Головна Фінансові питання

Візьміть фінанси під контроль: слідкуйте за своєчасністю та точністю внесення інформації

Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо четвертий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче. 

Чому це важливо?

Як ми згадували раніше, тримати всі витрати в голові не варто, бо несвоєчасний  облік може дати не точну картину вашого фінансового стану.  Що це означає на практиці?  Зазвичай категорій доходів у нас значно менше, ніж видів витрат, тому облік доходів є значно простішим ніж облік витрат, який треба налагоджувати і підлаштовувати. У разі неточного внесення даних про витрати ваша програма,  яка веде сімейний бюджет,  або ваша таблиця в Excel буде показувати, що у вас ще багато вільних грошей,  хоча реально вони вже можуть бути витрачені. І це буде вводити вас в оману при прийняті фінансових рішень.

Рішення.  Для того, щоб облік витрат відповідав дійсній кількості витрачених коштів пропонуємо декілька порад:

– Вносіть витрати регулярно. Визначте для себе, що кожен вечір,  або 2-3 рази на тиждень,  ви приділяєте 10 хвилин свого часу, щоб внести всі витрати за минулий період (день, декілька днів, тиждень). Рекомендується робити це не рідше, ніж раз на тиждень.

– Оплата банківською карткою спростить вам облік, бо Ви завжди через мобільний або інтернет-банкінг можете зробити виписку за визначений період та побачити куди витрачені гроші. Але зважайте на те, що категорії, які визначає банк згідно кодуванню POS-терміналу продавця можуть не завжди бути точними.

– Для того, щоб не плутатися з декількома банківськими картками, можна “призначити” картки для окремих категорій. Наприклад, з однієї сплачуєте комунальні послуги, з іншої за продукти харчування і окрему для розваг (бажано з встановленим лімітом трат). Розподіляйте гроші між картками одразу як отримуєте гроші. Такий спосіб убезпечить вас на той випадок, якщо якась карта буде заблокована або втрачена.

– Там, де треба розрахуватися готівкою (наприклад на ринку) допоможе таке правило: ви берете з собою певну фіксовану максимальну  суму (наприклад 1000 грн)  та не можете витрачати більше ніж у вас є.  Тому, коли ви прийдете з ринку, то  просто подивіться скільки у вас залишилося грошей,  різниця – це і будуть ваші витрати. Коли у вас вже буде визначена сума,  тоді вам простіше буде згадати, куди ви витратили гроші.

– Фіксувати готівкові витрати також зручно в нотатках в телефоні, або навіть можна зробити фото з цінником товару. Також можна тримати в сумочці маленький блокнот, якщо вам подобається записувати свої витрати.

–  Зберігайте чеки та квитанції після покупок,  тоді вам буде зручніше розподілити видатки по видам витрат, бо з банківської виписки  не завжди можна зрозуміти, на що точно ви витрачали гроші. Наприклад, Ви бачите в виписці,  що витрачена сума в супермаркеті,  але там можуть бути не тільки продукти,  а й господарчі товари, товари з особистої гігієни, корм для тварин тощо. Тому збережений чек  дозволить  вам розподілити витрати по їх видах більш точно, а ще й може знадобитися для повернення товару.  

 – Якщо вже так сталося,  що різниця між доходами та витратами не співпадає з тим, скільки реально грошей у вас залишилося і ви не можете згадати куди їх витратили,  то просто запишіть цю різницю в категорію «Інші витрати».

– В категорію “Інші витрати” можна відносити несуттєві дрібні витрати або різницю грошей, яка з’являється від округлення інших категорій.

Таким чином, важливо приділити увагу до способів регулярного ведення обліку витрат: вам потрібно для себе розробити такий спосіб, який буде для вас зручний і об’єктивний. На цьому етапі будь-які творчі ідеї допоможуть вам отримати корисну фінансову звичку – регулярний облік витрат! 

Схожі статті