голові правління або управителеві, вважаючи його головним, тобто автоматично винним у тих процесах в будинку, які їх не влаштовують. І саме цим – власним незадоволенням керівником – мотивують несплату рахунків.
Як протидіяти таким настроям співвласників? Можна їм запропонувати одну просту річ: не платити зарплату конкретно голові або управителю. Але неодмінно при цьому платити за все інше. Аргумент голови правління “Я проживу якось і без твоїх 10 чи 20 гривень” робить чарівні речі. Люди раптом розуміють, що, по-перше, у вашій зарплаті їхня частка – мізерна, і водночас – частка вашої зарплати мізерна, відповідно, у рахунках. Тому це нівелює їхні аргументи.
Ця анкета хороша іще тим, що в ній немає особистісного аспекту. Вона сприймається співвласниками як дещо об’єктивне, безособове. Як певний документ, який об’єктивно фіксує їхнє відношення до реального положення речей. Особиста неприязнь до голови правління вже не береться до уваги. Так, у будинку є двірник, він робить певну роботу і потребує оплати його праці, і персона голови ОСББ тут взагалі ні до чого.
Цю анкету можна відправляти або електронною поштою, або в приватні повідомлення, або взагалі в друкованому вигляді іншою особою – і тоді цей суб’єктивний фактор взагалі нівелюється.